wawiernia, Zarządzanie i inżynieria produkcji, Semestr 8, Zarzadzanie finansami przedsiębiorstwa

Nie obrażaj więc mojej inteligencji poprzez czynione na pokaz zaniżanie własnej.

PYTANIA KONTROLNE:

 

Ad. 1 Wyjaśnij, w jaki sposób wzrost sprzedaży wpływa na zmianę potrzeb z zakresu finansowania podmiotu gospodarczego.

 

W przypadku, gdy sprzedaż rośnie szybciej niż produkcja, ilość zapasów zmniejsza się, wielkość zaś należności zazwyczaj wzrasta.

 

Ad.2 Co rozumie się przez płynność finansową aktywów ?

 

Przez płynność finansową aktywów rozumie się łatwość, z jaką poszczególne aktywa mogą być zamienione na gotówkę bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów transakcyjnych oraz zaniżenia ceny w stosunku do rzeczywistej wartości.

 

Aktywa każdego podmiotu gospodarczego charakteryzują się różnym stopniem płynności, gdyż niektóre z nich mogą być stosunkowo łatwo zamienione na gotówkę, w przypadku zaś innych, transformacja ta jest znacznie bardziej skomplikowana.

 

Aktywem o najwyższym stopniu płynności jest gotówka, która natychmiast może być wykorzystana jako środek wymiany w zdecydowanej większości transakcji. Z kolei grunty czy innego rodzaju nieruchomości charakteryzują się na ogół niską płynnością. Ich konwersja na gotówkę wymaga zazwyczaj długiego czasu, poniesienia dodatkowych kosztów.

 

Ad. 3 Co rozumie się przez płynność finansową spółki ?

 

Przez płynność finansową spółki będziemy rozumieć dalej jej zdolność do regulowania zobowiązań w wyznaczonym terminie, czyli innymi słowy, zdolność do bieżącego regulowania rachunków.

 

Zależność pomiędzy płynnością finansową aktywów a płynnością finansową spółki:

-          duża ilość środków zaangażowanych w aktywa o wysokim stopniu płynności w stosunku do potrzeb gotówkowych, wynikających z konieczności regulowania płatności, zwiększa płynność finansową spółki.

 

 

Ad.4 Wyjaśnij pojęcie konserwatywnej i agresywnej polityki zarządzania majątkiem i kapitałem obrotowym.

 

Wariant konserwatywny polityki zarządzania majątkiem i kapitałem obrotowym:

-          przyznanie pierwszeństwa płynności nad zyskownością,

-          przy jego zastosowaniu w czystej formie, wielkość środków zaangażowanych w aktywa bieżące jest bardzo wysoka w porównaniu z bieżącymi zobowiązaniami

-          spółka przyjmując ten wariant stawia na bezpieczeństwo, aniżeli na osiąganie wyższego, obarczonego większym ryzykiem zysku

 

Wariant agresywnej polityki zarządzania majątkiem i kapitałem obrotowym:

-          przyznanie pierwszeństwa zyskowności nad płynnością

-          wartość zobowiązań bieżących przewyższa wartość aktywów bieżących

-          rozwiązanie takie wywołuje szereg implikacji w innych obszarach niż płynność spółki

-          spółka przyjmująca ten wariant charakteryzuje się niższą płynnością, ale na ogół posiadając niewielką ilość bieżących aktywów, wykorzystuje je efektywniej

-          wskaźniki rentowności ulegają poprawie

-          wzrost zysku w relacji do polityki konserwatywnej

 

Ogólne wnioski:

-          przy stosowaniu agresywnej polityki zarządzania kapitałem obrotowym, poprawie ulegają wskaźniki efektywności wykorzystania aktywów bieżących i wskaźniki rentowności a obniżeniu wskaźniki płynności

-          przy stosowaniu konserwatywnej polityki zarządzania kapitałem obrotowym, poprawie ulegają wskaźniki płynności lecz wskaźniki efektywności wykorzystania aktywów bieżących oraz rentowności – niższe.

 

Ad. 5 Na czym polega zasada harmonizacji w zarządzaniu majątkiem i kapitałem obrotowym ?

 

Zasada, w myśl której menadżer finansowy powinien dążyć do zgodności pomiędzy charakterem źródeł pozyskiwania środków finansowych a sposobem wykorzystania tych środków, będzie określana mianem zasady harmonizowania.

 

Jej istota polega na wykorzystaniu gotówki pochodzącej ze źródeł krótkoterminowych (np. krótkoterminowe kredyty) na finansowanie aktywów krótkoterminowych, natomiast funduszy pochodzących ze źródeł długoterminowych na inwestycje długoterminowe.

 

Przez pernamentne aktywa bieżące będziemy rozumieć ten poziom wielkości aktywów bieżących, który jest poziomem bazowym, nie ulegającym sezonowym lub przypadkowym fluktacjom.

 

Z kolei okresowe aktywa bieżące to ta ich część, która ulega sezonowym fluktacjom. Sezonowy wzrost gotówki, zapasów i należności stanowi okresowe aktywa bieżącem gdyż po upływie sezonu wzrost ten zostanie wyeliminowany.

 

Przy stosowaniu zasady harmonizacji aktywa bieżące okresowe powinny być finansowane za pomocą krótkookresowych źródeł finansowania np. kredytów krótkoterminowych.

 

Ad.6 W jaki sposób inflacja wpływa na finansowe zarządzanie krótkookresowe ?

 

Inflacja zmniejsza nabywczą siłę pieniądza ze względu na wzrost przeciętnej ceny dóbr i usług. W rezultacie więc na nabycie tej samej ilości środków w okresie inflacji należy przeznaczać coraz większą nominalnie kwotę pieniędzy. Elementy składające się na aktywa oraz pasywa bieżące, reagują jednak w różny sposób na wzrost cen. Istotnym elementem, od którego zależy wpływ inflacji jest to, czy dany składnik ma charakter pieniężny czy też niepieniężny.

 

Trudności w przewidzeniu poziomu inflacji powodują istotne trudności w określeniu najkorzystniejszego poziomu aktywów i pasywów pieniężnych. Ponadto polityka dotycząca stopnia płynności może uniemożliwić utrzymywanie poziomu aktywów i pasywów bieżących optymalnego z punktu widzenia przewidywanej inflacji.

 

Pozycja pieniężna podmiotu gospodarczego – różnica między posiadanymi przez niego aktywami pieniężnymi a pasywami pieniężnymi. Jeżeli wartość pieniężnych aktywów przewyższa wartość pieniężnych pasywów, mówimy iż podmiot jest pieniężnym kredytodawcą. Jeżeli zaś zachodzi sytuacja odwrotna, czyli wartość pieniężnych aktywów jest niższa od wartości pieniężnych pasywów, mówimy że podmiot jest pieniężnym dłużnikiem.

 

Pieniężny kredytodawca netto – strata netto w sile nabywczej

Pieniężny dłużnik – zysk netto w sile nabywczej

 

PYTANIA DODATKOWE:

 

Ad. 7 Wyjaśnij pojęcie zarządzania kapitałem obrotowym

 

Przez zarządzanie kapitałem obrotowym rozumie się całokształt działań z zakresu zarządzania aktywami bieżącymi i pasywami bieżącymi, tzn. przede wszystkim środkami pieniężnymi, należnościami, zapasami, papierami wartościowymi o charakterze lokat krótkoterminowych i zobowiązaniami krótkoterminowymi.

 

Ad. 8 Co rozumie się przez kapitał obrotowy oraz przez aktywa bieżące ?

 

Przez kapitał obrotowy rozumie się różnicę między aktywami bieżącymi a pasywami bieżącymi

 

Aktywa bieżące, to środki pieniężne, krótkoterminowe papiery wartościowe, należności oraz zapasy. Tę grupę aktywów określa się często pojęciem majątek obrotowy

 

 

Ad. 9 Co rozumie się przez kapitał obrotowy ?

 

 

Przez kapitał obrotowy (nazywany też kapitałem pracującym) w terminologii zarządzania finansowego rozumie się niekiedy kapitał równy aktywom bieżącym (krótkookresowym). W takiej sytuacji wartościowa różnica między aktywami i pasywami krótkookresowymi jest określana mianem kapitału obrotowego netto.

 

 

Ad. 10 Wyjaśnij, w jaki sposób wzrost produkcji wpływa na zmianę potrzeb z zakresu finansowania podmiotu gospodarczego.

 

Jeżeli produkcja rośnie szybciej niż sprzedaż, wzrasta wielkość zapasów, co pociąga za sobą wzrost potrzeb ich finansowania.

 

Stosowane oznaczenia:

Majątek obrotowy – aktywa bieżące (krótkookresowe)

Kapitał obrotowy – wartościowa różnica między aktywami bieżącymi i pasywami bieżącymi

Kapitał obrotowy = kapitał obrotowy netto = kapitał pracujący

Aktywa bieżące minus pasywa bieżące = aktywa bieżące netto

 

Aktywa pieniężne to takie elementy aktywów, których wartość jest wyrażona w określonej w nominalny sposób kwocie pieniędzy, która z tytułu ich posiadania znajduje się lub też do której w przyszłości będzie rościć sobie prawo podmiot gospodarczy.

 

Pasywa pieniężne to długi, które mają być spłacane w przyszłości, jednak które są określone w dokładnej kwocie.

 

Aktywa niepieniężne to takie, które pomimo to, iż ich wartość jest określona w bilansie w kwocie nominalnej, w przyszłości mogą być podstawą roszczenia ich posiadacza do innej kwoty, innymi słowy, których wartość zmienia się wraz ze zmianą cen. (zapasy, środki trwałe)

 

Pasywa niepieniężne – zobowiązanie dostarczenia w przyszłości określonej ilości produktów, bądź też odpracowanie określonej ilości godzin.

 

 

 

Zadanie 3

a. Aktywa pieniężne: 6000

-          środki pieniężne 2000

-          należności 4000

 

Pasywa pieniężne: 14000

-          zobowiązania handlowe 3000

-          zobowiązania z tytułu podatków 1000

-          kredyty długoterminowe 10000

 

b. Aktywa niepieniężne: 17000

-          zapasy 9000

-          majątek trwały 8000

 

c. Pasywa niepieniężne:

Brak

 

d. Pozycja pieniężna = różnica między aktywa pieniężne a pasywa pieniężne

W naszym przypadku wartość aktywów pieniężnych jest niższa od wartości pieniężnych pasywów – czyli podmiot jest pieniężnym dłużnikiem

 

e.  ?

 

Zadanie 4

a. Pozycja pieniężna = różnica między aktywa pieniężne a pasywa pieniężne

 

aktywa pieniężne = 6000 + 15000 = 21 000

pasywa pieniężne = 21000 + 9000 + 18000 = 48 000

 

W naszym przypadku wartość aktywów pieniężnych jest niższa od wartości pieniężnych pasywów – czyli podmiot jest pieniężnym dłużnikiem

 

b.  ?

 

Zadanie 1

 

A.    duże ryzyko, większy zysk

B.     małe ryzyko, mały zysk

C.    małe ryzyko, mały zysk

D.    małe ryzyko, większy zysk

 

Zadanie 5

 

B.

 

Polityka konserwatywna

 

Wskaźnik bieżącej płynności = aktywa bieżące / pasywa bieżące = 22 000 / 10 500 = 2,1

 

Kapitał obrotowy = aktywa bieżące – pasywa bieżące = 22 000 – 10 500 = 11500

 

Stopa zwrotu z aktywów ROA = zysk netto / aktywa razem = 2 700 / 43 000 = 0,06

 

Polityka agresywna

 

Wskaźnik bieżącej płynności = aktywa bieżące / pasywa bieżące = 16 000 / 15 000 = 1,07

 

Kapitał obrotowy = aktywa bieżące – pasywa bieżące = 16 000 – 15 000 = 1000

 

Stopa zwrotu z aktywów ROA = zysk netto / aktywa razem = 3 650 / 37 000 = 0,1

 

A.

 

C.

 

Zadanie 6

 

A.

 

Kapitał obrotowy = aktywa bieżące – pasywa bieżące = 560 000 + 80 000 + 700 000 + 180 000 + 420 000  + 160 000 – 700 000 = 1 400 000

 

Wskaźnik bieżącej płynności = aktywa bieżące / pasywa bieżące = 3

 

Wskaźnik rotacji aktywów bieżących = sprzedaż / aktywa bieżące = 11 000 000 / 21 000 000 = 0,19

 

B.

 

 

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • alter.htw.pl
  • Powered by WordPress, © Nie obrażaj więc mojej inteligencji poprzez czynione na pokaz zaniżanie własnej.