Urazy krtani, Otolaryngologia

Nie obrażaj więc mojej inteligencji poprzez czynione na pokaz zaniżanie własnej.

Urazy krtani

 

Część 1

 

dr hab. med. Ewa Osuch-Wójcikiewicz
lek. med. Oksana Korolkowa

Katedra i Klinika Otolaryngologii Akademii Medycznej
w Warszawie, ul. Banacha 1a, 02-097 Warszawa

 

Summary


Laryngeal trauma is uncommon but potentially lifethreatening injury. Each case of laryngeal trauma is unique, and treatment must be individualized. Sings and symptoms include voice change; dysphagia or odynophagia; dyspnea or stridor, ecchymosis, edema, or abrasion over the anterior neck. Relatively minimal sings and symptoms do not guarantee a stable airway may not present until a critical level of obstruction has occurred. If the airway is determined to be unstable, an awake tracheotomy should be performed. Expeditious and thoughtful management will minimize the potentially debilitating and life-threatening complications.

Praca recenzowana

Urazy krtani stanowią około 9% wszystkich urazów ciała14. Dynamiczny rozwój komunikacji, motoryzacji, mechanizacji pracy, a także wzrost przestępczości powodują, że liczba uszkodzeń tej okolicy ciała ciągle rośnie. Krtań ze względu na swoje centralne umiejscowienie w obrębie szyi i delikatną budowę w sposób szczególny jest narażona na różnego typu urazy. Skutki urazu zależą od rodzaju i siły czynnika uszkadzającego oraz od elastyczności i stopnia uwapnienia chrząstek krtani. Urazy krtani rzadko bywają odosobnione, towarzyszą im zwykle uszkodzenia gardła dolnego, przełyku, naczyń, tkanek miękkich, szyjnego odcinka kręgosłupa, a także urazy ośrodkowego układu nerwowego, klatki piersiowej i innych życiowo ważnych narządów. Pacjent po urazie krtani może się znajdować w stanie wstrząsu kardiogennego na skutek arytmii, bradykardii, spadku ciśnienia tętniczego bądź nagłego zatrzymania krążenia. Ma to ścisły związek z unerwieniem krtani; nerw błędny, unerwiający krtań za pośrednictwem swoich odgałęzień - n. krtaniowego górnego i n. krtaniowego dolnego - prowadzi również gałęzie sercowe (gałęzie szyjne górne i gałęzie szyjne dolne), wchodzące w skład układu autonomicznego serca. Gałęzie sercowe odchodzą częściowo od pnia n. błędnego, częściowo od n. krtaniowego krtaniowego górnego i n. krtaniowego dolnego. Wytwarzanie bodźców w węźle zatokowym i przedsionkowo-komorowym jest regulowane przez nerwy autonomiczne serca. Prawy n. błędny zaopatruje przede wszystkim węzeł zatokowy, a lewy - węzeł przedsionkowo-komorowy. Podrażnienie nerwów błędnych lub ich gałęzi (n. krtaniowego górnego i n. krtaniowego dolnego) podczas urazu może spowodować zwolnienie rytmu serca, zwężenie naczyń wieńcowych, arytmię, spadek ciśnienia tętniczego. Dodatkowo może dojść do nagłego zatrzymania oddechu w mechanizmie odruchowego skurczu krtani (laryngosoasmus), jako reakcji obronnej na nagłe podrażnienie błony śluzowej krtani.
Podstawowa zasada postępowania w urazach krtani (wg formuły ABC: A - airways, B - bleeding, C - cervical spine) to: utrzymanie drożności górnych dróg oddechowych, zatrzymanie krwawienia, zabezpieczenie kręgosłupa szyjnego. Każdy przypadek urazu krtani jest jedyny w swoim rodzaju i w każdym przypadku należy zastosować indywidualny sposób postępowania2, 9-12.

Anatomia krtani


Szkielet krtani jest zbudowany z trzech chrząstek nieparzystych: tarczowatej, pierścieniowatej, nagłośniowej i parzystych chrząstek nalewkowatych, różkowatych i klinowatych, które połączone są ze sobą i otaczającymi strukturami za pomocą więzadeł, błon łącznotkankowych i mięśni. Układ mięśniowy krtani obejmuje mięśnie zewnętrzne i mięśnie wewnętrzne. Mięśnie zewnętrzne poruszają całą krtanią. Mięśnie wewnętrzne warunkują wzajemne ustawienie poszczególnych chrząstek i związane z tym zwężenie lub poszerzenie szpary głośni. Jedynym mięśniem rozwierającym szparę głośni jest m. pierścienno-nalewkowy tylny. Mięśnie zwieracze szpary głośni to m. pierścienno-nalewkowy boczny, m. tarczowo-nalewkowy, m. nalewkowy. Mięśnie napinające fałdy głosowe, to: m. pierścienno-tarczowy i m. głosowy. Pomiędzy chrząstką tarczowatą a chrząstkami nalewkowatymi znajdują się fałdy głosowe, których prawidłowa ruchomość jest niezbędna do prawidłowego oddychania i mówienia.
W podziale anatomicznym krtani wyróżnia się trzy piętra: piętro górne to przedsionek krtani, łączący się przez wejście do krtani z częścią krtaniową gardła; piętro środkowe stanowi jama pośrednia krtani, ograniczona od góry fałdami kieszonki, od dołu fałdami głosowymi. Piętro dolne, jama podgłośniowa, sięga od fałdów głosowych do pierwszej chrząstki tchawicy. Wnętrze krtani jest wysłane błoną śluzową. Unaczynienie krtani pochodzi z dwóch źródeł: tętnicy tarczowej górnej (od t. szyjnej zewnętrznej) i tętnicy tarczowej dolnej (od t. podobojczykowej). Od t. tarczowej górnej odchodzi t. krtaniowa górna, zaś od t. tarczowej dolnej odchodzi t. krtaniowa dolna. Naczynia żylne łączą się w sploty w tkance podśluzowej i w dalszym przebiegu towarzyszą tętnicom. Naczynia chłonne, bardzo liczne w błonie śluzowej krtani, tworzą dwa układy, górny i dolny, na ogół ostro od siebie odgraniczone na poziomie głośni.

Rycina 1. Budowa anatomiczna krtani

 

Unerwienie krtani pochodzi z dwóch gałęzi nerwu błędnego: n. krtaniowego górnego i n. krtaniowego dolnego. Nerw krtaniowy górny ma dwie gałęzie. Zewnętrzna gałąź tego nerwu zaopatruje m. pierścienno-tarczowy oraz, przez więzadło pierścienno-tarczowe, oddaje gałązki czuciowe do błony śluzowej krtani, zwykle do części przedniej fałdów głosowych. Grubsza gałąź wewnętrzna o charakterze czuciowym, biegnie z t. krtaniową górną przez błonę tarczowo-gnykową. Gałąź wewnętrzna jest głównym nerwem czuciowym krtani. Unerwia błonę śluzową jamy krtani do poziomu fałdów głosowych. Nerw krtaniowy dolny jest nerwem mieszanym. Ruchowo zaopatruje wszystkie mięśnie krtani z wyjątkiem m. pierścienno-tarczowego. Czuciowo zaopatruje błonę śluzową ku dołowi od szpary głośni. Na tylnej ścianie krtani gałęzie czuciowe n. krtaniowego górnego i n. krtaniowego dolnego łączą się ze sobą, wytwarzając tzw. pętlę Galena. Nerwy krtaniowe wiodą również włókna współczulne i włókna przywspółczulne dla gruczołów krtaniowych i mięśniówki naczyń.
Urazy krtani ze względu na mechanizm ich powstawania można podzielić na:

·         urazy wewnętrzne
  - oparzenia
  - ciała obce
  - uszkodzenia pointubacyjne

·         urazy zewnętrzne
  - tępe (blunt trauma)
  - ostre (penetrujące).

Objawy urazów krtani


Objawy urazów krtani przedstawione w tabeli 1 zależą od rozległości i siły urazu. Ich występowanie i nasilenie nie zawsze koreluje ze stopniem zagrożenia upośledzeniem drożności dróg oddechowych11-15.

·  Dysfonia

·  Chrypka

·  Dysfagia

·  Duszność o różnym stopniu nasilenia, stridor (świst krtaniowy)

·  Odma podskórna w obrębie szyi, klatki piersiowej lub śródpiersia

·  Obrzęk

·  Wylewy krwawe na przedniej powierzchni szyi

·  Zniesienie, wygładzenie prawidłowej wyniosłości krtaniowej

·  Przemieszczenie krtani lub tchawicy

Tabela 1. Objawy urazów krtani

 

Oznacza to, że nawet przy występowaniu minimalnych objawów pacjent z urazem krtani jest w stanie bezpośredniego zagrożenia życia.

Diagnostyka urazów krtani

Lekarz udzielający pomocy pacjentowi z podejrzeniem urazu krtani ma obowiązek ocenić stopień upośledzenia drożności górnych dróg oddechowych, a także stan ogólny pacjenta. Pacjenci po urazach wielonarządowych wymagają zaopatrzenia układu krążenia i układu oddechowego, opanowania krwotoków, urazów i złamań czaszkowo-mózgowych i innych życiowo ważnych narządów. W sytuacji upośledzonej drożności dróg oddechowych niezbędne jest wykonanie natychmiastowej tracheotomii, najlepiej w warunkach sali operacyjnej2, 10-15. Pacjent nie powinien być intubowany, ponieważ intubacja może spowodować dodatkowe zniszczenia we wnętrzu krtani, np. przesunięcia złamanych chrząstek, uszkodzenia błony śluzowej, pogłębienie obrzęku10-12. Jeżeli drożność dróg oddechowych jest zachowana lub została przywrócona, należy przystąpić do diagnostyki specjalistycznej, obejmującej wykonanie laryngoskopii pośredniej, laryngoskopii bezpośredniej i fiberoskopii, które pozwalają na dokładną ocenę wnętrza krtani i górnego odcinka tchawicy 7, 10-15. Niektórzy autorzy zalecają wykonanie w pierwszej kolejności fiberoskopii, ponieważ jest to badanie bezpieczniejsze od laryngoskopii bezpośredniej i nie wymaga ogólnego znieczulenia chorego1, 9, 11-13. Niezwykle istotne w diagnostyce urazów krtani są badania radiologiczne: RTG klatki piersiowej, które jest niezbędne do wykluczenia odmy śródpiersia, odmy opłucnowej i przemieszczenia tchawicy, oraz tomografia komputerowa (TK), której wykonanie pozwala stwierdzić występowanie złamań, ocenić ułożenie złamanych odłamów, zagięcia i przesunięcia chrząstek, stopień uszkodzenia struktur krtani i narządów sąsiadujących1, 3, 9, 10-15. Wykonanie TK jest szczególne ważne w przypadku planowanego leczenia operacyjnego.

Urazy wewnętrzne krtani


Do urazów wewnętrznych zalicza się:

·         oparzenia krtani;

·         ciała obce w krtani;

·         uszkodzenia pointubacyjne krtani.

Oparzenia krtani towarzyszą zwykle oparzeniom jamy ustnej, gardła i przełyku.

Przyczynami są:

·         wziewanie dymów lub gazów drażniących błony śluzowe;

·         wziewanie pary;

·         zachłyśnięcie się płynem żrącym lub wrzątkiem;

·         jatrogenne oparzenia zbyt gorącym aerozolem do inhalacji.

Do zasadniczych dolegliwości należą: duszność, stridor, ból, zaburzenia połykania i głosu, ciężkie ataki kaszlu.

Diagnostyka obejmuje:

·         laryngoskopię pośrednią;

·         laryngoskopię bezpośrednią;

·         fiberoskopię.

W obrazie laryngoskopowym występują obrzęki o różnym nasileniu, zaczerwienienie i maceracja błony śluzowej wyściełającej wnętrze krtani. Największe zmiany obrzękowe są zwykle umiejscowione w obrębie nagłośni, która, przesłaniając wejście do krtani, jest szczególnie narażona na oparzenia. Po zachłyśnięciu się płynem żrącym można obserwować różnej wielkości ubytki błony śluzowej o nierównych, martwiczych brzegach, drążące w głąb i niekiedy odsłaniające struktury chrzęstne krtani3, 7.
Pacjent z oparzeniem krtani wymaga obserwacji i leczenia w warunkach szpitalnych. Najważniejszym postępowaniem jest zachowanie drożności dróg oddechowych. Jeżeli główną dolegliwością jest duszność wdechowo-wydechowa, należy rozważyć wykonanie tracheotomii. Zalecana przez niektórych autorów intubacja wydaje się kontrowersyjna, ponieważ ucisk rurki intubacyjnej może spowodować jeszcze większe uszkodzenia błony śluzowej i martwicę chrząstek krtani3. W każdym przypadku konieczna jest dokładna ocena stanu gardła dolnego i przełyku, zwłaszcza u chorego, który zachłysnął się płynem żrącym.
Leczenie polega na maksymalnym oszczędzaniu głosu, parenteralnym podaniu steroidów, podaniu antybiotyków, zwłaszcza gdy obraz laryngoskopowy świadczy o uszkodzeniu chrząstek krtani, podaniu preparatów przeciwbólowych, nawilżaniu powietrza. W czasie obserwacji chorego po oparzeniu krtani szczególną uwagę należy zwracać na ewentualne rozwijanie się zmian bliznowatych zmniejszających drożność dróg oddechowych.
Odmienną postacią oparzenia krtani jest jej reakcja na leczenie zmian nowotworowych napromienianiem. W procesie leczenia tą metodą obserwuje się reakcje tkanki zarówno patologicznej, jak i prawidłowej o różnym stopniu nasilenia u różnych osób7.
Istnieją dwa typy reakcji popromiennej:

·         ostre, wczesne odczyny popromienne, występujące w trakcie lub bezpośrednio po zakończeniu napromieniania;

·         późne odczyny popromienne, odległe, występujące kilka, a nawet kilkanaście lat po zakończeniu leczenia.

Przyczyny powstawania wczesnych odczynów popromiennych w obrębie krtani to: zbyt wczesne rozpoczęcie napromieniania po operacji, zakażenie w obrębie krtani, w przypadkach, gdy pacjent pali tytoń, pije alkohol. Pierwsze objawy pojawiają się zwykle w 2-4 tygodniu napromieniania. Nasilenie zmian obrzękowych może prowadzić do duszności, bezgłosu i zaburzeń połykania.
Leczenie polega na: zastosowaniu przerwy w napromienianiu, podaniu steroidów, podaniu antybiotyków, wykonaniu tracheotomii (w przypadku nasilonej duszności), intensywnym odżywianiu pozajelitowym, jeśli wystąpią zaburzenia połykania.
Późne odczyny popromienne są trudnym problemem diagnostycznym i leczniczym. Zmiany popromienne utrudniają ocenę krtani. Naciek nowotworowy może się szerzyć skrycie głęboko pod warstwą niezmienionej, a tylko obrzękniętej odczynowo błony śluzowej. Ze względu na to późne odczyny popromienne zawsze należy różnicować ze wznową raka. Jeśli badanie histopatologiczne nie wykaże obecności nowotworu, stosuje się antybiotyki o szerokim spektrum działania oraz steroidy i obserwuje się pacjenta przez około 4 tygodnie. Jeśli mimo takiego leczenia brak jest poprawy, utrzymują się bóle, narasta zachłystywanie się, należy rozważyć wskazanie do leczenia operacyjnego, nie wykluczając całkowitego usunięcia krtani7.
Ciało obce w krtani jest dla chorego bezpośrednim zagrożeniem życia. Każdy przypadek należy traktować jako stan nagły7. Niebezpieczeństwo aspiracji ciała obcego jest szczególnie duże w przypadkach nagłego przerażenia lub śmiechu podczas jedzenia, u osób z upośledzeniem unerwienia czuciowego krtani, u małych dzieci podczas zabawy drobnymi przedmiotami bądź z powodu karmienia dziecka „na siłę", u osób w stanie upojenia alkoholowego lub pod wpływem innych środków odurzających, u osób chorych psychicznie, u osób używających źle dopasowanych protez zębowych, u osób ze zmianami organicznymi w krtani, gardle dolnym bądź w przełyku4.
Ciała obce krtani można podzielić na endogenne i egzogenne. Endogenne ciała obce spotyka się najczęściej u osób nieprzytomnych. Są to: treść wymiotna, gęsta wydzielina z dolnych dróg oddechowych, krew, wybite zęby lub części protez zębowych7, 8. Ciała obce egzogenne, to składniki pożywienia (twarde i ostre fragmenty kości lub ości, które mogą się wbijać w ścianę krtani, uszkadzając błonę śluzową, duże kęsy pokarmowe, które przez całkowite zablokowanie światła krtani mogą spowodować szybki zgon przez uduszenie się) oraz inne przedmioty, takie jak gwoździe, wiertła dentystyczne, szpilki, igły, drobne monety.
Ciała obce zatrzymują się najczęściej w zachyłkach gruszkowatych, dołkach zajęzykowych, w przedsionku krtani, w okolicy głośni lub w okolicy podgłośniowej. Punkt krytyczny znajduje się w obrębie głośni, gdzie pomiędzy brzegami fałdów głosowych jest największe naturalne zwężenie dróg oddechowych3. Często występuje równoczesny odruchowy skurcz krtani, który dodatkowo unieruchamia ciało obce zamykające drogę oddechową7.
Gdy ciało obce przedostanie się do okolicy podgłośniowej i niżej, występuje okres mniejszej duszności7.
Główne objawy obecności ciała obcego w krtani to: kaszel, duszność o różnym nasileniu, stridor, ból, zaburzenia połykania. Ciało obce można wykrztusić z krtani w czasie kaszlu, który w tych przypadkach jest odruchem obronnym, lub też wessać w głąb dróg oddechowych i wtedy zazwyczaj zalega ono w prawym oskrzelu głównym lub jego odgałęzieniach.
W każdym przypadku podejrzenia ciała obcego w krtani konieczna jest ocena krtani i gardła dolnego w laryngoskopii pośredniej lub bezpośredniej, także za pomocą fiberoskopii. Wskazane jest również skontrolowanie tchawicy i oskrzeli za pomocą bronchoskopii, a także przełyku za pomocą ezofagoskopii, w celu wykluczenia zalegania innych ciał obcych.
Leczenie polega przede wszystkim na usunięciu ciała obcego za pomocą laryngoskopii pośredniej, mikrodirektoskopii lub fiberoskopii. W przypadku dramatycznej duszności i utrudnionej intubacji niezbędne jest wykonanie tracheotomii. Jeżeli wystąpi silne wklinowanie ciała obcego z powodu obrzęku albo stanu zapalnego tkanek i nie uda się go usunąć za pomocą mikrodirektoskopii, należy rozważyć rozszczepienie krtani (laryngofissura).
Błona śluzowa krtani ma skłonność do obrzęku, zwłaszcza u dzieci, i z tego względu chory po usunięciu ciała obcego powinien być obserwowany w warunkach szpitalnych, wymaga dożylnego podawania steroidów, a w przypadku nasilonej duszności - wykonania tracheotomii. Dużym niebezpieczeństwem jest obarczony manewr Heimlicha, polegający na wytworzeniu w drogach oddechowych nadciśnienia, mogącego wypchnąć ciało obce zaklinowane w krtani. W celu wytworzenia nadciśnienia ratujący chwyta oburącz chorego od tyłu i uciska gwałtownie na dolne okolice klatki piersiowej lub nadbrzusze. Może to spowodować uszkodzenie narządów wewnętrznych, a gdy ciało obce znajduje się poniżej głośni - może je nieodwracalnie zaklinować pomiędzy fałdami głosowymi7.
Uszkodzenia pointubacyjne krtani są urazami jatrogennymi. Intubacja dotchawicza daje wielkie korzyści choremu, operatorowi i anestezjologowi podczas zabiegu operacyjnego i często jest zabiegiem ratującym życie u chorych w ciężkim stanie ogólnym, nieprzytomnych. Jednak nieprawidłowo wykonana prowadzi do rozwoju powikłań.
Do najczęstszych przyczyn uszkodzeń pointubacyjnych należą: niedostateczne zwiotczenie chorego, użycie zbyt dużej rurki intubacyjnej, intubacja wielokrotna lub przedłużona, podrażnienie twardą prowadnicą, nadciśnienie w mankiecie rurki. Można je podzielić na:

·         wczesne, występujące bezpośrednio po usunięciu rurki intubacyjnej;

·         późne, występujące 2-8 tygodni po intubacji.

Objawami wczesnych uszkodzeń pointubacyjnych są: dysfonia, kaszel, krwioplucie, bóle krtani i szyi2.
Diagnostyka obejmuje ocenę krtani w laryngoskopii pośredniej, mikrodirektoskopii lub fibroskopii. Laryngoskopia ujawnia krwiak podnabłonkowy, powierzchniowe lub głębokie uszkodzenie błony śluzowej krtani, rozerwanie fałdu głosowego lub podwichnięcie chrząstki nalewkowatej. Sposób leczenia zależy od rozległości urazu. Krwiak i powierzchowne uszkodzenia mogą się wygoić samoistnie. Natomiast poważniejsze uszkodzenia w postaci rozdarcia fałdu głosowego lub zwichnięcia chrząstki nalewkowatej wymagają leczenia operacyjnego10-15.
Późne uszkodzenia krtani są następstwem zmian wczesnych, objawiających się przekrwieniem wewnątrzkrtaniowym lub podgłośniowym, obrzękiem, uszkodzeniem niedokrwiennym błony śluzowej z tworzeniem się błon włóknikowych, martwicą i owrzodzeniem. Należą do nich owrzodzenia, ziarniniaki, zapalenie ochrzęstnej, martwica chrząstek, zrosty i zwężenia.
Objawami są dysfonia albo duszność krtaniowa.
Leczenie prawie w każdym przypadku jest operacyjne. Ziarniniaki pointubacyjne i niezbyt rozległe zrosty usuwa się w mikrochirurgii klasycznej bądź przy użyciu lasera CO2, pomocne jest także leczenie foniatryczne. Rozległe zwężenia i zrosty krtaniowo-tchawicze wymagają operacji z dojścia „od zewnątrz", podczas których usuwa się zwężony fragment i zespala chrząstki krtani i tchawicy „koniec do końca"1, 12, 13.

Urazy zewnętrzne krtani


Urazy tępe są wynikiem wypadków komunikacyjnych (uderzenie szyją o kierownicę), brutalnych pobić, uderzeń zadanych podczas treningów i zajęć sportowych (szczególnie we wschodnich sztukach walki), wypadków przy pracy, prób samobójczych. Na skutek urazu dochodzi do zmiażdżenia chrząstek krtani między przedmiotem uciskającym gwałtownie z zewnątrz a szyjnym odcinkiem kręgosłupa, przerwania ciągłości błony śluzowej, powstawania krwiaków, obrzęku, rozerwania więzadeł krtaniowych, zwichnięcia chrząstki nalewkowatej i przemieszczenia fałdów głosowych. Jeżeli uraz zadziała niżej, dochodzi do pęknięcia chrząstki pierścieniowatej bądź do oderwania krtani od tchawicy9-13.
Urazy ostre (penetrujące) są spowodowane uszkodzeniami zadanymi bronią palną (postrzały) lub bronią ostrą (noże, bagnety). Tego typu urazy częściej spotyka się u wojskowych, chociaż zdarzają się również u cywili, ze względu na coraz większą liczbę napadów z użyciem broni i porachunków przestępczych; mogą być także wynikiem wypadków komunikacyjnych i wypadków przy pracy. Specyfiką urazów ostrych jest to, że zwykle są bardzo głębokie, często uszkadzają struktury sąsiadujące z krtanią (przełyk, gardło dolne), powodują przerwanie ciągłości dużych naczyń i nerwów10-12.
Schaefer12 zaproponował klasyfikację urazów krtani w zależności od stopnia ciężkości uszkodzenia, wyróżniając 5 grup (tab. 2).

Grupa I

Niewielki krwiak wewnątrzkrtaniowy, uraz bez złamań i przemieszczeń chrząstek

Grupa II

Obrzęk, krwiak, niewielkie rozerwanie błony śluzowej bez odsłonięcia chrząstek. Różnego stopnia upośledzenie drożności górnych dróg oddechowych. Złamania bez przemieszczenia

Grupa III

Tak samo jak w grupie II, ale cięższe objawy. Rozerwanie przednie krtani, niestabilne złamania z przemieszczeniami, dwie lub więcej linii złamań, poważne urazy błony śluzowej

Grupa IV

Masywny obrzęk. Znaczne uszkodzenie błony śluzowej z odsłonięciem chrząstki. Złamanie z przemieszczeniem. Porażenie fałdów głosowych

Grupa V

Całkowite oderwanie krtani od tchawicy

Tabela 2. Objawy urazów krtani

 

Postępowanie i leczenie w poszczególnych grupach urazów


W urazach grupy I stosuje się leczenie farmakologiczne: antybiotyki (zapobieganie infekcjom), steroidy (zapobieganie obrzękom) i leki przeciwrefluksowe, zmniejszające podrażnienie błony śluzowej krtani. Zaleca się oszczędzanie głosu. Obowiązuje obserwacja chorego w warunkach szpitalnych przez co najmniej 48 godzin, ponieważ może dochodzić do wystąpienia obrzęku krtani.
W urazach grupy II często występują złamania bez przemieszczenia, szkielet krtani zwykle jest nienaruszony i nie wymaga zaopatrzenia chirurgicznego. Natomiast uraz tkanek miękkich jest bardziej rozległy, z dużą tendencją do obrzęku, często występują krwiaki i uszkodzenia błony śluzowej, które, jeśli nie dotyczą spoidła przedniego lub fałdów głosowych, nie muszą być zaopatrywane chirurgicznie. Leczenie farmakologiczne obejmuje zastosowanie antybiotyków, steroidów, leków przeciwrefluksowych. Ponieważ mogą wystąpić zaburzenia oddychania, pacjenci zwykle wymagają tracheotomii. Po przeprowadzeniu tracheotomii zaleca się również wykonanie kontrolnej laryngoskopii i ezofagoskopii. Pozwala to na wykluczenie większych uszkodzeń, które mogą być przeoczone w badaniu wstępnym12. Bardzo korzystny wpływ ma podawanie steroidów, ponieważ redukują one obrzęk, zapalenie, a także zapobiegają ziarninowaniu i bliznowaceniu tkanek1, 3, 10-12.
Urazy grupy III zwykle wymagają leczenia chirurgicznego. Podobnie jak w grupie II chorzy przeważnie wymagają wykonania tracheotomii, oceny endoskopowej i przeprowadzenia TK. Następnie wykonuje się operacyjną eksplorację szyi oraz krtani i naprawy uszkodzeń. Najlepszy dostęp do wnętrza krtani bez ryzyka uszkodzenia fałdów głosowych daje pośrodkowe przecięcie chrząstki tarczowatej. Ta metoda pozwala na dokładną ocenę wnętrza krtani12. Ponieważ najczęstszym złamaniem chrząstki tarczowatej jest złamanie środkowe, można je wykorzystać do odsłonięcia wnętrza krtani.
Po dokładnym zbadaniu wnętrza krtani należy zaopatrzyć uszkodzenia tkanek miękkich. Większe i mniejsze uszkodzenia dotyczące brzegów fałdów głosowych i spoidła przedniego muszą być zamknięte za pomocą szwów wchłanialnych. W przypadku oderwanego przyczepu fałdu głosowego należy przyszyć jego przednią część do zewnętrznego perichondrium. Cała odsłonięta chrząstka powinna być pokryta błoną śluzową, zwykle za pomocą miejscowych przeszczepów. Takie postępowanie jest decydujące dla uniknięcia złego gojenia się, ziarninowania tkanek miękkich i chrząstek oraz bliznowacenia. Wreszcie przemieszczone lub podwichnięte chrząstki nalewkowate muszą być unieruchomione na swoim miejscu. Przemieszczone złamania chrząstki tarczowatej i pierścieniowatej muszą być nastawione i unieruchomione w celu ustabilizowania szkieletu krtani. Jeśli przemieszczenia są znaczne, nastawienie złamania musi być wykonane przed naprawą tkanek miękkich. Złamania z przemieszczeniem unieruchamia się za pomocą stentów wewnątrzkrtaniowych11. Uważa się, że złamania chrząstek bez uszkodzenia tkanek miękkich mogą być nastawione bez otwierania wnętrza krtani11.
Urazy ...

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • alter.htw.pl
  • Powered by WordPress, © Nie obrażaj więc mojej inteligencji poprzez czynione na pokaz zaniżanie własnej.