Nie obrażaj więc mojej inteligencji poprzez czynione na pokaz zaniżanie własnej.
URAZY OKOŁOPORODOWE U NOWORODKÓW
Urazy występują w 1,5-3% wszystkich porodów niezależnie od sposobu ukończenia ciąży, dojrzałości i urodzeniowej masy ciała noworodka. Urazy okołoporodowe powodują zaburzenia obserwowane zaraz po porodzie lub w kilka dni po nim. Noworodki doznają złamań, uszkodzeń nerwów i narządów wewnętrznych – wątroby, śledziony, nerek, nadnerczy. Na urazy częściej narażone są noworodki z dużą masą ciała.
Czynniki stanowiące przyczynę urazów okołoporodowych
w Mechaniczne – ucisk, naruszenie ciągłości lub przerwanie powłok skórnych. w Fizyczne – zmiany i wahania ciśnienia wewnątrzmacicznego. w Chemiczne – głód tlenowy, zatrucia. w Zakaźne – zakażenie bakteryjne, wirusowe, pierwotniakowe. w Hemolityczne – niezgodność czynnika Rh i grup głównych krwi.
Podział urazów okołoporodowych w Uszkodzenia skóry. w Uszkodzenia narządu ruchu. w Uszkodzenia nerwów obwodowych. w Uszkodzenia oun. w Uszkodzenia czaszki i części przodującej. w Uszkodzenia narządów wewnętrznych.
Uszkodzenia skóry
Powstają na wskutek przerwania ciągłości naskórka i skóry
w Nacięcia podczas cięcia cesarskiego lub nacięcia krocza. w Otarcia – złe ułożenie płodu podczas przechodzenia przez kanał rodny. w Obrzęk – spowodowany uciskiem.
Postępowanie: w Tak uszkodzone powierzchnie skóry należy przemyć 1% roztworem spirytusowym i zaopatrzyć jałowym gazikiem.
Uszkodzenia narządu ruchu
w Złamanie (pęknięcie) obojczyka w Złamanie kości ramiennej w Złamanie kości udowej
Złamanie (pęknięcie) obojczyka
w Występuje u dużych płodów, szczególnie w przypadku przodowania barków. w Najczęściej jednostronnie, powstaje przy wydobywaniu barków, na wskutek silnego przygięcia barku. w Jest to złamanie podokostnowe (zielonej gałązki) – kość ulega złamaniu, ale okostna zachowuje ciągłość.
Objawy: w obrzęk w miejscu złamania, w bolesne trzeszczenie przy badaniu, w rotacja wewnętrzna ramienia, w ograniczona ruchomość ręki, w słaby odruch chwytny, w zaburzony odruch Moro, w zniekształcenie wyczuwalne w trakcie badania palpacyjnego, w po ok. 8 dniach tworzy się wał kostniny, który można wykryć w badaniu palpacyjnym.
Postępowanie: w nie wymaga specjalnego leczenia z wyjątkiem stanów, w których odłamy są przemieszczone. w należy założyć opatrunek Dessaulta, aby nastąpił zrost złamanej kości. w delikatna pielęgnacja i postępowanie z dzieckiem.
Złamanie kości ramiennej w Dochodzi złamania podczas cięcia cesarskiego przy wyjmowaniu noworodka z jamy macicy lub przy złym ułożeniu płodu. w Złamanie kości ramiennej występuje na 1/3 górnej długości trzonu i ma charakter poprzeczny lub spiralny. Pociąganie odłamu bliższego przez mięsień naramienny powoduje kątowe ustawienie odłamu obwodowego. w Złamanie kości ramiennej może wystąpić u noworodka z porażeniem Erba i maskować jego objawy.
Objawy: w obrzęk, w ból, w zaczerwienienie, w ograniczona ruchomość kończyny, w osłabiony odruch Moro, w osłabiony odruch chwytania.
Postępowanie: w Kończynę należy unieruchomić, przez przymocowanie do klatki piersiowej. w Delikatna pielęgnacja. w Całkowite wygojenie następuje w okresie 3 tyg.
Złamanie kości udowej
w Do złamania dochodzi podczas manipulacji położnika przy stópkowym lub miednicowym położeniu płodu. w Złamanie następuje najczęściej w górnym odcinku kości udowej. w Złamanie jest zwykle poprzeczne i całkowite, może dojść do kątowych przemieszczeń odłamów.
Objawy: w obrzęk, w ból, w zaczerwienienie, w ograniczona ruchomość kończyny, w osłabiony odruch Moro, w osłabiony odruch chwytania.
Postępowanie: w Zastosowanie wyciągu pośredniego na obie kończyny dolne, z takim obciążeniem, aby lekko unosiło pośladki noworodka. w Unieruchomienie kończyny. w Delikatna pielęgnacja. w Całkowite wygojenie złamania następuje po 3 tyg.
Uszkodzenie nerwów obwodowych
w Uszkodzenie splotu barkowego w Porażenie nerwu twarzowego w Porażenie nerwu przeponowego Uszkodzenie splotu barkowego
Porażenie Typu ERBA w górne porażenie splotu – uszkodzenie V i VI gałęzi szyjnej (C5,C6).
Porażenie Typu KLUMPKEGO w dolne porażenie splotu (kręgów szyjnych i 1 kręgu piersiowego), uszkodzenie VII i VIII gałęzi szyjnej i I gałęzi piersiowej. Uszkodzenie dotyczy mięśni przedramienia, mięśni dłoni i palców.
Porażenie Typu ERBA w ramię leży wiotkie i jest zrotowane do wewnątrz, w niedowład mięśni ramienia i przedramienia, w ruchy dłoni i palców są ograniczone, w przy podrażnieniu kończyny bark się nie unosi, w dłoń i palce reagują na bodźce, w odruch chwytny zachowany, w może dojść do upośledzenia ruchomości przepony, w porażone są mięśnie barku i zginacze przedramienia,
Porażenie Typu KLUMPKEGO w ruchy ramienia są zachowane, ale brak reakcji ze strony dłoni i palców, w palce są zgięte w kierunku dłoni, w brak odruchu chwytania, w uszkodzeniu może towarzyszyć zespół Hornera
Postępowanie: w Porażenie splotu barkowego wymaga leczenia. Początkowo oczekiwanie po unieruchomieniu ramienia. Często po kilku tygodniach powraca pełna ruchomość. w Jeśli nie dojdzie do samoistnego wyleczenia wskazana jest rehabilitacja, masaże, ciepłe okłady oraz rehabilitacja metodą Vojty. w Jeśli po 4 miesiącach brak efektów – leczenie operacyjne. w Wynik leczenia zależy od stopnia uszkodzenia. w Przerwanie nerwów nie poddaje się leczeniu. w Uszkodzenie po ucisku ustępuje, ale po długiej rehabilitacji. w Ważne jest właściwe ułożenie dziecka – przywiedzenie i zrotowanie ramienia do zewnątrz po zgięciu przedramienia pod kątem prostym. w Przy uszkodzeniu dolnym należy dodatkowo unieruchomić palce na szynie.
Porażenie nerwu twarzowego
Przyczyna: w ułożenie twarzyczkowe, skutek ucisku przez łyżki kleszczy lub ucisku części kostnych kanału rodnego. Obwodowe uszkodzenie n. VII cechuje porażenie wszystkich trzech gałęzi jednej strony twarzy.
Objawy: w Pojawiają się po 3 – 4 h po porodzie, w Wygładzenie fałdu policzkowego, w Bezruch mięśni połowy twarzy, w Asymetria twarzy – widoczna podczas płaczu dziecka – kącik ust po stronie uszkodzonej jest osadzony głęboko i opadnięty ku dołowi, w Nie domykanie powieki.
Postępowanie: w Stosowanie masażu ręcznego lub elektrycznego, w Podawanie preparatów z witaminą B, w Należy kilka razy dziennie przemywać oko wodą destylowaną, przegotowana lub zakrapiać oko roztworem chlorku sodowego – jest to ochrona przed wysychaniem rogówki w przypadku nie domykania powieki.
Porażenie nerwu przeponowego
Uszkodzenie nerwu przeponowego prowadzi do przemieszczenia przepony ku górze i braku jej ruchomości. Zwykle dotyczy to jednej strony. Uniesienie przepony powoduje uciśnięcie płuca po tej stronie, a także może wpływać na stan drugiego płuca. Porażenie przepony po stronie lewej często wpływa na funkcje przewodu pokarmowego z powodu refluksu żołądkowo – przełykowego.
Postępowanie: Polega na wspomaganiu oddechowym ( CPAP). Jeśli czynność przepony nie powróci w okresie 3 miesięcy i utrzymują się zaburzenia oddychania lub zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego wskazana jest interwencja operacyjna.
Kręcz szyi
w Powstaje na skutek uszkodzenia mięśnia mostkowo – obojczykowo – sutkowego.
Przyczyny: w Nieprawidłowe ułożenie płodu, w Wada rozwojowa mięśnia, w Ucisk wewnątrzmaciczny, w Naciągnięcie włókien mięśnia – pęknięcie naczyń – wylew krwi do tkanki mięśniowej.
Objawy: w... |
Menu
|