wentylacja pytania odp, BHP, Inżynier BHP, semestr VI, Wentylacja i klimatyzacja

Nie obrażaj więc mojej inteligencji poprzez czynione na pokaz zaniżanie własnej.

Pytania wentylacja i klimatyzacja 
 

1. Wymień  rodzaje świetlików stosowanych w aeracji?

Wyróżniamy świetliki : trapezowe, w kształcie A, pilasty i typu Buale.

2. Jak nazywa się wartość różnicy ciśnień?

Wartość różnicy ciśnień  nazywamy ciśnieniem czynnym, jest ona zmienna i zależy od wysokości  słupa gazów i temperatury powietrza na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia.

3. Co to jest nominalna stała czasowa?

Nominalna stała czasowa jest to najkrótszy możliwy przeciętny  czas przebywania powietrza w pomieszczeniu.

4. Rodzaje wentylacji ze względu na uzyskanie określonych parametrów w pomieszczeniu?

Ze względu na określenie różnych parametrów w pomieszczeniu wyróżniamy następujące rodzaje wentylacji: zwykła, z chłodzeniem, dowilżaniem, osuszaniem, klimatyzacja.

5. Rodzaje wentylacji ze względu na różnicę ciśnień ?

Wentylacja nadciśnieniowa –  strumień powietrza nawiewnego wprowadzonego do pomieszczenia jest większy do wywiewnego, dzięki temu można uniknąć przenikania do pomieszczenia odorów oraz czynników niepożądanych co pozwala na utrzymanie szczególnej czystości powietrza.

Wentylacja podciśnieniowa polega na tym że strumień powietrza wywiewnego z pomieszczenia jest większy niż nawiewnego, podciśnienie zapobiega w rozprzestrzenianiu się odorów oraz czynników niebezpiecznych i szkodliwych do pomieszczeń  sąsiednich.

6. Ilość powietrza wentylacyjnego według obciążenia cieplnego?

Według obciążenia cieplnego określa się ilość powietrza w pomieszczeniach w których występuje wydzielanie ciepła przez promieniowanie w ilości przekraczającej 695 kJ/m2. Stosuje się wówczas wentylacje nawiewną. Powietrze nawiewne powinno wówczas spełniać warunki mikroklimatu gorącego z uwzględnieniem możliwości tworzenia się przeciągów i odpowiedniej wilgotności.

7. Rodzaje wywietrzaków?

Wyróżniamy następujące typy wywietrzaków: wirnikowe, walcowe, kołpak ssący, stała głowica ssąca, obrotowa głowica ssąca, żaluzjowe, gwiaździste.

8. Podział urządzeń do wychwytywania zanieczyszczeń?

Urządzenia dzielimy na: obudowy całkowite, obudowy częściowe, ssawki o wlocie prostokątnym, ssawki szczelinowe, ssawki z osłonami, okapy. 

9. Wymień  rodzaje energii wprowadzających powietrze w ruch?

Powietrze w ruch wprawia wentylacja naturalna w wyniku różnicy ciśnień, różnicy temperatury wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia oraz siły wiatru. Drugą siłą która wprawia powietrze w ruch jest wentylacja mechaniczna dzięki zastosowaniu urządzeń mechanicznych które wprawiają powietrze w ruch.

10. Omów wytwarzanie i oddawanie ciepła przez człowieka?

Człowiek jest organizmem stałocieplnym więc nadmiar ciepła wydala za pomocą pocenia lub parowania. Ciepło wytworzone = ciepło na potrzeby metaboliczne + ciepło potrzebne na funkcjonowanie organizmu + ciepło wydalone. Człowiek znajdujący się w spoczynku oddaje ok. 70 – 80W ciepła natomiast podczas ciężkiej pracy ok. 300W.

Wartość strumienia cieplnego wynosi dla stóp 145W/m2, dla głowy 115W/m2, dla rąk 75W/m2, dla reszty ubranego ciała ok. 60 W/m2.

11. Wyjaśnij pojęcie komfortu cieplnego?

Komfort cieplny nazywamy warunki mikroklimatyczne w których samopoczucie cieplne człowieka jest dobre, nie odczuwa zimna ani gorąca.

Podstawowymi parametrami wpływającymi na komfort cieplny są: temperatura powietrza która powinna wynosić  zimą 20 – 22 oC a latem 22 – 24oC, prędkość powietrza która powinna wynosić przy temperaturze 20 - 22oC 0,15 – 0.20 m/s, wilgotność względna  powietrza która powinna mieścić się w przedziale 30 – 70% optymalnie 40 – 60%, średnia temperatura przegród powinna być zbliżona do temperatury powietrza. Decydujące wpływ na odczucie komfortu cieplnego ma intensywność wymiany ciepła między organizmem a otoczeniem.

12. Wpływ temperatury powietrza i temperatury ścian na człowieka?

Największe znaczenie dla komfortu cieplnego ma temperatura otaczającego powietrza określona z bilansu cieplnego uwzględniająca zyski ciepła z urządzeń grzewczych, warunków atmosferycznych, oraz ubrania i wysiłku człowieka. Optymalna temperatura pomieszczenia to 20 - 22 oC zimą i 22 – 24oC latem . Latem temperatura ta jest większa ze względu na sposób ubierania się. Temperatura powietrza w pomieszczeniach powinna być zbliżona do temperatury ścian. Człowiek znajdujący się w bezruch spadek temperatury ścian o 1oC odczuje spadek temperatury powietrza o 1oC. W przypadku gdy np. człowiek siedzi plecami do chłodnej ściany lub okna odczuje promieniowanie ciepła na poziomie 20 – 30 W/m2.

13. Wpływ wilgotności i jej znaczenie w pomieszczeniu?

Ponieważ człowiek oddaje ciepło przez parowanie bardzo duży wpływ ma na komfort cieplny wilgotność powietrza. W tych samych warunkach temperaturowych odparowanie zależy od różnicy ciśnienia pary wodnej na powierzchni skóry a pary wodnej zawartej w powietrzu.

Wielkościami charakteryzującymi wilgotność są: współczynnik wilgotności, wilgotność względna, wilgotność bezwzględna.

Powietrze wilgotne może być  nasycone, nienasycone, zamglone.

Wilgotność bezwzględna jest to masa pary wodnej zawarta w jednym metrze sześciennym powietrza.

Wilgotność względna jest to stosunek wilgotności bezwzględnej do nasyconej w danej temperaturze powietrza.

Poziom wilgotności względnej powinien wynosić pomiędzy 30 – 70%. Spadek poniżej 30% powoduje nadmierne wysuszenie błon śluzowych, wysuszenie ubrań i materiałów, unoszenie się pyłów, spadające pyły na grzejniki podczas rozkładu powodują wytwarzanie amoniaku co podrażnia drogi oddechowe. Wilgotność powyżej 70% powoduje korozje, pleśnie, gnicie z których wydzielane są nieprzyjemne zapachy dla ludzi oraz rozwój drobnoustrojów.

14. Wpływ ruchu powietrza na człowieka?

Do oddawania ciepła przez człowieka niezbędny jest ruch powietrza. Jednak powietrze opływające organizm którego temperatura jest niższa niż temperatura ciała ma zły wpływ na komfort cieplny tzw. przeciągi. Optymalna prędkość powietrza to 015 – 020 m/s przy temp. 20 – 22oC i 0,5 m/s przy temp. 26oC.

15. Pojęcie krotności wymiany powietrza?

Przez krotność wymiany powietrza rozumie się stosunek łącznego strumienia powietrza świeżego przepływającego przez pomieszczenie w czasie jednej godziny.

Krotność wymiany powietrza podaje ilość wymienionego w pomieszczeniu powietrza. Nie wyjaśnia ona jak przepływające powietrze oddziaływuje w strefie przebywania ludzi.

16. Sposoby określenia ilości powietrza wentylacyjnego doprowadzonego do pomieszczenia?

Ilość powietrza doprowadzonego do pomieszczenia określa się na podstawie następujących kryteriów: krotności wymiany powietrza, ilości powietrza przypadającego na jedną  osobę, obciążenia cieplnego i zanieczyszczenia powietrza.

Według krotności określa się określa się zapotrzebowanie w pomieszczeniach o stałej niewielkiej ilości występowania czynników niebezpiecznych lub uciążliwych dla zdrowia oraz zastosowaniu prostych urządzeń wentylacyjnych.

Według ilości powietrza przypadającego na jedną osobę ilość ta jest różna i zależy od warunków lokalowych lub ustalonych norm higienicznych.

Według obciążenia cieplnego w pomieszczeniach w których występuje wydzielanie ciepła przez promieniowanie wskazane jest odprowadzenie tego ciepła przez zastosowanie wentylacji nawiewnej. Powietrze nawiewne powinno spełniać wymagania mikroklimatu gorącego z uwzględnieniem tworzenia się przeciągów i odpowiedniej wilgotności oraz dopuszczalnych stężeń czynników niebezpiecznych

17. Wpływ temperatury otoczenia na rozkład ciśnienia w pomieszczeniu?

Różnica temperatury na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia powoduje powstanie różnicy gęstości powietrza. Zimą gdy temperatura w pomieszczeniu jest wyższa niż na zewnątrz ogrzane lżejsze powietrze unosi się ku górze i uchodzi przez otwory i nieszczelności w górnej części pomieszczenia na jego miejsce przez otwory i nieszczelności w dolnej części pomieszczenia napływa powietrze chłodniejsze czyli cięższe. W lecie gdy w pomieszczeniu powietrze jest chłodniejsze układ jest odwrotny.

18. Wpływ wiatru na ciśnienie w pomieszczeniu?

Wywołane naporem wiatru strefy podciśnienia i nadciśnienia przy ścianach zewnętrznych budynku mają duży wpływ na wymianę powietrza w pomieszczeniu.

Wartości ciśnienia wywołane naporem wiatru działającego na przegrody budowlane zależą od: prędkości wiatru jego kierunku oraz geometrii zewnętrznej budynku.

19. Zasady przewietrzania pomieszczeń?

Przewietrzanie polega na okresowej wymianie powietrza w pomieszczeniu przez otwieranie okien lub innych otworów w przegrodach pomieszczeń. Nie należy dopuścić do tego aby powstał przeciąg. wskazane jest otwieranie otworów w płaszczyźnie neutralnej.

20. Wyjaśnij zjawisko infiltracji?

Infiltracja jest to samoczynna wymiana powietrza w pomieszczeniu na wskutek nieszczelności okien i drzwi jak również porowatości ścian. Intensywność wymiany zależy od stopnia nieszczelności.

21. Wpływ wentylacji grawitacyjnej na jakość powietrza w pomieszczeniach?

Poprzez wyprowadzenie przewodu wentylacyjnego nad poziom dach uzyskamy porwę wymiany powietrza w pomieszczeniu. Płaszczyzna wyrównania ciśnienia znajduje się powyżej pomieszczenia, a więc w jego wnętrzu panuje ciśnienie mniejsze od atmosferycznego.

22. Aeracja i jej zastosowanie?

Aeracja jest to zorganizowana wymiana powietrza w pomieszczeniach uzyskana dzięki różnicy ciśnień  na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia powstałej w wyniku różnicy temp. i działania wiatru. Aeracje najczęściej stosuje się w zakładach przemysłowych do odprowadzenia nadmiernych ilości ciepła wytworzonych w procesach technologicznych.

Otwory doprowadzające powietrze umieszcza się w lenie poniżej 2m od podłogi, zimą na wysokości od 5 – 7m nad podłogą. Otwory wywiewne umieszcza się  w świetlikach.

23. Zadania wentylacji i klimatyzacji?

Wentylacja i klimatyzacja ma za zadanie wytworzenie optymalnych warunków klimatycznych w pomieszczeniach pracy, rozrywki i mieszkaniach. Warunkami tymi są strumień wymienianego ciepła pary wodnej tlenu oraz skład chemiczny powietrza.

24. Powietrze atmosferyczne?

Powietrze atmosferyczne stanowi zewnętrzną  powłokę kuli ziemskiej i naturalne środowisko życia ludzi. Fizycznymi właściwościami powietrza są: temperatura , ciśnienie i gęstość powietrza  zmieniają się wraz ze wzrostem wysokości nad poziom morza.

Powietrze jest mieszanin gazów składa się z powietrza suchego i pary wodnej.

jako podstawową wielkość charakteryzującą powietrze przyjęto ciśnienie na powierzchni morza P = 101325Pa.

25. Mikroklimat pomieszczeń?

Mikroklimat zespół warunków klimatycznych występujących lub sztucznie wytworzonych w pomieszczeniach lub jego części. Kształtuje go: temperatura, wilgotność ruch powietrza, promieniowanie cieplne które działa na człowieka łącznie i nierozerwalnie.

Mikroklimat gorący najczęściej występuje w pomieszczeniach gdzie znajdują się urządzenia emitujące promieniowanie cieplne. W takich warunkach organizm uruchamia mechanizm termoregulacji który powoduje zmniejszenie aktywności mięśni, rozszerzenie naczyń krwionośnych na skórze, intensywne wydzielanie potu.

Mikroklimat zimny występuje w pomieszczeniach gdzie temperatura powietrza jest niższa od 10oC

26. Czynniki powodujące zmianę powietrza wewnętrznego?

Na zmianę powietrza w pomieszczeniu mają wpływ takie czynniki jak temperatura powietrza wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia i działanie wiatru.

Różnica temperatury powietrza na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia powoduje powstanie różnicy gęstości powietrza. ????????????

27. Definicja i rodzaje pyłów?

Pyły są to cząstki stałe rozproszone w powietrzu tzw. aerozole.

Pyły ze względu na kształt dzielimy na: grube > 10 um, drobne 1 – 10 um, b. drobne < 1um.

Pyły ze względu na pochodzenie dzielimy na antropogeniczne i naturalne.

Pyły mogą występować  w postaci : sadzy, dymu, pyłów organicznych, pyłów mineralnych.

Pyły antropogeniczne ze względu na kształt dzielimy na : dyfuzyjne, kondensacyjne, włókiennicze, płytkowe.

28. Mikroorganizmy w powietrzu?

Do mikroorganizmów należą: bakterie, wirusy, pierwotniaki, części grzybów i części glonów. W powietrzu najczęściej występują bakterie i wirusy które przyczepiają  się do pyłów. Ze wzrostem zapylenia wzrasta głównie ilość bakterii.  

29. Rodzaje promieniowania radioaktywnego?

Na człowieka oddziaływuje promieniowanie jonizujące. Wyróżniamy promieniowanie

α — jąder helu, β — elektronów, γ — fal elektromagnetycznych. Żródłami promieniowania są naturalne – promieniowanie radanu, promieniowanie wnętrza ziemi, promieniowanie kosmiczne, promieniowanie wnętrza pokarmów,

Antropogeniczne głowmnie ze spalania wyrobów tytoniowych.

Wielkość dawki pochłoniętej określa się w grejach (Gy) dawka śmiertelna to 4Gy.

Emisje promieniowania określa się  w bekerelach (Bq) dopuszczalna dawka skażenia wynosi 200 Bq/mn3. Szkodliwość oddziaływania promieniowania określa się w siwertsach (Sv).

30. Rodzaje przepływów?

Rzeczywisty czas przebywania powietrza w pomieszczeniu zależy od rodzaju przepływu powietrza przez pomieszczenia. Rozróżniamy trzy rodzaje przepływów powietrza: wyporowy, mieszany, indukcyjny.

Rzeczywisty czas przebywania powietrza w pomieszczeniu wynosi dla:

przepływu wyporowego Trz = Tn

Przepływ mieszany Trz = 2Tn

przepływ indukcyjny = jest wielokrotnością  stałej czasowej i określa się go doświadczalnie.

31. Co to jest efektywność wentylacji?

Efektywność wentylacji jest to

-  krotność wymiany powietrza w czasie jednej godziny w odniesieniu do całego pomieszczenia,

- zdolność do zastępowania starego powietrza Świerzym powietrzem zewnętrznym oraz odprowadzanie substancji szkodliwych

32.   Omówić  wentylacje naturalną?

      Wentylacja naturalna jest to wymiana powietrza w pomieszczeniu zachodząca w skutek oddziaływania czynników atmosferycznych, bez konieczność stosowania urządzeń mechanicznych. W wentylacji naturalnej przepływ powietrza następuje w wyniku różnicy ciśnień będącej wynikiem działania wiatru i różnicy temp. wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia.

33. Rodzaje wentylacji naturalnej ?

Wyróżniamy następujące rodzaje wentylacji naturalnej: infiltracja, przewietrzanie, aeracja, wentylacja grawitacyjna.

34. Zasady wentylacji mieszkań?

Mikroklimat w pomieszczeniach ma ogromny wpływ na stan fizyczny i psychiczny przebywających w nich ludzi. W mieszkaniach znajduje się zawsze kilka okien i drzwi przez które powietrze może napływać i wypływać szczególnie wtedy gdy duża jest prędkość wiatru na zewnątrz pomieszczenia. Mieszkania najczęściej budowany są przy wykorzystaniu wentylacji grawitacyjnej.

35. Istota wentylacji mechanicznej?

Wentylacja mechaniczna jest to wymuszona wymiana powietrza w pomieszczeniach za pomocą urządzeń  mechanicznych pobierających energię z zewnątrz.

Wentylatory są: promieniowe, osiowe i poprzeczne.

Wentylacja mechaniczna charakteryzuje się : uniezależnienie się od czynników atmosfe...

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • alter.htw.pl
  • Powered by WordPress, © Nie obrażaj więc mojej inteligencji poprzez czynione na pokaz zaniżanie własnej.