w3, Informatyka Ogólna UWM - 2013, SEMESTR 4, PROJEKTOWANIE SYSTEMOW INFORMATYCZNYCH

Nie obrażaj więc mojej inteligencji poprzez czynione na pokaz zaniżanie własnej.

Proces biznesowy​– procedura lub wręcz zdarzenie(aktywności) realizowane z myślą o osiągnięciu danego celu. Aktywności ​­ etapy realizowania procesu (biznesowego). Mogą być realizowane

sekwencyjnie lub równolegle. Diagramy aktywności –​służą do ilustrowania działań zachodzących w systemie. W perspektywie zewnętrznej diagramy aktywności są wykorzystywane do opisu procesów biznesowych realizujących funkcje systemu biznesowego. Akcja​­ pojedynczy krok aktywności , na przykład etap obliczeń. Może zawierać informacje wejściowe i wyjściowe. Określone akcje mogą być związane z wywoływaniem innych akcji ,obsługą zdarzenia i przekazywaniem sygnałów. Wywołanie aktywności​(akcja)­ symbol w akcji ( takie widełki ) informuje, że dana aktywność wywołuje inną aktywność. Wywołanie jest też akcją. Wynikiem wywołania jest podjęcie innej akcji. Dzięki czemu można zagnieżdżać akcje, co pozwala na wiele poziomów szczegółowości. Akceptacja zdarzenia ​(akcja) ​­ związana jest z oczekiwaniem na zdarzenie, po zaakceptowaniu zdarzenia inicjonowania jest przepływ z niej wynikający. Przepływ (czyli kilka akcji jedno pod drugim). Wysyłka sygnału​­ sygnały są wysyłane do innych aktywności, aktywność odbierająca jest zdefiniowana jako “akceptacja zdarzenia” , po odebraniu podejmuje określone reakcje. Krawędzie (Kontrola przepływu)​­ krawędzie są reprezentowane przez strzałki łącząc poszczególne elementy diagramu aktywności. Grot strzałki wskazuje kierunek przepływu aktywności. Strzałce można przypisać nazwę. (Etykieta obok strzałki). Węzeł decyzyjny ​­ reprezentuje miejsce w przepływie , w którym musi być rozstrzygnięty jakiś warunek. Składa się z wejścia i dwóch lub więcej wyjść lub większej liczby wyjść. Jeżeli warunek jest spełniony to przepływ jest kontynuowany, jeżeli żaden z warunków nie jest spełniony to przepływ jest kontynuowany poprzez wyjście o etykiecie else. Węzeł łączący​­ reprezentuje miejsce w przepływie w którym łączy się kilka krawędzi. Zadaniem węzła jest łączenie kilku przepływów, przy czym przepływy nie są zsynchronizowane (przechodzą do wyjścia niezależnie od tego czy inne przypływy dotarły do wejść). Rozgałęzienie ​­ służy do rozdzielenia przepływu na dwa lub większą liczbę równoległych przepływów. Pozwala definiować równoległe przepływy w ramach aktywności. Posiada jedno wejście i dwa lub więcej wyjść. Złączenie ​­ służy do konsolidacji (złączenia) dwóch lub więcej równoległych przepływów. Przepływy są synchronizowane, przechodzi do wyjścia dopiero jak wszystkie przepływy dotrą do wejścia. Węzeł początkowy​­ sygnalizuje początek aktywności. Aktywności może mieć więcej niż jeden węzeł początkowy w takim przypadku na początku uruchamianych jest kilka przepływów. Końcowy węzeł aktywności​— sygnalizuje zakończenie aktywności. Diagram aktywności może mieć więcej niż jedno wyjście oznaczane węzłami końcowymi.

Jeśli w ramach aktywności występuje kilka równoległych przepływów, wszystkie kończą działanie wraz z dotarciem aktywności do końcowego węzła. Końcowy węzeł przepływu ​­ kończy działanie przepływu , nie ma wpływu na inne przepływy działające równolegle. Inne przepływy dzięki niemu mogą kończyć swoje działanie niezależnie od pozostałych.

Węzeł Decyzyjny Węzeł łączący

 

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • alter.htw.pl
  • Powered by WordPress, © Nie obrażaj więc mojej inteligencji poprzez czynione na pokaz zaniżanie własnej.