Nie obrażaj więc mojej inteligencji poprzez czynione na pokaz zaniżanie własnej.
Bezpieczeństwo-stan, który daje poczucie pewności, i gwarancje jego zachowania oraz szansę na doskonalenie. Jedna z podstawowych potrzeb człowieka to sytuacja odznaczająca się brakiem ryzyka utraty czegoś co człowiek szczególnie ceni. Np.: zdrowia, pracy, szacunku, uczuć , dóbr materialnych.
Bezpieczeństwo państwa-stan uzyskany w wyniku zorganizowanej ochrony i obrony przed możliwymi zagrożeniami, wyrażony stosunkiem potencjału obronnego do skali zagrożeń.
Uwarunkowania bezpieczeństwa państwa- zespół wzajemnych zależnych przesłanek zewnętrznych i wewnętrznych wpływających na kształtowanie bezpieczeństwa państwa. Aspekt zewnętrzny wiąże się z charakterem jego otoczenia zewnętrznego, o którym przesądza położenie geopolityczne. Uwarunkowania o charakterze wewnętrznym sprowadzają się do istoty ustroju państwa, poziomu rozwoju jego gospodarki, kultury politycznej, ładu społecznego. Uwarunkowania zewnętrzne i wewnętrzne są ze sobą ściśle powiązane.
1)Uwarunkowania geopolityczne- Geopolityka - jest nauką pozwalającą na dokonanie oceny ciężaru politycznego mocarstw na tle ich specyficznej pozycji w świecie. Umożliwia ona badania problemów bezpieczeństwa kraju w kategoriach geograficznych oraz doprowadzenia do konkluzji, użytecznych bezpośrednio i natychmiastowo dla mężów stanu, określających kierunki polityki zagranicznej
2) Uwarunkowania ideologiczno-polityczne- zawsze odgrywało ważną rolę w bezpieczeństwie narodowym i międzynarodowym, a zwłaszcza w okresie XX wieku. Miniony wiek charakteryzował się walką głównie pomiędzy radykalnymi ideologiami, jakimi były w tym czasie, tj. faszyzm i komunizm.
W XXI w. głównym zagrożeniem staje się fundamentalizm islamskim z tego powodu wszystkie cywilizowane państwa, w swoich systemach bezpieczeństwa narodowego muszą bezwzględnie uwzględniać walkę z terroryzmem, albowiem stanowi on, obok przestępczości zorganizowanej, największe zagrożenie dla normalnego funkcjonowania międzynarodowego społeczeństwa. W Unii Europejskiej obecnie na 27 państw i ok. 500 mln ludności mamy 58% katolików, 19% protestantów i po 3% prawosławnych i muzułmanów. Ponadto istnieją podziały na łaciński Zachód i grecki Wschód oraz na łaciński Rzym i protestancką północ Europy, a stosunki pomiędzy nimi jeśli są poprawne to na pewno raczej chłodne. Należy mieć na uwadze fakt, że na naszym globie mamy 57 państw muzułmańskich, zamieszkałych przez około 1mld osób. Znaczna migracja, zwłaszcza pod koniec XX wieku i na początku XXI, spowodowała to, że tylko w samej Europie jest ich ponad 10 milionów. Należy liczyć się z tym, że wiek dwudziesty pierwszy w tym zakresie dla muzułmanów będzie sprzyjającym, co nie jest bez znaczenia dla bezpieczeństwa państw UE.
3) Uwarunkowania ekonomiczne- Uwarunkowanie ekonomiczne ściśle wiąże się z bezpieczeństwem ekonomicznym państw, tj. wartościami podstawowymi jak ochrona poziomu życia, rozwój gospodarczy i zdolność do zapewnienia innych kategorii bezpieczeństwa. Stąd, oprócz stosunków gospodarczych zewnętrznych, podstawowe znaczenie mają wewnętrzne czynniki systemu gospodarowania oraz struktura i sposób jego funkcjonowania. To wynika z tego, że gospodarka tworzy materialną bazę bezpieczeństwa w jego różnych obszarach.
4) Uwarunkowania prawno-instytucjonalne- Na skutek nieścisłości norm prawnych i struktur organizacyjnych uwidacznia się brak racjonalnego systemu bezpieczeństwa z powodu nieścisłości jakie powstały pomiędzy elementami systemu.
Na podstawie głębszej analizy można stwierdzić, iż działania systemu bezpieczeństwa narodowego, podczas wykonywania zadania o szczególnym znaczeniu nie mają wyraźnego związku prawnego, organizacyjnego ani też funkcjonalnego. Brak rozbieżności tylko w zwalczaniu klęsk żywiołowych, ochrony środowiska i ochrony przeciwpożarowej i ratownictwa
5) Uwarunkowania militarne- Obecny okres charakteryzuje się różnorodnością zjawisk i czynników warunkujących stan bezpieczeństwa, z których wiele ma nieprzewidywalny charakter.
Na skutek pojawienia się jakościowo nowych wyzwań i zagrożeń, środowisko bezpieczeństwa narodowego charakteryzuje się dużą dynamiką zmian o wysokim stopniu ich nieprzewidywalności. Najpoważniejsze zagrożenie dla poszczególnych państw, nie tylko dla mocarstw lub supermo-carstw, tworzy terroryzm światowy.
6) Uwarunkowania społeczne- Uwarunkowanie społeczne bezpieczeństwa narodowego można rozpatrywać w różnych aspektach, a mianowicie: socjologicznym, psychologicznym, prawnym, antologicznym i jeszcze innym. Niezmiernie ważnymi kwestiami obecnie stają się: edukacja, szeroko pojęta kultura, wychowanie obywatelskie, a także patriotyzm. Coraz częściej mówi się o społeczeństwie obywatelskim, jako osiągnięciu wielu pokoleń, demokracji i zachodzących zmian w skali światowej. Niemałe również znaczenie w tym obszarze ma integracja i globalizacja oraz demografia.
7)Uwarunkowania kulturowe - Do tych zagrożeń zaliczają się takie jak: konflikty etniczne, kulturowe i rasowe, religijne, migracja, wielokulturowość i wreszcie terroryzm światowy oraz inne zagrożenia asymetryczne. Podstawowe źródło tych zagrożeń tkwi w kulturze.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plalter.htw.pl