uprawa egzamin, UP Lublin - Zootechnika, inż, II semestr, Uprawa roli i roślin

Nie obrażaj więc mojej inteligencji poprzez czynione na pokaz zaniżanie własnej.

1.Rola - powierzchniowa warstwa gleby, która bezpośrednio ulega wpływom człowieka, a szczególnie działaniu narzędziom rolniczym. Grubość roli odpowiada grubości pracy pługa i pogłębiacza, jako narzędzi pracujących najgłębiej. Grubość roli wiąże się z miąższością powierzchniowej warstwy gleby. Pojęcie roli wiąże się z obszarem gruntów rolnych i ogrodowych gdzie stosuje się narzędzia uprawowe, nie dotyczy łąk, pastwisk, lasów, nieuzytków, zakrzaczeń, stadionów itp. Rola zbudowana jest z 3 faz : 

a)stałej

b)płynnej 

c)gazowej

2.Substancja organiczna w roli.

Jeden ze składników roli. W jej skład wchodzą wszystkie obumarłe szczątki roślinne i zwierzęce oraz organiczne produkty ich rozkładu nagromadzone w różnej postaci w glebie i na powierzchni. Martwa substancja organiczna i produkty jej biochemicznych przemian decydują o korzystnym układzie całego kompleksu właściwości gleby, od których zależy jej żyzność i produkcyjność. Głównymi źródłami sub. organicznej są:

a)żywe organizmy glebowe i żywe podziemne części roślin

b)świeżo obumarłe rośliny nie objęte rozkładem 

c)ekskrementy zwierząt glebowych

d)szczątki organiczne znajdujące się w różnych stadiach przetworzenia, wykazujące ślady pierwotnych struktur tkanek i komórek

e)substancje organiczne w glebach

3.Właściwości agronomiczne roli

a)Sprawność roli to taki jej stan , w którym warunki życia roślin są optymalne. Rola sprawna zwiększa swoją objętość, jest porowata, ale bez pustych przestrzeni. Jest umiarkowanie wilgotna, a jej wilgotność utrzymuje się także podczas suszy. Jest miękka i elastyczna. Na sprawność roli wpływa dobra uprawa, nawożenie organiczne., uprawa roślin strukturotwórczych, szczególnie roślin bobowatych, działanie mrozu, odpowiednia wilgotność , wapnowanie, zacienienie roli przez gęsty łan roślin, oraz mulczowanie roślin przez przykrycie materiałem organicznym np. Torfem. Rola świeżo zaorana nie jest sprawna gdyż posiada za dużo porów i jest mało osiadła. Proces osiadania roli i nabierania przez nią sprawności po wykonanej orce nazywamy dojrzewaniem roli. Okres dojrzewania roli można przyspieszyć stosując wały wgłębne. Do czynników degradujących sprawność roli zaliczamy: długotrwałe działanie deszczu, ulewy, ugniatanie roli ciągnikiem i maszynami, zasolenie solami potasu.

b)Kultura roli jest to zdolność łatwego nabierania i długiego zachowania stanu sprawności przez rolę. Doprowadzanie gruntu do wysokiej kultury wymaga nawet kilku lat starannej gospodarki. Sprzyja temu .: właściwa uprawa, wysokie nawożenie mineralne i organiczne, systematyczne wapnowanie, staranna walka z chwastami, płodozmiany z dużym udziałem koniczyny i lucerny oraz roślin strączkowych.

4.Terminy:
a) zabieg uprawowy- pojedyncza czynność wykonywana jakimkolwiek narzędziem bądź maszyną uprawową celem nadania warstwie uprawnej określonego stanu fizycznego. Dzielimy je na: odwracające rolę, spulchniające i wyrównujące rolę, ugniatające i kruszące rolę, zabiegi specjalne np. orki melioracyjne gleb piaszczystych połączone z nawożeniem wgłębnym obornikiem.

b) zespół upraw- szereg operacji uprawowych wykonywanych kolejno po sobie w określonej porze roku. Wyróżniamy 5 zespołów upraw: z.u. pożniwnych, z.u. przedsiewnych, z.u. przedzimowych, z.u. wiosennych, z.u. pielęgnacyjnych

c) całokształt uprawy roli- składają się na niego zespoły upraw wykonywane w związku z wymaganiami określonych roślin. W skrajnych przypadkach całokształt uprawy roli może się do jednego zespołu, np. w sytuacji opóźnionego zbioru i konieczności wysiewu po nim pszenicy ozimej wykonujemy tylko zespół upraw przedsiewnych jesiennych (orka siewna, bronowania, siewu pszenicy i bronowania posiewnego)

5.Podział orek ze względu na pełnione funkcje

a) orki zasadnicze:

- podorywka           

- siewna

-przedzimowa
b) orki uzupełniające

-odwrotka
-wiosenna
c) orki specjalne

- razówka

- melioracyjne

- po zbiorze wieloletnich roślin bobowatych i traw

 

 

 

6. Zabiegi spulchniajace rolę

a)drapaczowanie-polega na zruszaniu, kruszeniu i mieszaniu roli bez odwracania skib. cel : przyspieszyć równomierne osiadanie roli po orce, mieszanie nawozów z glebą, zwalczanie siewk chwastów, poprawienie struktury gleby,gdy brak czasu zastępuję orkę, wydobywa na pow. pola rozłogów perzu właściwego i innych chwastów wieloletnich.

b)bronowanie-płytkie zruszanie roli, które rozbija większe bryły i tworzy pulchną warstwę powierzchniową. Cel: ostateczne przygotowanie roli do siewu, przykrycie glebą nasion/ziaren i nawozu, ograniczenie parowania, przyspiesza ogrzanie się gleby wiosną, zniszczenie skorupy glebowej po ulewnych deszczach,zniszczenie siewek chwastów

c)włókowanie-ugniatają i kruszą rolę. Cele: zagęszcza i utłacza zbyt pulchną rolę, poprawia stosunki wodne w wierzchniej warstwie roli, sprzyja lepszemu zetknięciu nasion z glebą(szybciej kiełkują),ułatwia płytki siew drobnych nasion,wyrównuje pole przed znakowaniem,przyspiesza osiadanie gleby po późno wykonanej orce siewnej.

7.Omów zespół upraw przedsiewnych.

Cele: doprowadza rolę do ostatecznej sprawności, przygotowanie wierzchniej warstwy roli do siewu,zniszczenie resztek chwastów, wymieszanie nawozów z glebą, a gdy chodzi o rzepak zimowy przykrycie wwiezionego i rozrzuconego obornika.

Rozpoczyna się zawsze orką siewną jest on przeznaczony pod siew miedzyplonów letnich lub ozimin. Termin wykonania zależy od terminu siewu. Zespół kończy się się sianiem miedzyplonów letnich lub roślin ozimych. Orka siewna-natychmiastowe bronowanie-za 2-3 tyg(okres potrzebny do naturalnego odleżenia się orki siewnej,co zapobiegnie wymarzaniu ozimin w zimie, jeśli nie ma czasu na odleżenie orki to traktujemy ją wałem Cambella, który to przyspieszy) siew-bronowanie posiewne. W sytuacji uprawy międzyplonów ścierniskowych poprzedza orka razówka, która zastępuje podorywkę i orkę razówkę. Razówkę należy natychmiast zabronować i siać międzyplony. W sytuacji uprawy roślin ozimych orka siewna powinna być poprzedzona zespołem upraw pożniwnych

8.Zboża jare i ozime:

a) jare: owies, pszenica jara, pszenżyto jare, jęczmień jary, kukurydza, proso, gryka

b) ozime: jęczmień ozimy, pszenżyto ozime, żyto, pszenica ozima

9. Znaczenie bobowatych drobnonasiennych:

- dostarczają dużej ilości wysokobiałkowej zielonki

- żyją w symbiozie z bakteriami brodawkowymi, wiążą azot z atmosfery

- odgrywają ważną rolę w warunkach rolnictwa ekologicznego

- uprawiane razem z trawami dobrze zabezpieczają przed erozją wodną

- w większości są wieloletnie, w ciągu roku zbiera się je kilkakrotnie, do produkcji siana oraz kiszonek

10. Agrotechnika ziemniaka

*Sadzenie bulwy masa 25-35g(3,5 tony). Za duże bulwy kroi się, zabieg ten nie jest wskazany, gdyż można zarazić zdrowe bulwy, szczególnie w pogodę wilgotną i mokrą.

*Termin sadzenia: ziemniak zaczyna kiełkować w 6C° optymalnie 8-10. Okres kiełkowania 3tyg. Druga dekada maja, przy sadzeniu można się kierować wskaźnikiem senologicznym, kiedy kwitnie mniszek lekarski. Rozstawa 62,5 cm, odległość 25cm, głębokość 2cm.

* Pielęgnowanie- najważniejsza jest walka z chwastami, podwyższa plon o 70%

* Zbiór- tuż po zaschnięciu łętów, skórka skorkowaciała, nadaje się do przechowywania

* Średnia wydajność 20 ton/ha nawet do 60 t/ha

11. Znaczenie roślin oleistych

-są surowcem do otrzymywania olejów roślinnych

-zaliczamy do nich m. In. len zwyczajny, konopie siewne, rzepak, rzepik, rzodkiew oleista

 

Zadania 1

Omów całokształt pod burak cukrowy po najczęściej praktykowanym przedplonie:

Burak uprawia się na glebach ornych, nawożonych obornikiem. Przedplon pszenica ozima lub inny gatunek zboża. Po zbiorze pszenicy ozimej należy wykonać podorywkę, 2/3 bronowania podorywki, niekiedy także drapaczowanie i bronowanie podorywki. Nastęonie rozwieść obornik, wykonać orkę odwrotkę, pobronować te orkę, odczekać miesiąc, wykonać orkę ziemblę, wiosną pole powłókować, wprowadzić bronę ciężką lub gruber, następnie wał gładki, bronę lekką i siejemy to pierdolone ziarno.

Zadanie 2

Pod żyto ozime.

Żyto ozime ma małe wymagania glebowe. Najlepszy przedplon to inne zboze albo rosliny strączkowe. Po zbiorze przedplonu robimy orkę podorywkę i 2xbronowanie, 3 tyg przed siewem żyta orkę siewną, bronowanie, siew żyta, bronowanie po siewne

 

 

 

 

znaczenie roślin strączkowych

1. Znaczenie gospodarcze roślin strączkowych, uprawia się je na:
- nasiona ? wysiewane w plonie głównym przeznacza się na konsumpcję ? groch siewny, soja ? lub na paszę ? bobik, łubiny, groch odmiany pastewnej ? a także na cele reprodukcyjne
- zielonkę ? która może być przeznaczona na siano, kiszonkę lub zielonkę do bezpośredniego skarmiania ? wyka ozima, jara, łubin żółty, peluszka.

2. Rośliny strączkowe
- wywierają korzystny wpływ na żyzność gleby
* współżyją z bakteriami brodawkowymi Rhizobium, wiążącymi azot atmosferyczny i dlatego nie wymagają nawożenia tym składnikiem.

3. Charakterystyka roślin strączkowych
- zwiększają produktywność gleb ich korzystna rola w używaniu polega na:
* poprawie bilansu azotu w glebie (symbioza)
* wzbogacają glebę w substancje organiczne i w składniki pokarmowe dzięki resztką pożniwnym
* fitomelioracyjnym (drenującym) działaniu na glebę9poprawa stosunków powietrzno wodnych)
* poprawa struktury gleby
* uruchomieniu trudno dostępnych związków fosforu i wapnia (głęboki korzeń pozwala na pobieranie składników pokarmowych z głębszych warstw gleby)

 

technika siewu koniczyny

 

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • alter.htw.pl
  • Powered by WordPress, © Nie obrażaj więc mojej inteligencji poprzez czynione na pokaz zaniżanie własnej.