Nie obrażaj więc mojej inteligencji poprzez czynione na pokaz zaniżanie własnej.
RÓŻNICE DODATNIE WK AKTYWÓW > WP AKTYWÓW WK PASYWÓW < WP PASYWÓW
RÓŻNICE UJEMNE WK AKTYWÓW < WP AKTYWÓW WK PASYWÓW > WP PASYWÓW
UoR - przychody/koszty - zasada memoriałowa (zdarzenia!) -> Podatkowo -> zasada kasowa (jeśli VAT za sprzedaż, podatkowo i księgowo Memoriałowo) (jeśli odsetki od należności (my memoriałowo) -> fiskus: kasowo)
WYCENA: naliczone odsetki od obligacji -> przychody w WF (księgowo je widać); Fiskus: kasowo
Ustawa CIT art..12,15,16 20.000 Euro (80 tys zł) -> limit Powyżej nigdy nie stanowi kosztów uzyskania przychodów podatkowych
RÓŻNICE TRWAŁE: (tutaj NIE MA PODATKU ODROCZONEGO) Opłaty sankcyjne: kary za wszystko (nie stanowią k. Uzyskania przychodów) ani w momencie naliczenia, ani w momencie zapłacenia Koszty reprezentacji
Jeśli będą koszty reprezentacji, podstawa będzie wyższa do opodatkowania (coś będzie kosztem księgowym); Podstawa wyższa niż WYN Fin Brutto
PODATEK DOCHODOWY - Zarówno odroczony jak i bieżący !!! TYLKO CIT !! (nie ma PIT) o każda os. Fiz. Rozlicza się SAMA. o gdy spółka bez osobowości prawnej -> Nie płaci PIT (wspólnicy płacą osobiście)
Podatek DOCHODOWY (RZiS) to 19% Wyn Brutto skorygowanego o różnice trwałe
UoR: Art. 35 ust. 4. 4. Niewykorzystane rezerwy, wobec zmniejszenia lub ustania ryzyka uzasadniającego ich utworzenie, zwiększają na dzień, na który okazały się zbędne, odpowiednio pozostałe przychody operacyjne, przychody finansowe lub zyski nadzwyczajne.
art. 37. Ust.1. 1. W związku z przejściowymi różnicami między wykazywaną w księgach rachunkowych wartością aktywów i pasywów a ich wartością podatkową oraz stratą podatkową możliwą do odliczenia w przyszłości, jednostka tworzy rezerwę i ustala aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego, którego jest podatnikiem.
Ust. 8. Wpływający na wynik finansowy podatek dochodowy za dany okres sprawozdawczy obejmuje: 1) część bieżącą, 2) część odroczoną. Wykazywana w rachunku zysków i strat część odroczona stanowi różnicę pomiędzy stanem rezerw i aktywów z tytułu podatku odroczonego na koniec i początek okresu sprawozdawczego, z uwzględnieniem przepisów ust. 9.
Ust.10. W przypadku gdy roczne sprawozdanie finansowe jednostki nie podlega obowiązkowi badania i ogłoszenia w myśl art. 64 ust. 1, to może ona odstąpić od ustalania aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego.
WYKŁAD 19.12.2012
CENA: · RYCZAŁT (umowa o cenach stałych) o STOPIEŃ ZAAWANSOWANIA PRAC (proporcjonalnie) § DO UDZIAŁÓW KOSZTÓW: · ART. 341. 3.2) = 2) w wysokości ryczałtu - to przychód z wykonania niezakończonej usługi ustala się proporcjonalnie do stopnia zaawansowania wykonania usługi, o ile stopień zaawansowania usługi na dzień bilansowy może zostać ustalony w sposób wiarygodny. § INACZEJ NIŻ UDZIAŁEM KOSZTÓW: · Ten sam Art. 34a. 3 2) + · Art. 34c. 2. = 2. Jeżeli przychody są ustalane odpowiednio do stopnia zaawansowania niezakończonej usługi w inny sposób niż określony w art. 34a ust. 2 pkt 1, to koszty wpływające na wynik finansowy jednostki ustala się w takiej części całkowitych kosztów umowy, jaka odpowiada stopniowi zaawansowania usługi, po odliczeniu kosztów, które wpłynęły na wynik finansowy w ubiegłych okresach sprawozdawczych, po uwzględnieniu straty, o której mowa w art. 34a ust. 5. Różnicę pomiędzy kosztami faktycznie poniesionymi a kosztami wpływającymi na wynik finansowy jednostki zalicza się do rozliczeń międzyokresowych. o STOPIEŃ ZAAWANSOWANIA PRAC nie może być ustalony § Metoda Wyniku zerowego = (przychody = kosztom => wynik 0) , prawdziwy wynik będzie na końcu . § Art. 34a. 4.= Jeżeli stopień zaawansowania niezakończonej usługi, w tym budowlanej, lub przewidywany, całkowity koszt jej wykonania nie może być na dzień bilansowy ustalony w sposób wiarygodny, to przychód ustala się w wysokości poniesionych w danym okresie sprawozdawczym kosztów, nie wyższych jednak od kosztów, których pokrycie w przyszłości przez zamawiającego jest prawdopodobne. · NARZUT KOSZTÓW o Art. 34a.3 1) = w wysokości kosztów powiększonych o narzut zysku - to przychód z wykonania niezakończonej usługi ustala się w wysokości kosztów odpowiadających wykonanej części usługi, powiększonych o narzut zysku, o Koszt w 1 roku 10 000 zł => Koszt + 2% (narzut)=> koszt 10 200. W spr. Fin pokauzjemy = KOSZTY (10 000) I PRZYCHODY (10 200)
Art. 41. 1. Rozliczenia międzyokresowe przychodów, dokonywane z zachowaniem zasady ostrożności, obejmują w szczególności:
1) równowartość otrzymanych lub należnych od kontrahentów środków z tytułu świadczeń, których wykonanie nastąpi w następnych okresach sprawozdawczych,
KSR 3
VIII.1. W celu jasnej i przejrzystej prezentacji skutków realizacji niezakończonych umów budowlanych wskazane jest, aby zgodnie z uprawnieniem zawartym w art. 50 ust. 1 Ustawy wyodrębnić w bilansie wykonawcy następujące dodatkowe pozycje: a) w aktywach, w pozycji B.IV – Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe - Aktywa z tytułu niezakończonych umów budowlanych b) w pasywach, w pozycji B.IV – Rozliczenia międzyokresowe, pomiędzy pozycją B.IV.1 (Ujemna wartość firmy) i B.IV.2 (Inne rozliczenia międzyokresowe) - Rozliczenia międzyokresowe umów budowlanych
VIII.5. Nadwyżkę̨ należności zafakturowanych nad przychodami szacowanymi (narastająco) jednostka (wykonawca) wykazuje drugostronnie w pasywach bilansu w pozycji - Rozliczenia międzyokresowe umów budowlanych jako Rozliczenia międzyokresowe przychodów (RMP).
IX.3 Mogą tu wystąpić, w zależności od obowiązujących przepisów prawa podatkowego, do czterech typów różnic przejściowych: a) jeśli koszty poniesione są wyższe od kosztów szacowanych to, zgodnie z pkt.VIII.7., nadwyżkę̨ wykazuje się̨ w aktywach, jako Aktywa z tytułu niezakończonych umów budowlanych (RMK czynne). Wartość księgowa aktywów jest zatem większa od wartości podatkowej aktywów (która wynosi 0) i różnica przejściowa ma charakter dodatni, co uzasadnia utworzenie rezerwy na odroczony podatek dochodowy, b) jeżeli koszty poniesione są niższe od kosztów szacowanych to, zgodnie z pkt. VIII.6., nadwyżkę̨ wykazuje się̨ w pasywach, jako Rozliczenia międzyokresowe umów budowlanych (RMK bierne). Wartość księgowa pasywów jest zatem większa od wartości podatkowej pasywów (która wynosi 0) i różnica przejściowa ma charakter ujemny, co uzasadnia utworzenie aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego, c) jeżeli należności zafakturowane, stanowiące przychody podatkowe, są wyższe od przychodów szacowanych to, zgodnie z pkt. VIII.5., nadwyżkę̨ wykazuje się w pasywach, jako Rozliczenia międzyokresowe umów budowlanych (RMP). Wartość księgowa pasywów jest zatem większa od wartości podatkowej pasywów (która wynosi 0) i różnica przejściowa ma charakter ujemny, co uzasadnia utworzenie aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego, d) jeżeli należności zafakturowane, stanowiące przychody podatkowe, są niższe od przychodów szacowanych to, zgodnie z pkt. VIII.4., nadwyżkę̨ wykazuje się w aktywach, jako Aktywa z tytułu niezakończonych umów budowlanych (Przychody niezafakturowane). Wartość księgowa aktywów jest zatem większa od wartości podatkowej aktywów (która wynosi 0) i różnica przejściowa ma charakter dodatni, co uzasadnia utworzenie rezerwy na odroczony podatek dochodowy. W załączniku nr 2 zaprezentowano schematy dotyczące identyfikacji różnic przejściowych dotyczących umów budowlanych.
1
|
Menu
|