Nie obrażaj więc mojej inteligencji poprzez czynione na pokaz zaniżanie własnej.
POMAR PRĄDU I NAPIĘĆ MIERNIKAMI WSKAZÓWKOWYMI I MIERNIKAMI CYFROWYMI
Pomiar jednorazowy bezpośredni jest to taki pomiar, w którym wynik jest odczytywany wprost z urządzenia odczytowego i nie jest wymagane korzystanie z zależności matematycznych, w których znajdują się wskazania innych przyrządów pomiarowych.
MIERNIKI WSKAZÓWKOWE
W przypadku mierników wskazówkowych błąd pomiaru określa się na podstawie tzw. wskaźnika klasy miernika (dkl). Należy podkreślić, że wskaźnik klasy dkl należy wstawić do odpowiedniej zależności i dopiero wówczas otrzymamy poszukiwaną wartość błędu bezwzględnego lub względnego mierzonej wielkości.
Bezwzględny błąd pomiaru Δp miernikiem analogowym określony jest zależnością:
δkl
100 %
Δp – błąd graniczny wskazanej wartości Wm – zakres miernika δkl – wskaźnik klasy – jest zawsze wyrażony w procentach, chociaż procentów się nie podaje i z tego powodu wskaźnik klasy należy podzielić przez 100.
Względny błąd pomiaru δ miernikiem analogowym określony jest zależnością:
δkl Wm
100 W0
Wm – zakres miernika δkl – wskaźnik klasy Wo – wartość odczytana
Ze wzoru wynika, że błąd względny zależy od wskazania miernika (Wo) w taki sposób im wskazanie ma wartość wyższą tym błąd względny ma wartość mniejszą.
MIERNIKI CYFROWE
W przypadku mierników cyfrowych nie stosuje się pojęcia klasy. Błąd pomiaru miernikiem cyfrowym określany jest zwykle w instrukcji i najczęściej jest to wzór na błąd bezwzględny D wyrażony jago suma dwóch składników:
D = D1 + D2
Najczęściej wzór na błąd bezwzględny ma postać:
D = 0,1% rdg + 3 dg
Względny błąd pomiaru δp miernikiem cyfrowym określony jest zależnością:
δp = Wm * δadd + Wo* δmul
δadd – składowa addytywna błędu pomiaru δmul – składowa multiplikatywna
|
Menu
|