Nie obrażaj więc mojej inteligencji poprzez czynione na pokaz zaniżanie własnej.
4.Organizacja i serwisy pracy sieci ASG EUPOS (opisać NawGeo i PozGeo) ASG-EUPOS (Aktywna Sieć Geodezyjna EUPOS) – zarządzana i nadzorowana przez sieć stacji referencyjnych, na których wykonywane są ciągłe obserwacje satelitów systemów GNSS, której punkty odniesienia stanowią podstawową poziomą osnowę geodezyjną i szczegółową wysokościową osnowę geodezyjną. Integralną częścią systemu ASG-EUPOS jest sprzęt i oprogramowanie umożliwiające obliczanie i udostępnianie poprawek DGNSS i RTK (w tym poprawek sieciowych), zapis i udostępnianie obserwacji satelitarnych ze stacji referencyjnych oraz wykonywanie automatycznych obliczeń z pomiarów statycznych poprzez .System oraz serwisy systemu ASG-EUPOS służą do generowania i wysyłania do odbiorców poprawek do sygnału (czyli i ), dzięki czemu można znacznie zwiększyć dokładność lokalizacji (w postaci przyjętego układu współrzędnych X, Y, H) mierzonego punktu na powierzchni Ziemi za pomocą urządzeń GPS. W , system ASG-EUPOS (przy wykonywaniu pomiarów geodezyjnych) jest wykorzystywany: -do zakładania szczegółowych poziomych II i III klasy, -do zakładania osnów pomiarowych: poziomych i wysokościowych, -w pomiarach sytuacyjno-wysokościowych, -w pomiarach realizacyjnych, -w pomiarach związanych z katastrem nieruchomości, -w pomiarach związanych z pozyskiwaniem danych do krajowego , -do innych prac geodezyjnych, jeżeli dokładności gwarantowane w wykorzystywanych serwisach systemu są wystarczające dla konkretnych asortymentów robót. System ten umożliwia korzystanie z serwisów i usług min: POZGEO- serwis automatycznych obliczeń w trybie postprocessingu obserwacji GPS wykonywanych metodą statyczną umożliwiający wyznaczenie współrzędnych w państwowym systemie odniesień przestrzennych NAWGEO- serwis obejmujący udostępnianie poprawek RTK umożliwiających wyznaczenie pozycji poziomej z błędem średnim nie przekraczającym 0,03m i wysokości 0,05m przy wykorzystaniu odbiornika L1/L2
6.Określ sposoby obl. współrzędnych w pomiarach fazowych Metody pomiarowe można podzielić na trzy podstawowe grupy: - wyznaczanie pozycji pojedynczego punktu (wyznaczanie absolutne) - różnicowy GPS - względne wyznaczenie pozycji – wyznacza się tylko przyrosty wektorów Wszystkie metody opierają się na informacjach zbieranych przez odbiorniki GPS będące w ruchu lub odbiorniki statyczne – nieruchome. Wszystkie obecnie funkcjonujące metody dzieli na statyczne i kinematyczne lub na korzystające z obserwacji zbieranych przez odbiornik i podczas ruchu oraz postoju. Metody pomiarowe można także podzielić ze względu na rodzaj rejestrowanej przez odbiornik wielkości: kodu odległości lub fazy.
8.Na czym polega metoda pomiarów względnych czyli różnicowa SYSTEMY RÓŻNICOWE Wiele ograniczeń występujących przy stosowaniu odbiorników GPS usuniętych może być poprzez wykonywanie pomiarów metodami różnicowymi. Ich realizacja może polegać na: Metoda różnicowa czyli względna DGPS ( Differential Global Positioning System) - technika pomiarów pozwalająca na uzyskanie większej dokładności niż przy standardowym pomiarze jednym odbiornikiem. Metoda ta polega na wykorzystaniu stacji bazowej (tzw. referencyjnej) - odbiornika ustawionego w dokładnie wyznaczonym punkcie (np. przez pomiar geodezyjny), który wyznacza na bieżąco poprawki różnicowe dla poszczególnych satelitów, co pozwala na wyeliminowanie większości błędów (gdyż błędy obserwowane na małym obszarze są skorelowane). Drugi odbiornik (ruchomy) musi mieć możliwość odbioru tych poprawek, np. przez łącze satelitarne, , /. Poprawki są transmitowane w formacie , lub innym. System ten można stosować zarówno w czasie rzeczywistym, jak i przez późniejsze przetworzenie danych. Metoda ta pozwala na osiągnięcie dokładności rzędu 0,5-2 m. Stosowana jest w i , i . Błędy eliminowane przez pomiar DGPS: -błąd zegara satelity -błąd efemeryd -selektywna dostępność (wyłączona obecnie) -opóźnienie jonosferyczne -opóźnienie troposferyczne Błędy, których DGPS nie eliminuje: -szum własny odbiornika -efekt wielodrogowości sygnału satelitarnego (multipath)
9.Planowanie kampanii metodą statyczną
(z Jego podr.) Jest to metoda podstawowa w wyznaczeniach geodezyjnych, daje bowiem najwyższą dokładność. Dokładność ta jest uzyskana przede wszystkim dzięki zabraniu dużej liczby pomiarów. Długość sesji obserwacyjnej, wykonanej tą metodą, może się wahać od kilku minut do kilku dni. O długości sesji decyduje nie tylko oczekiwana dokładność wyznaczeń różnic współrzędnych, ale również odległości między wyznaczanymi punktami. (z int.)Technologia pomiarów statycznych GPS jest technologią najwyższej dokładności. Oba odbiorniki uczestniczące w pomiarze pozostają stacjonarne w ciągu całej sesji (kampanii) obserwacyjnej. Możliwe jest zbieranie obserwacji z wielu sesji obserwacyjnych (np. po kilka godzin dziennie), zaś zebrany materiał jest poddawany opracowaniu po zakończeniu całej kampanii obserwacyjnej (tzw. "postprocessing" .Długość sesji (kampanii) obserwacyjnej zależy głównie od żądanej dokładności (przeznaczenia sieci) i od odległości między punktami i - jak wynika to z wieloletnich doświadczeń różnych ośrodków - wynosi (a) 30-90 min. dla sieci lokalnych, (b) 1-2 dni dla punktów odniesienia sieci krajowych i geodynamicznych o charakterze lokalnym i państwowym, (c) 4-6 dni dla sieci kontynentalnych i podstawowych sieci geodynamicznych regionalnych. Dla przykładu możemy podać, że dla pomiaru sieci geodezyjnej lokalnego znaczenia o bokach do 15-20 km wystarcza wykonanie obserwacji około 1 godziny, dla sieci typu EUREF (European Reference Frame) nawiązującej polski układ geodezyjny do układu geodezyjnego Europy Zachodniej stosowano długość obserwacji 5 dni; tyle samo czasu trwały europejskie kampanie pomiaru sieci geodynamicznej CERGOP (Central Europe Regional Geodynamics Project) i EXTENDED SAGET (Satellite Geodynamic Traverses)
|
Menu
|