w kuchni, scenariusze zajęć

Nie obrażaj więc mojej inteligencji poprzez czynione na pokaz zaniżanie własnej.

 

W kuchni:

 

CELE:

 

    * usprawnianie narządów mowy, aparatu oddechowego;

    * wzbogacenie słownika czynnego i biernego;

    * ćwiczenia rozpoznawania i różnicowania słuchowego dźwięków;

    * ćwiczenie koncentracji, pamięci słuchowej wyrazów;

    * kształtowanie słuchu fonematycznego, ćwiczenia syntezy i analizy słuchowej wyrazów (sylabowej, logotomowo - fonemowej, fonemowo - logotomowej);

    * ćwiczenie umiejętności liczenia;

    * rozwijanie percepcji wzrokowej, sprawności manualnej.

 

METODA: słowna, oglądowa, ćwiczeń ortofonicznych, glottodydaktyka

 

FORMA: praca indywidualna lub z całą grupą z elementami pracy indywidualnej

 

POMOCE: obrazek tematyczny "W kuchni", "Śmieszne minki" I. Michalak - Widera, czepek, fartuszek, słomka, garnuszek z ryżem, naczynia i sztućce, woda w słoiku, zestaw obrazków (warzywa, owoce), karty pracy, "wędki" z rybami

 

PRZEBIEG:

 

   1. Powitanie "Śmiesznymi minkami":

          * oblizywanie dolnej wargi przy szeroko otwartych ustach,

          * cmokanie ustami - przesyłanie całusków,

          * nabieranie do buzi dużo powietrza i wypuszczanie ustami,

          * nabieranie powietrza do jednego policzka i przenoszenie do drugiego,

          * uśmiechanie się szeroko, ale bez pokazywania zębów,

          * uśmiechanie się pokazując zęby.

   2.

 

      Wprowadzenie do tematu piosenką "Kucharki":

 

      My jesteśmy kucharki małe

 

      Lecz do pracy doskonałe.

 

      Do pracy i do roboty

 

      Nie zabraknie nam ochoty.

 

      Choć cebula szczypie w nos

 

      Rach ciach, ciach

 

      Rach ciach, ciach

 

      Zaraz będzie smaczny sos

 

      Rach ciach, ciach, ciach , ciach.

   3. Swobodna wypowiedź nt obrazka "W kuchni".

   4. "Zajączki kucharze" - porównywanie obrazków różniących się 5 szczegółami.

   5.

 

      "Muzyka w kuchni":

 

      W naszej kuchni pełno muzyki jest.

 

      Są instrumenty, o których mało wiesz.

 

      Nasze szklanki (talerze, pokrywki, woda – w słoiku, itp.) grają tak .....

 

      To jest muzyka, która zawsze cieszy nas.

 

      Prowadzący prezentuje kilka dźwięków, następnie dziecko odwraca się, rozpoznaje i nazywa dźwięk

   6.

 

      "W lodówce" - karta pracy.

 

      Wymienianie produktów, liczenie, odwzorowywanie liczebności na zbiorach zastępczych (patyczki, palce).

   7. "Gotujemy zupę jarzynową":

          * dmuchanie przez słomkę do garnuszka z ryżem,

          *

 

            wrzucanie jarzyn do garnka (obrazki) : prowadzący dokonuje analizy sylabowej, logotomowo - fonemowej, fonemowo - logotomowej, dziecko podaje nazwę, wybiera odpowiedni obrazek i wrzuca do garnka, np.

 

            mar - chew - ka,

 

            cebul - a,

 

            s - eler,

 

            b - uraki,

          * wąchanie aromatu zupy: wdech nosem, wydech ustami.

   8. "Łowienie ryb na obiad" - nawijanie na patyk (wędkę) nitki z umocowaną rybą plastykową.

   9. "Zapraszamy do stołu" - karta pracy.

          * Liczenie ile osób siedzi przy stole, porównywanie z ilością osób w domu. Rysowanie kresek lub kółek wskazujących liczbę.

          * Rozdzielanie cukierków (żetonów) dla każdego po kilka (po 2, po 3, itd.).

  10.

 

      "Smacznego" :

          * Dziecko układa na talerzu wymienione owoce (naturalne lub obrazki).

          * Dziecko odwraca się, a prowadzący zabiera 1 owoc. Dziecko podaje co znikło z talerza.

 

      Stopniowo zwiększamy ilość owoców na talerzu oraz ilość zabieranych (zgodnie z możliwościami dziecka).

  11.

 

      Pożegnanie rymowanką, przekazanie ćwiczeń do domu.

 

      Gospodyni gotowała

 

      grochu gar dla generała.

 

      Teraz każdy dobrze wie,

 

      co generał dzisiaj zje.

 

      Kiedy z kranu w kuchni kapie

 

      król się kładzie na kanapie,

 

      a królewna tuż za krzakiem

      karmi kozy kapuśniakiem.

 

« Wróć do Scenariusze, konspekty

Zobacz też:

Najlepsze oprogramowanie w najniższej ceniePsychofizjologiczna Terapia Jąkania - dzieci, młodzież i dorośliCentrum Terapii Jąkania - Mikołów koło Katowic - komfort komunikacjiMówię! Wierszyki i zabawy logopedyczne.

Kliknij, dodaj swoją reklamę. Zobaczy ją 600 osób

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • alter.htw.pl
  • Powered by WordPress, © Nie obrażaj więc mojej inteligencji poprzez czynione na pokaz zaniżanie własnej.