Nie obrażaj więc mojej inteligencji poprzez czynione na pokaz zaniżanie własnej.
Rok akademicki 2007/2008 POLITECHNIKA KRAKOWSKA WYDZIAŁ INŻYNIERII LĄDOWISKA
Pomiar szczegółów – węgielnica, wtyczanie na prostą, wyznaczanie kąta prostego i spodka prostopadłej, pomiar szczegółów metodą ortogonalną.
BUNIKOWSKI MICHAŁ GAWRON WITOLD SKULICZ JAN STANEK SEBASTIAN SZCZERBA KAMIL GRUPA 121
Węgielnica – jest to przyrząd zbudowany z luster lub szkieł i obudowy, służący do wytyczenia kierunków prostopadłych oraz punktów pośrednich. Do obudowy przymocowany jest uchwyt z zaczepionym pionem. Pion wyznacza z którego punktu wyprowadza się linie pomocnicze.
Wtyczanie na prostą:
Wyznaczanie kąta prostego:
Do dokładnego wytyczenia kierunków prostopadłych służą węgielnice. Węgielnice bywają pojedyncze pryzmatyczne i pentagonalne oraz podwójne, tzw. Krzyże pryzmatyczne i pentagonalne. Najczęściej używa się węgielnic podwójnych.
Rys. Tyczenie prostopadłej do prostej AB w punkcie C, leżącym na niej, za pomocą węgielnicy Rys. Węgielnica krzyżowa (dwupentagonalna) Metodę tę można stosować przy pomiarach sytuacyjnych niewielkich obszarów na terenach płaskich. Metoda ortogonalna (metoda rzędnych i odciętych, a także metoda domiarów prostokątnych) – polega ona na pomiarze rzędnej i odciętej mierzonego punktu sytuacyjnego względem odcinak osnowy , na którym rzutuje się dany punkt pod kątem prostym (rysunek). Odcięta jest to odległość od początkowego punktu osnowy do rzutu prostokątnego danego punktu na linię osnowy. Rzędna jest to odległość danego punktu do linii osnowy pod kątem prostym. |
Menu
|