w3, ^ Turystyka i Rekreacja GWSH Katowice, 6 semestr, inne

Nie obrażaj więc mojej inteligencji poprzez czynione na pokaz zaniżanie własnej.

Zaliczenie 1-termin 12.06.2011 godz. 13

Pisemne

- przynieść: a4 w kratkę lub linia. – czas 1 godz. Przynieść dowód osobisty, legitka lub indeks

Treść – charakterystyki poszczególnych miast (2 miasta: położenie, walory przyrodnicze ) + szczegółowe pytania do obiektów w różnych miastach – zakres z wykładów

 

 

Kopenhaga- położona na skaju dwóch wysp Zelandii i Amager wyspach, nad cieśniną sumpt. Położenie nad morskie.

1137 – złożono osadę, która początkowo była wioską rybacką, prawa miejskie otrzymała w 1254 roku.

Od XV wieku stała się stolicą królestwa duńskiego i stolicą kraju.

Najstarszymi zabytkami i obiektami miasta są kościoły – najstarszy z nich to kościół Św. Piotra z XIV w., później przebudowany, oraz kościoły późno gotyckie, barokowe, klasycystyczne.

Liczne Pałace m.in.:

Renesansowy dawny pałac królewski Rosenborg Slot z XVII w, a w nim znajdują się regalia czyli królewskie insygnia władzy królewskiej (korona, berło, jabłko), obecnie jest siedzibą Akademii Sztuk Pięknych.

Amelienborg – rokokowy z XVIII w będący siedzibą królewską, jest monumentalnym, neobarokowym pałacem, mieszczącym różna urzędy państwowe, w tym Parlament, salę audiencyjną, bibliotekę królowej.

Arsenał z XVI w

Cytadela (element obronny miasta)

Okrągła Wieża (Runde Tarn) ma wysokość 36 m, dawniej była obserwatorium astronomicznym, potem dzwonnicą kościoła akademickiego, dzisiaj jest muzeum.

W portowej dzielnicy zachowały się spichrze XVIII w. gdzie przechowywano towary przywożone morzem. Obiekty te są zbudowane wzdłuż kanałów portowych.

Okazałe budynki: Sądu Grodzkiego, Teatru Królewskiego, Biblioteki i Budynek Uniwersytecki.

Ciekawostką turystyczną jest pomnik syrenki z początku XX w. – siedzącej na kamieniu oraz ogrody TIVOLI i luna park założony w pierwszej połowie XIX w.

Muzea: Sztuki, Malarstwa, Żeglugi i Handlu, Rybackie, Porcelany, Zabawek, Medyczne, Muzyki.

 

 

Ryga – stolica Łotwy. Położona nad rzeką Dźwiną (Dałgawa wg. Łotyszy). Założone w 1201 r. , było stolicą księstwa biskupiego (biskupstwo było zarazem księstwem), należało do związku hanzeatyckiego.

1561-1629 – Ryga należała do Polski, później teren ten został podzielony między Szwecję i Rosję, później w całości był rosyjski, a od 1918 r , był stolicą Łotwy.

Miasto charakteryzuje się wspaniałą panoramą widoczną z lewego brzegu Dźwiny,

Resztki murów obronnych wzdłuż nabrzeża, stare miasto, szczególnie wieże kościelne (smukłe – inne niż w pozostałych miastach europejskich) górują nad miastem –

Zamek z XIV w. – obecnie siedziba Prezydenta Republiki

Fragmenty Murów miejskich z basztami (m.in. Baszta Prochowa)

Budynki Gildii Kupieckich

Zachowany jest układ ulic ze zrekonstruowanymi domami

Katedra Luterańska i kościół św. Piotra XIII w

Katedra katolicka z XIII w

Stare miasto jest wpisane na listę UNESCO. Zachowało zabudowę i charakter średniowieczny. Nowa część miasta ma zabudowę secesyjną, która przylega bezpośrednio do starego miasta.

Liczne muzea – największe z nich to Skansen Wsi.

 

Talin – stolica Estonii. Leży nad zatoką fińską. Gród istniał już w X w., a później ta miejscowość stała się miastem Hanzeatyckim. Miasto i okoliczny teren należały do zakonu Kawalerów Mieczowych. Drugi zakon obok Krzyżackiego, który rozciągał swoje posiadłości w północnej części, później po sekularyzacji tego zakonu, w większości przeszli na protestantyzm, a tereny były lennem Polski, aż do rozbioru tzw. Inflanty Polski. Później rozdzielono je między Szwecje i Rosje, a po 1772 r znalazły się pod zaborem rosyjskim.

Zachowały się Mury Miejskie- oryginalne z XIV do XVI w.

Brama Górna z Miastem i Zamkiem Toompea z XIII w, obecnie mieści się tam Parlament. Jest to na wysokim wzgórzu. Naprzeciw znajduje się Sobór prawosławny Aleksandra Newskiego.

W starej części miasta jest urządzonych kilka miejsc widokowych na samo miasto jak i na port i zatokę fińską.

Dolne miasto ma również system obronny. Znajduje się tam obszerny rynek (prostokątny), obok zabytkowy gotycki Ratusz, dostępny do zwiedzania, odbywają się tam również imprezy muzyczne – bardzo dobra akustyka. Pierzeje zabudowane są odbudowanymi i zrekonstruowanymi domami z XVIII i XIX w.

Dolna część miasta otoczona jest zachowanymi murami miejskimi i bramami. Szereg domów zmierzających w kierunku portu posiada na elewacji zewnętrznej na najwyższym piętrze, albo w dachu wystające wysięgniki do wyciągania towarów na wyższe piętra. Były to domy mieszkalne i magazyny. Całe zabytkowe centrum Talina wpisane jest na listę UNESCO (wysoka ranga zabytku).

 

Wilno – stolica Litwy nad rzeką Wilią

Założone w 1323 r, prawa miejskie uzyskało w 1378.

Po Uni lubelskiej 1569 – stało się jedna ze stolic Rzeczypospolitej (Korony + Księstwa Litewskiego)

W latach 1919-1939 – było jeszcze raz w granicach Polski.

Stare miasto wpisane jest na listę UNESCO.

Ciekawe zabytki:

Fragmenty zamku z XIV w.

Katedra z XIV w ze zmianami w XVII w. z grobami królewskimi ( grób Barbary Radziwiłównej)

Kościół św. Anny z czerwonej cegły

Liczne kościoły barokowe (np. Św. Jana – uniwersytecki, Św. Kazimierza)

Najwspanialszy - św. Piotra i Pawła z XVIII w na Antokolu poza starym miastem, najwspanialszy kościół barokowy na ziemiach polskich (stiuki, płaskorzeźby, rzeźbami, bogato zdobiony-niedokończony brakuje ołtarzu).

Budynek Uniwersytetu założony w 1579 i był najstarszą uczelnią uniwersytecką na terenie byłego ZSRR- założony przez Polaków.

Pałac Prezydencki klasycystyczna budowla

Budynki na starym mieście uległy znacznemu zniszczeniu w czasie II wojny światowej, dziś są zrekonstruowane.

Zachowały się fragmenty murów miejskich.

Ostra brama – brama miejska, nad łukiem znajduje się niewielka kaplica z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej (podobna do Jasnogórskiej). Ikona ubrana w blachy srebrne, na dole srebrny księżyc.

Zabytkowy cmentarz na Rossie – wiele grobów wybitnych polaków, nekropolia wybitnych polskich postaci, również groby legionistów, grób matki Piłsudskiego na grobie znajduje się napis „matka i serce syna” – według testamentu Piłsudskiego, jego serce zostało pochowane w Wilnie w grobie jego matki.

Z Wilnem związane są postacie: Mickiewicza, Słowackiego, Kraszewskiego, Lelewela, Moniuszki, Syrokomli, Piłsudskiego, Miłosza, Konwickiego.

Ciekawostką jest Góra Trzech Krzyży – wzniesienie ponad miastem ozdobione 3 krzyżami.

Historyczna Wieża Telewizyjna (krwawe wydarzenia w 1990 r z czasów ZRSS)

 

Część środkowo-wschodnia.

Praga, Budapeszt

 

Praga – położona nad Wełtawą – zalążkiem miasta były grody po obu stronach Wełtawy połączone w jeden organizm.  W X w. powstało biskupstwo katolickie, a średniowieczna Praga należała do jednych z ważnych miast i stolic tzw. Rzeszy Rzymskiej Narodu Niemieckiego. Od XVI w. pod panowaniem Habsburgów, a od 1918 jest stolicą niepodległej Czechosłowacji. Od 1993 r po rozdzieleniu się Czechosłowacji na Czechy i Słowację została stolicą Republiki Czeskiej.

Najcenniejsze zabytki:

Hradczany – zamek, obecnie siedziba Prezydenta i Urzędów Państwowych

Mala Strana – kręte uliczki, ze słynną złotą uliczką,

Liczne barokowe kościoły

Pałace z ogrodami

Most Karola na Wełtawie – ozdobiony figurami  świętych (styl gotycki i barokowy)

Stare miasto z dużym rynkiem zabudowanym zrekonstruowanymi kamienicami,

Słynna gotycka wieża z zegarem kurantowym (na rynku)

Liczne zachowane kościoły z XIV do XVI w.

Karolinum – budowla Uniwersytetu Karola z 1348 - najstarszy w europie środkowej.

Obok rynku – dzielnica żydowska Josefov – z ratuszem z XVI w i synagogą z XIII w, która jest najstarszą czynną w Europie świątynią judaizmu, obok cmentarz – pochówki od kilku wieków.

Historyczna część Miasta i dzielnica Hradczany – wpisane jest na listę UNESCO.

&...

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • alter.htw.pl
  • Powered by WordPress, © Nie obrażaj więc mojej inteligencji poprzez czynione na pokaz zaniżanie własnej.