Nie obrażaj więc mojej inteligencji poprzez czynione na pokaz zaniżanie własnej.
PODSTAWOWE WIADOMOŚCI O GRZYBACH I PROMIENIOWCACH
1. Drożdże zarodnikujące - ASCOMYCETES - do tej grupy należą drożdże z rodzaju Saccharomyces (drożdże właściwe).
Rodzaje: Saccharomyces cerevisiae oraz Saccharomyces carlsbergensis – drożdże piwne, niektóre szczepy Saccharomyces cerevisiae – drożdże piekarnicze. Saccharomyces ellipsoideus – drożdże winne. Saccharomyces fragilis – drożdże kefirowe Saccharomyces kumys – drożdże kumysowe
2. Drożdże niezarodnikujące -DEUTEROMYCETES -mają słabe zdolności fermentacyjne, tworzą grube naloty na powierzchni produktów spożywczych.
Rodzaje: Candida Cryptococcus Torulopsis - czasami są odpowiedzialne za nieprzyjemny smak i zapach piwa. Rhodotorula- występują w powietrzu, produktach spożywczych; nie mają zdolności do fermentacji cukrów. Kloeckera- występują w owocach, moszczcu i sokach owocowych; fermentują tylko glukozę, nie fermentują alkoholu.
3. Pleśnie Pleśnie – potoczna nazwa z różnych grup systematycznych (np. , , , ). Ich grzybnia rozwija się na różnych związkach organicznych (np. pokarmach roślinnych, nawozie, kompoście, skórze), pokrywając je gęstym, białym lub barwnym kożuszkiem (szkodliwe zjawisko pleśnienia); niektóre gatunki i odmiany tzw. pleśni szlachetnych (np. , ) stosuje się w technologii żywności (np. przez zaszczepianie w serowarstwie, winiarstwie). Pleśnie stosuje się też do produkcji , np. . Wyrabia się z nich też środki czyszczące.
Pleśnie dzielimy na 3 klasy: · Sprzężniaki o Mucor o Rhizopus · Workowce o Aspergillus (Kropidlak) o Penicillium (Pędzlak) · Grzyby niedoskonałe o Cladosporium o Fusarium
Mykotoksyny mogą być przyczyną ostrych i przewlekłych zatruć (także śmiertelnych), mogą powodować alergie, grzybice, choroby układu oddechowego, pokarmowego i wątroby, a także liczne choroby związane z osłabieniem układu odpornościowego. Często są to substancje rakotwórcze i mutagenne; m.in. hamują syntezę DNA oraz powodują zmiany w metabolizmie RNA. Optymalna temperatura w jakiej tworzą się mykotoksyny oscyluje w granicach 20-25 °C. Źródłem mykotoksyn są najczęściej zakażone produkty żywnościowe, toksynotwórcze pleśnie mogą także namnażać się w budynkach.
Do mykotoksyn zalicza się m.in. aflatoksyny, ochratoksyny (m.in. ochratoksynę A), patulinę i kwas aspergilowy. · Rodzaj Penicillium – zatrucia, wykorzystanie w produkcji serów · P.glaber –produkcja kwasu cytrynowego · P.roqueforti – produkcja sera typu Roquefort · P.camemberti – produkcja sera typu Camembert · P.rubrum – masowe zachorowania u zwierząt po spożyciu zakażonego zboża · P.brevicaule – hodowle na podłożach z niską zawartością arsenu wydzielają toksyczny dietyloarsen (zapach czosnku). Ciężkie zatrucia u ludzi spowodowane ich rozwojem na tapetach barwionych zielenią paryską (zawiera arsen). Na serach grzyb może wytwarzać nieprzyjemny zapach (amoniak) Inne rodzaje pleśni i ich występowanie w produktach żywnościowych: · Mucor- są szkodnikami, występują na owocach i innych produktach; na strzępkach występują często igiełki szczawianu wapnia; Mucor rouxii i Mucor javanicusi są używane w Chinach do produkcji alkoholu z ryżu. · Rhizopus występują na owocach, chlebie i innych produktach. · Cladosporium jest przyczyną psucia się mięsa przechowywanego w chłodni oraz masła. · Fusarium występuje na wielu produktach spożywczych, spożycie żywności zakażonej może wywołać zatrucia. F. roseum - powoduje choroby zbóż, F. oxysporium - jest chorobotwórczy dla roślin. · Phycomyces - P.nitens - beczki po tłuszczu. · Thamnidium -wystepują na produktach o wysokiej zawartości skrobii (np. chleb) i w ziemi. · Byssochlamys - odporny na działanie temp. 90O przez 30 minut, zachowuje żywotność po podgrzaniu do 98O (B. fulva, B.nivea - wytwarzają toksyczne produkty). · Aspergillus - powodują zakażenia (mikozy) i uczulenia. Np. A.Glaucus - rośnie na produktach o wysokiej zawartości cukrów; A.ochraceus - produkuje ochratoksynę, A.niger - wytwarza kwas cytrynowy, A.flavus - ma kolor żółty(jest to kropidlak żółty). · Penicillium - P.glaber - produkuje kwas cytrynowy; P.roqueforti uczestniczy w produkcji sera typu Roquefort, P.rubrum - odopwiada za masowe zachworowania zwierząt po spożyciu zakażonego zboża, P.brevicaule - hodowle na podłożach z niską zawartością arsenu, wydzielają toksyczny dietyloarsen ( zapach czosnku!), ciężkie zatrucia u ludzi spowodowane ich rozwojem na tapetach barwionych zielenią paryską, na serach grzyb może wytwarzać nieprzyjemny zapach ( amoniak). · Paeclomyces - występuje na psujących się pomidorach. · Monilia - M. sitophilia - tylko w obecności światła wytwarz czerwone plamy na chlebie, jełczenie masła i serów; M.vini odpowiada za silną fermentację soków i wina; M.nigrai - powoduje powstawanie czarnych plam na serze ementalskim. · Oespora - zakażają głownie mleko i jego przetwory, są odpowiedzialne za powstawanie serów. · Botritis - odpowiadają za fermentację owoców. · Trichothecium - znajdują się na owocach.
Zatrucia grzybami pasożytującymi na zbożach: · Claviceps purpurea – Buławinka czerwona (Sporysz)
Sporysz (Secalecornutum), czyli przetrwalniki buławinki czerwonej (Clavicepspurpurea) – pasożytuje głównie na kłosach żyta, działanie swoje zawdzięcza obecności alkaloidów: klawinowych i pochodnych kwasu lizergowego. Zboża zawierające domieszkę sporyszu w ilościach przekraczających 0,1% może po przemiale na mąkę może stać się przyczyną zatrucia zwanego ergotyzmem. Objawy zatrucia charakteryzują się wymiotami, zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi, drgawkami oraz sinicą, występuje porażenie kończyn i otępienie umysłowe. Głownie czyli ,,śniecie'' porażają kłosy zbóż wypełniając je swoimi zarodnikami. Substancje wytwarzane przez grzyby pleśniowe: · Grzyby pleśniowe należące do klasy Fungi imperfecti mają zdolność do syntezy różnych substancji biologicznie czynnych - enzymów, antybiotyków, witamin. · Niektóre pleśnie rozwijające się na produktach spożywczych wydzielają do podłoża substancje mniej lub bardziej toksyczne zwane mykotoksynami ( działającymi hepatotoksycznie i nefrotoksycznie). · Liczne gatunki pleśni należące przede wszystkim do rodzajów Aspegillus( np. A.versicolor i A.nidulans) i Penicillium są zdolne do wytwarzania mykotoksyn np. sterygamatocystyny i asperotoksyny ( te substancje charakteryzują się obecnością w cząsteczce ksantonu lub antrachinonu. Są one mniej toksyczne od aflatoksyn, lecz mogą znajdować się na produktach spożywczych i działać hepatotoksycznie i nefrotoksycznie.Zdolność do ich syntezy wykazują A.versicolor,nidulans,regulosus.
Aflatoksyny Wyróżnia się 6 rodzajów aflatoksyn oznaczanych B1, B2, G1, G2, oraz M1 i M2. Pierwsze cztery są wytwarzane przez grzyby, natomiast aflatoksyny M1 i M2 są mykotoksynami spotykanymi np. w krowim mleku. Wytwarza je np. A.flavus. Najbardziej toksyczna jest aflatoksyna B1 – tworzy połączenie z DNA i hamuje jego syntezę; hamuję wbudowywanie się leucyny i innych aminokwasów do białek cytydyny do RNA oraz aktywność polimerazy RNA. Zmiana metabolizmu RNA jądrowego i zdolność wiązania DNA mogą leżeć u podstaw toksycznego i rakotwórczego działania aflatoksyny B1 Ochratoksyny Ochratoksyny A i B (pochodne izokumaryny)- są wytwarzane przez szczepy należące do rodzaju Aspergillus(A.melleus, A.sulphureus) i Penicillium (P.cyclopium,P.virricitium,P.commune). Badania wykazane na zwierzętach wykazują, ze ochratoksyny powodują zmiany martwicze wątroby i nerek. W szczególności ochratoksyny powodują nefropatię ochratoksynową, polegającą na uszkodzeniu cewek moczowych i ich atrofię, śródmiąższowe zwłóknienie kory i stwardnienie kłębuszków nerkowych. Mikotosyny Na szczególną uwagę zasługują związki trichotecenowe, np. sporofusario-genina (wytwarzane przez rodzaj FUSARIUM)– mogą powstawać w ziarnach zbóż, nawet przy bardzo niskich temperaturach i są bardzo trwałe. To one w czasie II wojny światowej wywołały wśród ludności Związku Radzieckiego żywieniową toksyczną aleukię.
Diacetooksyscyrpenol – przedstawiciel związków trichotecenowych, wytwarzany przez Fusarium tritinctum... |
Menu
|