Urazy u dzieci, medyczne różne, pediatria

Nie obrażaj więc mojej inteligencji poprzez czynione na pokaz zaniżanie własnej.

Urazy u dzieci

 

 

 

Dzieci potrzebują ruchu. Jest on niezbędny dla ich prawidłowego rozwoju.Dlatego chętnie uczestniczą w zabawach i grach ruchowych. Niestety uprawianie sportów i uczestnictwo w zabawach grozi kontuzjami, których ilość zwiększa się w okresie zimowym, podczas zabaw na śniegu lub lodowisku. Jazda na łyżwach, sankach czy nartach niejednokrotnie kończy się niefortunnym upadkiem i kontuzją. Liczba urazów u dzieci jest zazwyczaj większa niż u dorosłych gdyż dzieci nie mają jeszcze w pełni rozwiniętej koordynacji ruchowej. Do kontuzji najczęściej dochodzi w skutek braku prawidłowego przygotowania fizycznego i niedostosowania obciążeń do możliwości młodego organizmu. Należy pamiętać, że podczas aktywnego wypoczynku istotna jest profilaktyka (np. zakładanie kasku i ochraniaczy na stawy łokciowe i kolanowe).

 

Dzieci korzystające z zimowego wypoczynku narażone są przede wszystkim na stłuczenia, nadwyrężenia, skręcenia i naciągnięcia mięśni. Urazy te polegają na uszkodzeniu włókien mięśni i więzadeł. Najczęściej są one skutkiem zbyt intensywnego wysiłku lub braku odpowiedniego przygotowania. Dlatego tak istotne jest rozpoczynanie zajęć ruchowych od rozgrzewki.

 

Innym rodzajem obrażeń grożącym dzieciom podczas zabaw są stłuczenia. W wyniku uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych pojawia się ból, krwiak i obrzęk. Pomimo przykrych objawów, stłuczenia przeważnie są niegroźne i nie wiążą się z powikłaniami. Na bolące miejsce należy położyć zimny okład. Wskazane jest również stosowanie preparatów przeciwobrzękowych i przeciwbólowych.

 

Poważniejszym urazem jest skręcenie stawu. Dochodzi do niego w wyniku przeciążenia stawu przy jego nieodpowiednim ułożeniu. Skutkiem tego jest naciągnięcie, naderwanie lub nawet zerwanie torebki stawowej, które objawia się ostrym bólem, obrzękiem i krwiakiem. Czasami uraz może być tak duży, że spowoduje unieruchomienie stawu. Skręceniu najczęściej ulegają stawy skokowe, kolanowe i drobne stawy ręki. W przypadku wystąpienia takiej kontuzji zalecane jest stosowanie okładów chłodzących, preparatów przeciwobrzękowych i przeciwbólowych. W przypadku narastania obrzęku i bólu konieczne jest udanie się do lekarza.

Cięższym urazem jest zwichnięcie, którego objawy są bardzo podobne do skręcenia. Są to m.in. ból, obrzęk i unieruchomienie stawu. Najczęściej są to kontuzje stawu łokciowego oraz palców, które wymagają natychmiastowej pomocy lekarza ortopedy. Na skręcenia stosuje się preparaty działające przeciwbólowo i przeciwobrzękowo. W przypadku braku efektów stosowania takich leków konieczna jest interwencja chirurga.

Większość urazów zwykle wymaga jedynie miejscowego leczenia przeciwbólowego i przeciwobrzękowego. W przypadku terapii dzieci istotna jest skuteczność i bezpieczeństwo stosowanych leków. Niestety większość preparatów stosowanych w leczeniu urazów u osób dorosłych nie jest wskazana do leczenia dzieci. Warto pamiętać, że niektóre preparaty homeopatyczne mogą być stosowane u młodych pacjentów w przypadku urazów, a nawet otwartych ran. Leki takie wykazują działanie przeciwbólowe, przeciwwysiękowe i zmniejsza miejscowy odczyn zapalny towarzyszący uszkodzeniu tkanek Ponad to przyspieszają procesy gojenia się rany i hamuje niewielkie krwawienia.

 

1

 

...
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • alter.htw.pl
  • Powered by WordPress, © Nie obrażaj więc mojej inteligencji poprzez czynione na pokaz zaniżanie własnej.