Nie obrażaj więc mojej inteligencji poprzez czynione na pokaz zaniżanie własnej.
WARUNKI BEZPIECZEŃSTWA W POSŁUGIWANIU SIĘ GRANATAMI I ZAPALNIKAMI
Podczas ćwiczeń w rzucaniu ręcznymi granatami bojowymi należy kierować się ustaleniami zawartymi w obowiązujących instrukcjach granatów ręcznych oraz przestrzegać następujących zasad bezpieczeństwa:
1) bezwzględnego obowiązku dokładnego przejrzenia granatów i zapalników bojowych przez kierownika punktu wydawania granatów i kierownika punktu wydawania zapalników przed wydaniem ich żołnierzom. Podczas przeglądu należy zwrócić uwagę, czy: skorupa granatu nie ma pęknięć lub rdzy. Kadłub zapalnika nie jest zanieczyszczony i nie ma wgłębień, zapalnik jest czysty, nie zardzewiały lub pęknięty. Końce zawleczki są zgięte i nie mają pęknięć na zgięciach. 2) zdania uszkodzonych granatów i zapalników służbie uzbrojenia w celu ich zniszczenia w razie stwierdzenia powyżej wymienionych uszkodzeń; 3) wydawania szkolonym granatów i zapalników bezpośrednio przed wykonaniem rzutu; 4) przenoszenia wyłącznie nieuzbrojonych granatów (oddzielnie zapalnik - oddzielnie granat); 5) dokonanie rozbrojenia granatu (z nie wyciągniętą zawleczką), który z jakichkolwiek przyczyn nie został rzucony, odbywa się tylko na wyraźny rozkaz i pod bezpośrednim nadzorem kierownika ćwiczenia.
Kategorycznie zabrania się:
1) wydawania granatów bojowych żołnierzom nieprzeszkolonym w rzucie granatem; 2) używania niesprawnych granatów i zapalników; 3) transportowania granatów bojowych i zapalników bez skrzyń, rozbierania i usuwania niesprawności, podwieszania za kółko zawleczki lub wkładania dźwigni spustowej za pas; 4) rzucania granatami bojowymi przez dwóch lub większą liczbę żołnierzy jednocześnie; 5) rozbrajania granatów bojowych, jeżeli nie zostały one rzucone to rozbrojenia dokonuje się jedynie w tym przypadku, jeżeli nie wyciągnięto z zapalnika zawleczki, na wyraźny rozkaz pod ścisłym nadzorem kierownika ćwiczenia lub specjalisty służby uzbrojenia.
|
Menu
|