Nie obrażaj więc mojej inteligencji poprzez czynione na pokaz zaniżanie własnej.
CAŁKA NIEOZNACZONA
Def. Funkcję F nazywamy funkcją pierwotną funkcji f w przedziale P, jeżeli .
Tw. (o funkcjach pierwotnych) 1. Jeżeli F jest funkcją pierwotną funkcji f w przedziale P, a symbol C oznacza dowolną stałą, to funkcja F określona wzorem dla jest także funkcją pierwotną funkcji f w przedziale P.
2. Jeżeli funkcje F, F są funkcjami pierwotnymi funkcji f w przedziale P, to różnica tych funkcji jest pewną stałą dla .
Wniosek. Jeżeli F jest funkcją pierwotną funkcji f w przedziale P, to wyrażenie F(x)+C dla przedstawia wszystkie funkcje pierwotne funkcji f w przedziale P.
Wystarczy znaleźć jedną funkcję pierwotną, aby wyznaczyć wszystkie inne; różnią się one o pewną stałą.
Def. Zbiór wszystkich funkcji pierwotnych funkcji f w przedziale P nazywamy całką nieoznaczoną funkcji f w tym przedziale i oznaczamy symbolem Zachodzi więc równoważność Z definicji otrzymujemy 1. (pochodna całki jest równa funkcji podcałkowej). 2.
Funkcję f dla której istnieje całka nieoznaczona nazywamy całkowalną (w sensie Newtona). TW. Każda funkcja ciągła w pewnym przedziale jest całkowalna w tym przedziale. WłasnościTw: Jeżeli funkcje f i g są ciągłe w przedziale P, to (całka sumy jest równa sumie całek) Tw: Jeżeli funkcja f jest ciągła w przedziale P, a stała a jest różna od zera, to (stały czynnik można wyłączyć przed znak całki) Wzory podstawowe
Całkowanie przez części
Tw. Jeżeli funkcje f, g mają w pewnym przedziale ciągłe pochodne , to
Całkowanie przez podstawienie TW. Jeżeli funkcja ma ciągłą pochodną na przedziale P i przekształca go na przedział T, na którym określona jest ciągła funkcja g, to
|
Menu
|