Nie obrażaj więc mojej inteligencji poprzez czynione na pokaz zaniżanie własnej.
Wykład 2
Wycena aktywów i pasywów
1. Pojęcia związane z wyceną (na podstawie ustawy o rachunkowości)
Cena nabycia = cena zakupu + obciążenia o charakterze publicznoprawnym (w przypadku importu) + koszty związane bezpośrednio z zakupem i przystosowaniem składnika aktywów do stanu zdatnego do używania lub wprowadzenia do obrotu – obniżenia ceny (rabaty, opusty itp. zmniejszenia i odzyski)
Cena zakupu – kwota należna sprzedającemu bez podlegających odliczeniu podatku od towarów i usług (VAT) oraz podatku akcyzowego.
Koszt wytworzenia produktu = koszty pozostające w bezpośrednim związku z danym produktem (wartość zużytych materiałów bezpośrednich + koszty pozyskania i przetworzenia związane bezpośrednio z produkcją + inne koszty związane z doprowadzeniem produktu do postaci i miejsca, w jakich się znajduje w dniu wyceny) + uzasadniona część kosztów pośrednio związanych z wytworzeniem tego produktu (zmienne pośrednie koszty produkcji + część stałych pośrednich kosztów produkcji, które odpowiadają poziomowi tych kosztów przy normalnym wykorzystaniu zdolności produkcyjnych). Normalny poziom wykorzystania zdolności produkcyjnych – przeciętna wielkość produkcji w typowych warunkach za daną liczbę okresów lub sezonów, przy uwzględnieniu planowych remontów. Do kosztów wytworzenia produktu nie zalicza się kosztów będących konsekwencją niewykorzystanych zdolności produkcyjnych i strat produkcyjnych, kosztów ogólnego zarządu, kosztów sprzedaży, kosztów magazynowania wyrobów gotowych i półproduktów, chyba że poniesienie tych kosztów jest niezbędne w procesie produkcji. Jeśli roczne sprawozdanie finansowe jednostki nie podlega obowiązkowi badania przez biegłego rewidenta i ogłaszania, to przy ustalaniu kosztu wytworzenia produktu można do kosztów bezpośrednich doliczyć koszty pośrednie związane z wytworzeniem tego produktu, niezależnie od poziomu wykorzystania zdolności produkcyjnych. Ustalony w ten sposób koszt wytworzenia nie może być wyższy od ceny sprzedaży netto.
Cena sprzedaży netto = możliwa do uzyskania cena sprzedaży bez podatku VAT i podatku akcyzowego – rabaty, opusty itp. zmniejszenia – koszty związane z przystosowaniem składnika aktywów do sprzedaży i dokonaniem tej sprzedaży + należna dotacja przedmiotowa
Wartość godziwa – kwota, za jaką dany składnik aktywów mógłby zostać wymieniony, a zobowiązanie uregulowane na warunkach transakcji rynkowej, pomiędzy zainteresowanymi i dobrze poinformowanymi, niepowiązanymi ze sobą stronami. Wartość godziwa odpowiada wartości (cenie) rynkowej lub szacunkowi wartości rynkowej, gdy nie ma aktywnego rynku.
Kwota wymaganej (wymagająca) zapłaty = kwota należności/zobowiązania + należne odsetki
Skorygowana cena nabycia = Cena nabycia (wartość w jakiej składnik aktywów finansowych lub zobowiązań finansowych został po raz pierwszy wprowadzony do ksiąg (wartość początkowa)) – spłaty wartości nominalnej +/– skumulowana kwota zdyskontowanej różnicy między wartością początkową składnika i jego wartością w terminie wymagalności, wyliczoną za pomocą efektywnej stopy procentowej – odpisy aktualizujące wartość Efektywna stopa procentowa – stopa, za pomocą której następuje zdyskontowanie do bieżącej wartości przyszłych przepływów pieniężnych (oczekiwanych w okresie do terminu wymagalności) związanych z instrumentem finansowym, w przypadku instrumentów o zmiennej stopie procentowej – zdyskontowanie do bieżącej wartości przyszłych przepływów pieniężnych oczekiwanych w okresie do terminu następnego oszacowania przez rynek poziomu odniesienia. Efektywna stopa procentowa jest wewnętrzną stopą zwrotu składnika aktywów finansowych lub zobowiązania finansowego za dany okres.
Trwała utrata wartości – stwierdzenie dużego prawdopodobieństwa, że kontrolowany przez jednostkę składnik aktywów nie przyniesie w przyszłości w znaczącej części lub w całości przewidywanych korzyści ekonomicznych odpowiadających przynajmniej jego wartości wynikającej z ksiąg rachunkowych na dzień wyceny bilansowej.
1 ... |
Menu
|