w1, hydrobiologia, Inżynieria środowiska

Nie obrażaj więc mojej inteligencji poprzez czynione na pokaz zaniżanie własnej.

Słowem wstępu...

Powszechnie dostępna w sieciach wodociągowych lub pobierana ze studni woda bardzo często zawiera różnego rodzaju zanieczyszczenia mechaniczne, takie jak: blaszki rdzy, piasek, muł oraz zanieczyszczenia i zawiesiny organiczne lub nieorganiczne, które mają bezpośredni i pośredni wpływ na smak, zapach, barwę, mętność, odczyn, twardość i inne parametry fizykochemiczne wody.
Miejsce ujęcia, stan i czas eksploatacji sieci wodociągowej, aktualny poziom wód gruntowych oraz wielu innych czynników wpływają na parametry dostępnej u Państwa wody, dlatego też nie proponujemy jednego, uniwersalnego „złotego środka = uzdatniacza”, lecz indywidualnie podchodzimy do każdej sytuacji, by w efektywny sposób w pełni uzdatnić Państwa wodę.

Uzdatnianie wody nie polega tylko na „przepuszczeniu wody przez jakiś filtr”, ale tak naprawdę jest to proces złożony z kilku etapów, na który bezpośredni i istotny wpływ mają zarówno jakość i parametry fizykochemiczne wody oraz jej przeznaczenie. Inaczej wygląda proces uzdatniania wody dla instalacji centralnego ogrzewania lub do ogólnego stosowania w gospodarstwie domowym. Inne rozwiązania proponujemy też dla zakładów przetwórstwa spożywczego lub masarni, a jeszcze inne do uzdatniania wody w zakładach chemicznych lub laboratoriach.

Na dalszych stronach serwisu prezentujemy poszczególne etapy procesu uzdatniania wody oraz produkty, które do tych etapów proponujemy. Jednakże pragniemy zwrócić uwagę, że niniejsza strona celowo nie jest „katalogiem wszystkich dostępnych u nas produktów”, jak to często praktykowane jest na stronach internetowych dotyczących uzdatniania wody, ale jest tylko wejrzeniem w złożoną problematykę uzdatniania wody. W każdej chwili nasi specjaliści są do Państwa dyspozycji, służą fachową poradą oraz doborem odpowiedniego urządzenia (urządzeń), aby w pełni rozwiązać Państwa problem z wodą…

Jedyne informacje, których potrzebujemy, to wyniki badania wody oraz dane o dobowym i maksymalnie godzinowym poborze wody.

Profesjonalne uzdatnianie wody wymaga profesjonalnych urządzeń i rozwiązań oferowanych przez profesjonalistów.

Parametry wody uzdatnionej, zależnie od jej przeznaczenia, określają odpowiednie normy i przepisy. Inne są wymagania stawiane wodzie do celów przemysłowych i kotłowych, a inne do celów technologicznych, użytkowych i konsumpcyjnych. Szczególne wymagania stawiane są wodzie przeznaczonej do produkcji spożywczej i do picia, określane Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 04.09.2000 r. (Dz. U. Nr 82 poz. 937)

 

 

 

 

Filtracja mechaniczna - Filtry do wody...

Pierwszym etapem uzdatniania, a raczej przygotowania wody do właściwego procesu uzdatniania jest jej filtracja wstępna, określana często jako filtracja mechaniczna, przy wykorzystaniu filtrów mechanicznych. Filtracja ta ma na celu usunięcie z wody wszelkich zawiesin i ciał stałych; tym samym zabezpiecza dalszą część instalacji oraz pozostałe urządzenia uzdatniające wodę przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz zamuleniem.

Filtrację mechaniczną, w zależności od stopnia dokładności, dzielimy na: filtrację cząstkową, mikrofiltrację, ultra-filtrację, nanofiltrację oraz hiperfiltrację (filtracja wody metodą odwróconej osmozy).

W zależności od indywidualnej Państwa potrzeby najczęściej proponujemy filtry ze stałym elementem filtracyjnym, którym jest siatka filtracyjna wykonana ze stali nierdzewnej (płukanie i regeneracja tego rodzaju filtrów odbywa się przy pomocy strumienia przeciwprądowego) lub bardzo łatwe w montażu trzyelementowe filtry wyposażone w wymienny wkład filtracyjny wykonany z materiałów syntetycznych.

Na szczególną uwagę zasługują filtry wykorzystujące zjawisko centryfugi; wyposażone w wymienną siatkę filtracyjną wykonaną ze specjalnego włókna i mocowaną na specjalnej konstrukcji, wytwarzającą w filtrach siłę wirową; która podnosi ich efektywność i sprawia, że cięższe zanieczyszczenia opadają na dno filtra.

Do instalacji przemysłowych proponujemy filtry zapewniające większy przepływ wody oraz przystosowane do pracy pod większym ciśnieniem robo-czym, zaś syntetyczne wkłady filtracyjne zastępujemy piaskiem kwarcowym, zło-żem zeolitowym, kruszywem antracytowym lub innym złożem zdolnym do re-generacji podczas płukania okresowego

Odżelazianie, Odmanganianie...

Żelazo występuje w wodach podziemnych od ilości śladowych aż do bardzo znacznych rzędu kilkudziesięciu mg/l w postaci rozpuszczonych w wodzie bezbarwnych soli żelaza dwu-wartościowego lub jako wytrącony czerwonawy osad będący solami żelaza trójwartościowego. Nienaturalna zawartość żelaza jest również wyznacznikiem stopnia korozji instalacji wodociągowej (lub kotłowej).

Zawartość manganu w wodzie z reguły nie przekracza kilku mg/l, jednakże jego obecność jest równie niepożądana, podobnie jak obecność żelaza. Mangan w połączeniu z miedzią częstokroć jest przyczyną wystąpienia korozji galwanicznej (tzn. powoduje wytworzenie się lokalnych ogniw elektrochemicznych), dodatkowo zaś mangan stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i urządzeń technicznych.

Odżelazianie wody jest procesem szczególnym polegającym na jonowymiennym wiązaniu żelaza albo na utlenieniu żelaza dwuwartościowego do trójwartościowego i odfiltrowaniu nierozpuszczalnych soli żelaza na specjalnym złożu filtracyjnym.

Jeszcze bardziej złożonym procesem jest usuwanie manganu, którego związki są trwalsze, tym samym niezbędne jest wykorzystanie katalizatorów.

Nie można również zapomnieć o pozostałych parametrach fizyko-chemicznych wody mających bezpośredni wpływ na reakcje zachodzące podczas uzdatniania.

Z tego względu nie prezentujemy „uniwersalnego rozwiązania”, ale po prostu prosimy o kontakt z naszymi specjalistami w celu dobrania odpowiedniego rodzaju złoża i urządzenia.

 

Zmiękczanie, Złoża jonowymienne, Magnetyzery, Elektromagnetyzery...

Stężenie rozpuszczonych w wodzie związków wapnia i magnezu (najczęściej węglanów, ale również siarczanów i chlorków) w bezpośredni sposób wpływa na ogólną twardość wody, która prawie w całym kraju jest niestety zbyt wysoka; dowodem na to z życia codziennego jest wszędzie występujący proces powstawania osadów.

Występowanie twardej wody niesie za sobą wiele negatywnych skutków, począwszy między innymi od zwiększonego zużycia środków zmiękczających, czyszczących i związanego z tym dodatkowego obciążenia środowiska, aż do powstawania kamienia w różnych urządzeniach i instalacjach technicznych, co z kolei skutkuje obniżeniem wydajności, a tym samym zwiększonym zużyciem energii.

Zmiękczanie wody służy przeciwdziałaniu nadmienionym ujemnym skutkom. Zmiękczanie zasadniczo dokonuje się drogą magnetyczną lub jonowymienną.

W przypadku metody magnetycznej, a zwłaszcza elektromagnetycznej, następuje polaryzacja ładunków m.in. jonów wapnia i magnezu. W wyniku odpychania się ładunków nie dochodzi do osadzania ani łączenia się z innymi związkami i koagulantami.

Proces zmiękczania elektromagnetycznego oparty jest na elektrodynamice kwantowej i nie wpływa na chemiczny skład wody, jako że nic do niej nie jest dodawane ani z niej usuwane.

Zastosowanie elektromagnetyzerów indukcyjnych zwłaszcza nowej generacji Clean Scale jest efektywnym i najbardziej przyjaznym dla środowiska sposobem zlikwidowania problemów z twardą wodą. Elektromagnetyzery indukcyjne należy przede wszystkim stosować do zmiękczania wstępnego oraz do zmiękczania docelowego wody wodociągowej, co do zasady spełniającej normy pod względem składu chemicznego, ale stwarzającej problemy. Wynika to stąd, że ze względów zdrowotnych norma twardości ogólnej w przeliczeniu na węglan wapnia wynosi od 60 do 500 mg/l. (Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 04.09.2000 r. (Dz. U. Nr 82 poz. 937)

Taki znaczny zakres twardości, choć zgodny z normą, oznacza w praktyce, że twardość wody wynosi od umiarkowanie miękkiej do średnio twardej, a ta stanowi już źródło problemów.

W tej sytuacji niezbędne jest uzdatnianie i zmiękczanie wody bez zmiany składu chemicznego.

Proces zmiękczania jonowymiennego wody ma na celu usunięcie z niej związków (a dokładniej jonów) wapnia i magnezu, i polega na przepuszczeniu wody przez złoża żywic jonowymiennych – w trakcie przepływania wody zachodzi reakcja wymiany jonów wapnia i magnezu na jony sodu. Oczywiście w wyniku użytkowania złoże traci swoje właściwości ze względu na wyczerpanie się pojemności jonowymiennej, dlatego co określony czas jest wymagany proces regeneracji złoża, polegający na wymianie zgromadzonych jonów wapnia i magnezu na jony sodu, zawarte w solance służącej do regeneracji.

Zmiękczacze oferowane są jako kompaktowe urządzenia składające się z kolumny ze złożem, zbiornikiem solankowym oraz sterownikiem czasowym lub objętościowym. W swojej ofercie poza zmiękczaczami do pracy okresowej - jednokolumnowe w systemie „simplex” posiadamy ponadto zmiękczacze do pracy ciągłej - dwukolumnowe w systemie „duplex”, w których podczas regeneracji złoża w pierwszej kolumnie woda uzdatniana jest poprzez złoże w drugiej kolumnie.

Sam proces zmiękczania jonowymiennego jest niewątpliwie mniej skomplikowanym od usuwania manganu i żelaza, jednakże z względu na szeroki wybór urządzeń o różnych parametrach nasi specjaliści chętnie dobiorą właściwe, odpowiednio dostosowane do Państwa wody.

 

Dezynfekcja, Ozonatory, Chloratory, Lampy uv...

Ogólnie dostępna woda w środowisku naturalnym zawiera różnego rodzaju zanieczyszczenia organiczne, jest tym samym nosicielem i środowiskiem rozwoju wirusów i bakterii, z których musi zostać oczyszczona do tego stopnia, aby spożywana lub wykorzystywana nie była przyczyną i źródłem powstawania chorób. Proces pozbawiania wody mikroustrojów, bakterii oraz zapewnienia jej czystości mikrobiologicznej powszechnie nazywany jest dezynfekcją wody.

Dezynfekcji wymaga praktycznie każda woda, począwszy od wody wykorzystywanej w przemyśle spożywczym, browarniczym, mięsnym, owocowowarzywnym, a skończywszy na wodzie w basenach kąpielowych oraz w obiegach chłodniczych i kotłowych, nie mówiąc już o wodzie bezpośrednio konsumowanej.

Dobrą metodą dezynfekcji wody jest ozonowanie, ale jest to metoda stosunkowo skomplikowana i kosztowna, stąd głównie stosowana do wody w basenach kąpielowych.

W naszym kraju ze względu na stosunkowo niski koszt procesu z reguły przeprowadza się dezynfekcję za pomocą chlorowania, jednakże ma to niekiedy katastrofalny wpływ na jej walory smakowo-zapachowe.

Niemniej dezynfekcja drogą chlorowania jest metodą skuteczną. Do przygotowania i dawkowania chloru, a w zasadzie jego roztworu w postaci podchlorynu, służą chloratory. Poza precyzyjnymi chloratorami w naszej ofercie posiadamy urządzenia dezynfekujące wodę za pomocą ultrafioletu.

Obecnie jest to jedna z metod godnych uwagi o skuteczności wynoszącej 99%, a zarazem nie zmieniająca walorów smakowych i parametrów fizykochemicznych wody. Sercem urządzenia jest lampa emitująca promieniowanie UVC odpowiedzialne za zwalczanie drobnoustrojów poprzez destrukcję ich DNA. Skuteczność dezynfekcji zależy między innymi od lokalnego skażenia mikrobiologicznego, czasu naświetlania, prędkości przepływu wody oraz jej parametrów fizykochemicznych.

 

 

Demineralizacja, Mineralizacja, Korekta parametrów...

Ogólnie dostępna woda, poza zanieczyszczeniami już omówionymi na stronach serwisu, zawiera jeszcze inne różnego rodzaju związki, takie jak: związki azotu (amoniak, azotany, azotyny), fosforany, chlorki, siarczany, związki krzemu, sód, tlen, dwutlenek węgla, a ponadto określamy jeszcze jej parametry fizykochemiczne, między innymi: odczyn i zasadowość, mętność, barwę, zapach i smak.

Niektóre dziedziny przemysłu spożywczego, kosmetycznego, energetycznego, elektronicznego, farmaceutycznego lub procesy technologiczne występujące w tych dziedzinach wymagają dostarczenia wody prawie całkowicie pozbawionej jakichkolwiek jonów o idealnie obojętnym odczynie; czyli wody nazywanej „demineralizowaną”.

Proces demineralizacji polega więc na usunięciu wszystkich kationów i anionów soli rozpuszczonych w wodzie – można tego dokonać za pomocą: destylacji, wymiany jonowej lub odwróconej osmozy.

Najbardziej rozpowszechnionym i znanym sposobem demineralizacji wody w dzisiejszym czasie jest metoda odwróconej osmozy. Polega ona na podaniu pod wysokim ciśnieniem wody wstępnie uzdatnionej na półprzepuszczalną membranę, której zadaniem jest oddzielenie roztworów o różnych stężeniach.

Cząsteczki czystej wody pod wpływem wysokiego ciśnienia przechodzą przez membranę, która tym samym zatrzymuje wszelkie zanieczyszczenia po stronie wody surowej. Zanieczyszczenia te ulegają koncentracji i są usuwane.

Także woda już uzdatniona i zmiękczona może wymagać korekty parametru pH oraz mineralizacji. W tym celu stosuje się specjalistyczne preparaty i urządzenia dozujące. Jak Państwo mogli zauważyć proces demineralizacji i korekty parametrów wody jest niemal procesem kosmetycznym, dlatego też prosimy o indywidualny kontakt z naszym specjalistą.

 

Technologia multifunkcyjna, Elektromagnetyzery Clean Scale...

W dziedzinie uzdatniania wody szczególnych rozwiązań wymagają sytuacje, w których parametry wody pod względem fizykochemicznym mieszczą się w normach, a pomimo to woda stwarza problemy. Częstym przykładem takich sytuacji jest woda z sieci wodociągowej. Rozwiązaniem jest zjawisko polaryzacji poprzez zastosowanie technologii indukcyjnej różniącej się zdecydowanie efektywnością działania od stałego pola magnetycznego wykorzystywanego w tradycyjnych magnetyzerach. Elektromagnetyzery Clean Scale to urządzenia powstałe na bazie najnowszych odkryć w zakresie oddziaływania na ciecze indukcyjnym polem magnetycznym o częstotliwości fal radiowych.

Clean Scale jest urządzeniem likwidującym efektywnie i przyjaźnie dla środowiska problemy związane z teoretycznie „dobrą”, ale jednak twardą wodą, a poza tym skutecznie odkamieniającym i zabezpieczającym instalacje wodne oraz przedłużającym ich żywotność.

Elektromagnetyzer Clean Scale urządzenie elektroniczne skonstruowane w technologii cyfrowej, składające się z części komputerowej umieszczonej w plastikowej obudowie, wyposażonej w diody informujące o prawidłowości i określonej fazie działania oraz z izolowanych przewodów miedzianych (anten) do owinięcia na zewnętrznej stronie rur, przez które przepływa ciecz; zasilane jest prądem zmiennym 220-240 V.

Praca urządzenia polega na przekazywaniu do cieczy unikalnych kombinacji fal radiowych o niskiej częstotliwości poprzez anteny owinięte na rurach. Wytworzona w ten sposób pętla indukcyjna powoduje, że wapń i magnez mają ładunek pozytywny, podobnie też inne molekuły, co sprawia, że zgodnie z zasadami elektrodynamiki kwantowej odpychają się od siebie nawzajem, zabezpieczają rury i inne urządzenia przed tworzeniem się kamienia wapiennego, a także zmniejszają napięcie powierzchniowe wody i poprawiają jej walory organoleptyczne. Działanie urządzenia nie wpływa na chemiczny skład wody, jako że nic do niej nie jest dodawane ani z niej usuwane.

Elektromagnetyzery przeznaczone są do pracy między innymi: z instalacjami wody zimnej i ciepłej; (za wyjątkiem rur ołowianych), z instalacjami grzewczymi, piecami i kotłami c.o.; instalacjami i podzespołami oczyszczalni ścieków; szafami chłodniczymi; skraplaczami; wymiennikami ciepła; termami; a także z urządzeniami basenowymi, myjni samochodowych, pralniczymi; automatami do napojów; wieloczynnościowymi zestawami dentystycznymi. Likwidują kamień kotłowy, dzięki czemu zmniejszają zużycie energii oraz poprawiają wymianę cieplną; likwidują osad z rdzy i zabezpieczają przed ponowną korozją; zmiękczają fizycznie wodę, a tym samym redukują zużycie mydeł i detergentów oraz polepszają walory smakowe wody. Kompaktowa obudowa umożliwia instalację urządzeń w zasadzie wszędzie, także w pomieszczeniach, gdzie brakuje miejsca na tradycyjne kolumny jonowymienne. Minimalne zużycie energii elektrycznej realnie obniża koszty eksploatacji w porównaniu z tradycyjnymi zmiękczaczami. Elektromagnetyzer Clean Scale jest więc multifunkcyjnym urządzeniem zmiękczającym i uzdatniającym wodę.

 

 

 

 

 

...
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • alter.htw.pl
  • Powered by WordPress, © Nie obrażaj więc mojej inteligencji poprzez czynione na pokaz zaniżanie własnej.