uprawa roślin, SGGW, Szkoła 2

Nie obrażaj więc mojej inteligencji poprzez czynione na pokaz zaniżanie własnej.

Orka w zwał- na środku składu wyoruje się tzw grzbiet, na który składają się 3 lub 4 skiby. Pierwszą skibę wyoruje się płycej i odkłada na caliznę. Po dojechaniu do końca pola zawraca się i zapuszczając pług głębiej odkłada drugą skibę wraz z pierwszą do bruzdy. Następnie znów zawraca się na pasie uwroci w miejscu na prawo i wyoruje trzecią skibę, już na właściwą głębokość, dokładając ją do dwóch poprzednich. W ten sposób 3 skiby są umieszczone w jednej bruździe.

Grzbiety w cztery skiby czyli o podwójnym wyorze- pierwsza skibę wyoruje się mniej więcej na połowę planowanej głębokości orki, po czym na pasie uwroci zawraca w miejscu na lewo, ustawia pług na większą głębokość i wyoruje się obok poprzedniej druga skibę. Następne zawraca się na prawo i w miejscu gdzie leży druga skiba wyoruje się trzecią już na pełną głębokość, przemieszczając ją wraz z drugą do bruzdy. W końcu po zawróceniu na pasie uwroci na prawo wyoruje się czwarta skibę tam, gdzie leży pierwsza skiba, przez co skiby pierwsza i czwarta zostaną umieszczone w już istniejącej bruździe.

Wyoranie grzbietów-wykonujemy pługiem wieloskibowym, tak ustawionym, aby przy pierwszej i drugiej skibie pracował tylko ostatni korpus i to na małą głębokość, natomiast pozostałe były uniesione nad powierzchnię roli. Dopiero przy trzecim przejeździe opuszcza się korpusy płużne, ustawiając je na żądaną głębokość, przy czym pierwszy odcina skibę w miejscu, gdzie leży wyorana płytko druga skiba. Przy czwartym przejeździe pierwszy korpus płużny przemieszcza do środka skibę wyorywaną i wyoraną podczas pierwszego przejazdu.

Przy wyoraniu grzbietu zaoruje się cały skład, poruszając się ciągnikiem z pługiem wzdłuż grzbietu i dokładając skiby do jednej i drugiej strony.

Orka w rozwał- grzbiety wyoruje się na granicy składów, czyli tam, gdzie były wcześniej bruzdy. Następnie zaoruje się zagon między dwoma grzbietami, zaczynając od brzegu składu i dokładając skiby kolejno do obu grzbietów. Na granicy pola nie wyoruje się grzbietów, lecz pierwsza skibę odkłada do środka pola, wskutek czego przy właściwej orce w rozwał zostanie ona wraz z następną umieszczona w bruździe. Nawroty wykonywane są stale w lewo. Po zakończeniu orki na środku składu pozostaje bruzda.

Orka kombinowana- stosuje się ją w celu zmniejszenia liczby grzbietów i bruzd, z jednoczesnym zachowaniem dotychczasowej szerokości składów. Polega ona na tym, że co drugi skład zaorywany jest w zwał, a składy między nimi w rozorywkę. Najpierw składy pierwszy i trzeci orze się w zwał, potem drugi w rozwał, następnie piąty w zwał i czwarty w rozwał. Orka kombinowana pozwala na dwukrotne zmniejszenie liczby grzbietów i bruzd w porównaniu z orką wykonywaną w zwał, czy rozwał.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • alter.htw.pl
  • Powered by WordPress, © Nie obrażaj więc mojej inteligencji poprzez czynione na pokaz zaniżanie własnej.