wady odlweów, Semestr III PK, Semestr Zimowy 2012-2013 (III), Sprawozdania odlewnictwo moje

Nie obrażaj więc mojej inteligencji poprzez czynione na pokaz zaniżanie własnej.
IMIĘ i NAZWISKO

NR ĆW.

TEMAT ĆWICZENIAOCENA

 

Krzysztof Orzechowski

 

 

2

Wady odlewów

 

ROKGRUPADATA

 

2012/2013

 

12M5

 

 

13.11.2012

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WADY ODLEWÓW

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ORZECHOWSKI KRZYSZTOF

Ćw 2

1

 

Wstęp1. Kontrola kształtu polega na trasowaniu bezpośrednich pomiarów odlewu lub na sprawdzaniu wymiarów za pomocą sprawdzianów. Masę odlewu sprawdza się poprzez warzenie go. Ocena jakości powierzchni dokonuje się sprowadzając stopień jej chropowatości i porównując ze wzorcem.

2. Przerwy w ciągłości można określić przez oględziny powierzchni odlewu okiem nieuzbrojonym, a niewidoczne metodą akustyczną polegającą na badaniu czystości dźwięku. Odlew z wadą nieciągłości opukiwany wydaje głuchy dźwięk, bez wad czysty. Stosuje się również metodę magnetyczną, polegającą na określeniu zaburzeń linii sił indukcji magnetycznej, wytworzonych w miejscu wady odlewu, a uwidocznionej przez ułożenie się pyłu metalowego, naniesionego na powierzchnię odlewu. Czasami stosuje się też metodę kapilarną, polegającą na wnikaniu odpowiednio przygotowanej barwnej cieczy do wnętrza wady ogrzewanego odlewu i wyciskaniu jej w całości podczas stygnięcia. Jako ciecz można stosować np. naftę, zawiesinę kredy szlamowej w spirytusie.

3. Wady wewnętrzne odlewów ujawniane są podczas obróbki skrawaniem przy próbie szczelności lub metodami radiologicznymi. Ostatnie polegają a prześwietleniu odlewów promieniami rentgenowskimi i promieniami jonizującymi. Są one oparte na wykorzystywaniu zjawiska osłabienia promieniowania przy przechodzeniu przez nieciągłości w materiale.

4.Kontrola jakości materiału polega na badaniu składu chemicznego, właściwości wytrzymałościowych, struktury oraz właściwości fizycznych i fizykochemicznych.

5. Niezgodności umożliwia eksploatacje, natomiast wada definitywnie dyskwalifikuje odlew do użytku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ORZECHOWSKI KRZYSZTOF

Ćw 2

2

W moim odlewie zaobserwowałem następujące wady:

 

 

Rakowatość:

              -Większe, o nieregularnych kształtach zagłębienia na powierzchni odlewu, wypełnione materiałem formierskim lub żużlem, albo ujawniające się po ich usunięciu.

Niedolew:             

-Stępione kontury, nie zupełne odtworzenie lub brak pewnych części odlewu, powstaje w skutek niezupełnego wypełnienia formy ciekłym metalem.

Przestawienie:

-Wzajemne przesunięcie względem siebie poszczególnych części odlewu w powierzchniach odpowiadających podziałowi formy lub rdzenia.

Zdarcie:                           

-Płaska narośl na odlewie o bardzo chropowatej powierzchni, często z wtrąceniami piasku lub powłoki ochronnej. Odlew wykonany w formie metalowej

 

 

 

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • alter.htw.pl
  • Powered by WordPress, © Nie obrażaj więc mojej inteligencji poprzez czynione na pokaz zaniżanie własnej.