Ustawy 2, Materiały szkoleniowe na uprawnienia budowlane - archiwalne

Nie obrażaj więc mojej inteligencji poprzez czynione na pokaz zaniżanie własnej.

Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 20.09.2001 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych.

Dz.U.01.118.1263

 

721

Jaki akt prawny określa wymagania dla osób obsługujących maszyny i urządzenia techniczne przy robotach ziemnych, budowlanych i drogowych?

Wymagania dla osób obsługujących maszyny i urządzenia techniczne przy robotach ziemnych, budowlanych i drogowych określa rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 20.09.2001 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych

 

722

W oparciu o jakie dokumenty powinna odbywać się eksploatacja maszyn i innych urządzeń technicznych dla zapewnienia bezpieczeństwa pracowników?

Eksploatacja maszyn i innych urządzeń technicznych powinna się odbywać zgodnie z dokumentacją techniczno-ruchową, instrukcjami obsługi oraz stanowiskowymi instrukcjami bezpieczeństwa i higieny pracy.

 

723

Kto może prowadzić szkolenie osób dla obsługi maszyn i urządzeń technicznych stosowanych przy robotach ziemnych, budowlanych i drogowych?

Szkolenie może prowadzić podmiot, który posiada: warunki lokalowe do prowadzenia wykładów, park maszynowy wraz z planem manewrowym, kadrę wykładowców, warunki socjalne i wyposażenie dydaktyczne, potwierdzenie spełnienia wymagań w/w przez Instytut Mechaniz

par. 1

3489

Co rozumiemy pod określeniem "maszyny robocze" w myśl rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych.

Przez określenie "maszyny robocze" rozumie się maszyny i urządzenia techniczne przeznaczone do robót ziemnych, budowlanych i drogowych.

par. 1, ust. 1

3490

Jakich szczególnych prac przy maszynach i urządzeniach technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych nie wolno wykonywać ze względu na bezpieczeństwo pracy.

Niedopuszczalne jest: 1) obsługiwanie maszyn roboczych bez urządzeń zabezpieczających lub sygnalizacyjnych, wymaganych odrębnymi przepisami, 2) dokonywanie zmian konstrukcyjnych w maszynach roboczych, 3) wykonywanie napraw i konserwowanie maszyn roboczych

par. 3, ust. 1

3491

W jakiego rodzaju dokumentach technicznych przewidziane są do stosowania środki bezpieczeństwa obsługi "maszyn roboczych"

Środki bezpieczeństwa obsługi "maszyn roboczych" zawarte są w: - dokumentach techniczno-ruchowych (DTR), - instrukcjach obsługi, - stanowiskowych instrukcjach bezpieczeństwa i higieny pracy.

par. 3, ust. 2

3492

W jakiego rodzaju dokumentach technicznych, ze względu bhp, podane są zasady współpracy maszyn roboczych z dodatkowym osprzętem, przeznaczonym do robót ziemnnych, budowlanych, drogowych oraz liniami technologicznymi  do produkcji kruszyw, zapraw i betonów

Bezpieczne zasady współpracy maszyn roboczych w podanym zakresie określają: - instrukcje obsługi tych maszyn i urządzeń technicznych, - instrukcje obsługi przedmiotowych linii technologicznych.

par. 6

3493

Jakie wymagania, ze względu na bhp, należy spełnić podczas załadunku maszyn roboczych, ich transportu na wyznaczone miejsca robót oraz wyładunku.

Spełnić należy następujące wymagania ogólne: 1) załadunek na środki transportu drogowego lub kolejowego przeprowadza się w sposób zmechanizowany z rampy czołowej, zgodnie z instrukcją załadunku i transportu poszczególnych maszyn, 2) w przypadku załadunku

par. 8, ust. 1

3494

Przed przystąpieniem do robót ziemnych na terenie uzbrojonym w różne instalacje i sieci i po ich rozpoznaniu należy ustalić bezpieczne odległości pracy maszyn od uzbrojenia terenu. Z kim ustalane są te odległości:

Bezpieczne odległości pracy maszyn na terenie uzbrojonym ustala się z jednostkami zarządzającymi tymi instalacjami.

par. 8, ust. 2

3495

Jak należy postąpić, gdy podczas wykonywania robót ziemnych zostanie przypadkowo odkryta lub naruszona instalacja lub zostaną odkryte niezidentyfikowane przedmioty.

Prace należy niezwłocznie przerwać. W pierwszym przypadku należy z właściwą jednostką zarządzającą daną instalacją ustalić dalszy sposób wykonywania robót, zaś w drugim przypadku powiadomić osobę nadzorującą roboty ziemne.

par. 9, ust. 2

3496

Jakie ogólne warunki bezpieczeństwa należy zachować podczas zagęszczania gruntu urządzeniami wibracyjnymi.

Należy spełnić dwa ogólne warunki bezpieczeństwa: 1) miejsca pracy należy oznakować przenośnymi zaporami, 2) mają być przestrzegane warunki bezpieczeństwa i higieny pracy, określone w dokumentacji techniczno-ruchowej i w instrukcji obsługi.

par. 9, ust. 3

3497

Wyładowywanie gruntu z pojemnika (naczynia) maszyny roboczej w czasie załadunku do skrzyni środka transportowego urobku powinno zachodzić w pewnej określonej wysokości. Podać, jakie są bezpieczne zakresy wysokości.

Rozładunek urobku ziemnego powinien następować z wysokości nie większej, lince od dna skrzyni pojazdu transportowego, niż: 1) 0,5 m przy ładowaniu materiałów sypkich, 2) 0,25 m przy ładowaniu materiałów kamiennych lub zbrylonych.

par. 11, ust. 1,2

3498

W miejscu wykonania robót ziemnych niezbędne jest zachowanie ogólnych warunków bezpieczeństwa. Podać jakie zalecenia bezpieczeństwa osób należy zachować podczas wykonywania wykopów.

1) Osoby współpracujące z operatorem mogą się znajdować wyłącznie w zabezpieczonej części wykopu. 2) Nie dpouszczalne jest przebywanie osób niezatrudnionych w miejscu wykonywania wykopów. 3) Niedopuszczalne jest prowadzenie innych robót w miejscu wykonywa

par. 12, ust. 3

3499

Jakie, ze względu na bhp, wielkości i parametry należy kontrolować i sprawdzać podczas wbijania pali na terenie bagnistym, podmokłym lub w wodzie.

Podczas wbijania pali sprawdza się: 1) czy zachowane zostały dopuszczalne parametry obciążenia pomostu, określone w dokumentacji techniczno-ruchowej maszyny roboczej, 2) równomierność obciążenia pomostu roboczego, 3) stan podmycia jarzm podtrzymujących po

par. 15, ust. 1,2

3500

Jakie warunki bezpiecznej pracy operatora powinny spełniać ręczne narzędzia udarowe.

1) Nie mogą posiadać rękojeści krótszej niż 0,15 m. 2) W miejscu uchwytu nie mogą występować ostre krawędzie, pęknięcia lub zadry. 3) Operator podczas pracy powinien używać rękawic antywibracyjnych.

par. 17, ust. 1

3501

W jakie instalacje, ze względu na bhp, należy wyposażyć zespół maszyn roboczych do otaczania i suszenia kruszywa.

Zespół tych maszyn wyposaża się w: 1) instalację przeciwporażeniową, 2) urządzenia odpylające.

par. 22, ust. 2

3502

W jakich okolicznościach pogodowych niedopuszczalny jest montaż i demontaż rusztowań budowlanych.

Niedopuszczalny jest montaż i demontaż rusztowania: 1) podczas ograniczonej widoczności oraz zmroku i w nocy bez dostatecznego oświetlenia, 2) w czasie opadów deszczu i śniegu, 3) podczas gołoledzi, 4) podczas burzy i wiatru o prędkości przekraczającej 10

par. 24, ust. 2

3503

Maszyny robocze mogą być obsługiwane wyłącznie przez osoby, które ukończyły szkolenie i uzyskały pozytywny wynik sprawdzianu. Szkolenie obejmuje część teoretyczną i praktyczną. Jaki powinien być zakres szkolenia teoretycznego.

Część teoretyczna obejmuje zagadnienia z zakresu: 1) dokumentacji technicznej maszyn roboczych, 2) bezpieczeństwa i higieny pracy przy eksploatacji maszyn roboczych, 3) technologii wykonywania robót ziemnych, 4) użytkowania i obsługi maszyn roboczych.

Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 30.10.2002 r. W sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy.

Dz.U.02.191.1596; Zmiana: Dz.U.03.178.1745

roz.. 2 do 5, par. 1

3504

Co jest przedmiotem i jaki jest zakres uregulowań objętych przepisem dotyczącym bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy.

...

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • alter.htw.pl
  • Powered by WordPress, © Nie obrażaj więc mojej inteligencji poprzez czynione na pokaz zaniżanie własnej.