Nie obrażaj więc mojej inteligencji poprzez czynione na pokaz zaniżanie własnej.
PYTANIA WEJŚCIÓWKI BIOFIZYKA 2012/2013 1. W którym zjawisku tworzy się wtórny foton i wolny elektron? (Comptona) 2. Trzeba było porównać liniowy współczynnik osłabiania wody i pary wodnej oraz ich warstwy połowiczne (to było testowe) 3. Od czego jest zależny masowy współczynnik osłabiania (miało być, że od masy cząsteczkowej czy jakoś tak - ja się dałem nabrać na "aktualną gęstość") 4. Płytka o grubości 10 cm pochłania 50% fotonów. Płytka o grubości 30 cm pochłonie ile fotonów? (miało być 87,5%) 5. Otwarte - napisz i opisz prawo Lamberta.
1 Pkt zaznaczony na wykresie (napięcia wew od wzgl. zmiany długości) to: Odp. granica obowiązywania prawa Hooke'a (czyli granica proporcjonalności)
1. Jeżeli różnica potencjałów 80mV a grubość błony 8nm to jakie natężenie prądu. 2. Refrakcja bezwzględna obejmuje (chodziło o cały okres depolaryzacji i 1/3 repolaryzacji) 3. 1000hz 4. Wszystko co wiesz o refrakcji wzglednej 5. Chonaksja i reobaza
1. obraz powstający w wyniku nalozenia sie siatek dyfrakcyjnych ; - rzeczywisty odwrocony powiekszony 2. co wplywa na wartosc czegos tam w okularze mikrometrycznym - powiekszenie obiektywu 3. obraz powstajacy na mikroskopie narysuj 4. zadanko: oblicz czy dane punkty sa widziane oddzielnie jesli odlegosc wynosi.... A = ... i jeszcze bylo podane hm... długosc fali 5. kąt aperturowy co to i co na niego wplywa
SEM wejściówka dr Włodarczyk S06 1. wzór Nernsta + opis + od czego zależy potencjał elektrodowy 2. Czym się różni ogniwo stężeniowe z przenoszeniem i bez przenoszenia 3. zaznaczyć prawidłowy wykres SEM=f[ln(c1/c2)] - wykres liniowy 4. SEM w ogniwie bez przenoszenia = 900mV. Obliczyć SEM w ogniwie stężeniowym z przenoszeniem, jeśli aniony są 2 razy bardziej ruchliwe od kationów. 5. Nie pamiętam, jakieś obliczeniowe testowe. Jak ktoś pamięta, to niech wpisze.
S10 Potencjał czynnosciowy komórki nerwowej. 1.Budowa neuronu. 2. Potencjał czynnosciowy 3. Neuron formalny (ABCD) 4. wykres reobaza + chronaksja 5. funkcje przenoszenia (ABCD)
1. Człowiek zużywa ok 2000kcal/dobę, oblicz jego moc (1cal = 4,2J) 2. RQ to stosunek: (A,B,C,D) 3. Termopara to 4. W jakich warunkach prowadzi się pomiar mocy człowieka, coś takiego 5. Wzór Kleibera (10 do potęgi 5,44+0,756*log{m})
S07-absorpcjometria (dr Włodarczyk) 1. bylo opisac prawo lamberta-beera i do tego wzor i opisac go i w jakich warunkach jest prawdziwe 2. jedno do liczenia trzeba bylo obliczyc absorpcje i przepuszczalnosc [nie mam pojecia jak, konkretow nie pamietam] 3. jedno z zamknietych dotyczylo a lambda [wspolczynnik absorpcji] to jest na dole na 127 str
1. Podaj wzór Ficka + co znaczą poszczególne symbole <typu D- współczynnik dyfuzji) Ćwiczenie S06( osłabianie promieniowania jonizującego) 1.Uszeregować zjawsika, jeśli maleje energia Zjawisko tworzenia się par elektron-pozyton, zjawisko Comptona, zjawisko fotoelektryczne 2.Obliczyć liniowy wspólczynnik osłabiania, jeśli warstwa poławająca wynosi 12+/- 4 mm to ze wzoru 3. Jesli warstwa 15cm pochłania 8krotna wartość promieniowanie, to czterokrotną wartość promieniowania będzie popchłaniać wartswa o grubosci: 10cm 4. Co to jest coś pochłaniającego i napisać jakie są jednostki SI J/kg, energia, którą pochłania absorbent 5.Napisz i opisz prawo Lamberta.
1. uszeregować zjawiska, napisac od czego zależy
Badanie reologicznych modeli mięśnia niepobudzonego
1. Co to jest napiecie powierzchniowe + jednostka 2 narysuj wykres zalezności ciśnienia od napięcia (? coś w tym stylu - juz nie pametam dobrze) 3. oblicz jak zmieni się napięcie powierzchniowe jeśli dł odcinka zwiekszymy 4krotnie (chodziło o to ze napięcie się nie zmieni bo nie zalezy od długosci) 4. jakies obliczeniowe, odp.c 5 warstwa monomolekularna (odp chyba b - zmniejsza napięcie, ale nie zmienia lepkości)
1.Budowa mięśnia poprzecznie prążkowanego i komórki mięśniowej. 2. Lepkość i współczynnik lepkośći. 3. Oblicz współczynnik k jeśli długość mięśnia obciążonego wynosi l=3.1cm, a siła obciążająca F=3.1N. 4. zadanie zamknięte, na podstawie wykresu podobnego do tego na 202 w skrypcie wyliczyć naprężenie (chyba) 5.Jak nazywa się mięsień, który obciążany nie zmienia długości (zamknięte)
1. Prawo lamberta-beera, opis + kiedy jest spełnione 2. Co to jest widmo absorpcyjne i co to jest analityczna dł. Fali 3. Obliczyć przepuszczalność oraz absorpcję A przy podanej grubości absorbenta, mocy fali wiązki padającej i wychodzącej i długości fali 4. Przez absorbent 1 o grubości D i stężeniu C przechodzi fala i absorbcja wynosi X. Ile będzie wynosić absorpcja, jeśli fala przechodzi przez absorbent o stężeniu 0,5C i grubości 2D? (Były podane dane i trzeba było to obliczyć.) 5. Od czego nie zależy współczynnik absorpcji? (były podane 4 warianty abcd)
1. Napisać wzór Nernsta z objaśnieniami. 2. Obliczyć ruchliwość cząsteczek wiedząc ze ich szybkość to 0,4 cm/s a E= 500 V/m 3. Czym się rożni ogniwo z przenoszeniem od ogniwa bez przenoszenia TESTOWE 4. Jak zmieni się ruchliwość cząsteczek jeżeli natężenie pola wzrośnie - odpowiedz prawidłowa D. nie zmieni sie 5. Od czego zależy potencjał dyfuzyjny odp. B. różna ruchliwość kationów i anionow
1. posługując się wzorem Einsteina-Stoltza napisz od jakich wielkości zależy współczynnik D 2. obliczyć przepuszczalność błony (tylko podstawienie danych do wzoru) 3. czym różni się dializa wewnątrz- od zewnątrzustrojowej? 4. z wykresu stężenia od czasu (ryc.3 str.77) odczytać gdzie jest największa szybkość dyfuzji 5. wybrać rysunek, który przedstawia ruch substancji w naczyniu (gdzie przemieszcza się rozpuszczalnik, a gdzie subst. rozpuszczona)
Pytania z wejściówki: 1. opisać masowy i liniowy współczynnik osłabiania + podać jednostki 2. prawo Lamberta + cechy promieniowania 3. zjawiska osłabiające promieniowanie: wymienić 3 + jedno dokładnie opisać 4. określić współczynnik liniowy z wykresu
1. co to jest współczynnik oddechowy
1. Napisać prawo Fouriera (naucz się też Boltzmanna, bo może dać) 2. jednostka strumienia ciepła 3. zadanie na wydłużenie pręta - o ile wydłuży się pręt.... (trzeba zastosować L(T)=L*(1+alfa*deltaT) 4. Coś gdzie były wypisane wszystkie sposoby wymiany ciepła i pytanie coś tego typu: w jakim przypadku wymiana ciepła zależy najbardziej od różnicy temperatur (wykorzystanie wzoru Boltzmanna, bo tu temperatura jest ^4)
1. Przy stałym I przy długości fali w zakresie 380-780nm, wiązka światła przepuszczona przez pryzmat, światło się rozdzieli... przy jakim zakresie fali światło będzie jasne: A) 500nm B) 550nm C) 6?? nm D) przy zakresie 380-780 światło jest tak samo jasne 2. Jaka jednostka opisuje strumień świetlny: Lumen 3. Jaka wielkość charakteryzuje przekazywanie świała: (strumień światlny, ilość światła) 4. Narysuj wykres zależności E od r i napisz wzór jaki jest do tego wykorzystywany. 5. Co opisuje jednostka 'luks' i jakie się jednostki podstawowe się na nią składają?
2. jakie natezenie ma dzwiek o poziomie glosnosci 20dB 3. co to znaczy ze dzwiek jest slyszany z glosnoscia 60dB, od czego zalezy glosnosc dzwieku 5. byl audiogram pokazujacy odchylenia poziomu sluchu od normy i trzeba bylo dobrac odpowiedni opis do niego
Potencjał czynnościowy, model neuronu formalnego 1. co to potencjał czynnościowy, jednostka. co to natężenie bodźca progowego i różnica między tymi pojęciami?
1. . Oblicz przepuszczalność, jeśli moc promieniowania padającego (PD0) jest cztery razy większa od mocy promieniowania padającego po przejściu przez absorbent.
1.Przewodzenie jakim prawem jest opisane(Fouriera). 2. Ktory ze sposobow wymiany ciepla nie zalezy od temperatury (parowanie) 3.jezeli wspolczynnik rozszerzalnosci wynosi 0.03 to o ile procent sie zwiekszy dl preta (3%) 4. Opisac wzor konwekcji. 5. Czy wspol rozszerzal liniowej moze byc ujemny i dlaczego.
1. Jaki obraz powstaje na okularze ?
1. I prawo dynamiki [brzmi trochę inaczej niż prawo Hessa]
1. Otwarte: Napisz prawo dyfuzji A. Ficka: definicja i wzór |
Menu
|