Nie obrażaj więc mojej inteligencji poprzez czynione na pokaz zaniżanie własnej.
Zostań webmasterem
Dzięki globalnej sieci waszą gazetkę mogą przeczytać nie tylko koledzy ze szkoły, ale wszyscy użytkownicy internetu. Sieć – jeśli tylko zechcecie – może także was zintegrować, a redaktorów zmobilizować do nabycia wielu umiejętności, które potem przydadzą się na rynku pracy.
Do przygotowania takiej strony najlepiej wyznaczyć te osoby z waszej redakcji, które bardzo dobrze radziły sobie na lekcjach informatyki. Webmaster powinien sprawnie posługiwać się przeglądarką internetową i pocztą elektroniczną. Przyda się także ktoś
z piątką lub szóstką z plastyki, niemający trudności z obsługą komputera.
Uwagi techniczne
Aby założyć stronę w internecie, trzeba znaleźć serwer, na którym ją umieścisz, oraz zakodować ją w języku HTML (HyperText MarkUp Language) – języku funkcjonowania stron internetowych.
Krok pierwszy: Znajdź serwer
Aby strona była widoczna w sieci, a nie tylko w twoim komputerze, musi być umieszczona na jakimś serwerze, z którego będą ją pobierać internauci. Jeśli twoja szkoła ma własny serwer – masz kłopot z głowy. Wystarczy uzyskać zgodę jego opiekuna i wraz
z nim tam ją umieścić. Jeśli nie – musisz szukać dalej. Serwery udostępniane są za darmo lub za opłatą. Trzeba więc zdecydować, jaki wybrać. Najpopularniejsze są bezpłatne serwery większych portali typu Wirtualna Polska czy Onet. Tam znajdziesz dokładne informacje, jak umieścić na nich swoją stronę. Od wybranego serwera będzie zależeć adres twojej strony, np. twoja gazetka.webpark.pl (serwer Wirtualnej Polski – Webpark).
Krok drugi: zakoduj stronę
Masz właściwie dwa wyjścia: albo nauczysz się języka HTML, albo skorzystasz z edytorów, które cię w tej znajomości prawie wyręczą.
Pierwsze rozwiązanie jest bardziej funkcjonalne i wcale nie takie nierealne (podstawy HTML opanujesz samodzielnie w jeden wieczór!). Zwłaszcza że w sieci można znaleźć kilka bezpłatnych podręczników. Spośród nich najbardziej polecam ten, z którego sama się uczyłam, autorstwa Pawła Wimmera. Jest dostępny na stronie
Aby nie kodować stron ręcznie (np. w edytorze tekstowym Notatnik), najlepiej skorzystać z gotowych edytorów HTML. Niektóre są płatne. Warto zaznaczyć, że te bezpłatne nie ustępują w niczym komercyjnym. Najpopularniejsze płatne to Front Page i Pajączek 2000, zaś bezpłatne to Zajączek 3, edHTML 5.0 czy Website Pro.
Rozwiązanie drugie, czyli niewymagające od ciebie opanowania HTML, każe skorzystać z edytorów, które znają ten język zamiast ciebie. Wśród takich pomocników najbardziej polecam darmową przeglądarkę Mozillę (cały pakiet), w której wystarczy „rozrysować” stronę, a ona przełoży twój projekt na kod internetowego języka. Mimo to jednak zachęcam do zapoznania się
z pewnymi podstawami HTML, gdyż wszystkiego edytor za nas nie zrobi.
Opisane sposoby wykonania stron zakładają, że jesteś webmasterem początkującym. Serwis internetowy twojej gazetki nie może być wówczas bardzo skomplikowany. Jednak i tak będzie wymagać większego nakładu pracy. Każdy kolejny numer pisma zakodujesz w HTML od nowa. Profesjonalne strony gazet obsługiwane są inaczej – istniejąca na nich treść generowana jest dynamicznie z baz danych (np. MySQL czy Oracle). To już jednak jest informatyczna wyższa szkoła jazdy, wymagająca umiejętności programistycznych. Jeśli jednak w twojej szkole znalazłby się ktoś z podobnym doświadczeniem, oczywiście powiększy to liczbę walorów waszej strony i znacznie ułatwi obsługę stron www.
Projektowanie wyglądu i funkcjonalności
Zanim zabierzesz się do projektowania wyglądu strony waszej gazetki, powinieneś wiedzieć, że jej internetowa wersja nie może
i nie powinna być wiernym odbiciem wersji drukowanej. Choćby dlatego, że czytanie z ekranu znacznie różni się i od czytania z papieru, a i specyfika odbioru jest zupełnie inna. Profesjonalne tytuły polecają projektowanie wyglądu swoich serwisów WWW specjalnym zespołom grafików. Tobie wystarczy na początek zapamiętanie kilku podstawowych zasad.
Określ cel funkcjonowania strony
Brzmi to dość banalnie, ale rzeczywiście jest niezbędne na początku jej tworzenia. Spróbuj odpowiedzieć sobie na pytania:
* Czy strona ma jedynie popularyzować waszą gazetę?
* Czy może powinna stanowić swego rodzaju klub, gdzie spotykają się i znajdują coś dla siebie uczniowie waszej szkoły?
* Czy będzie funkcjonować niezależnie od strony WWW waszej szkoły, czy też będzie to jedyna forma waszej obecności w sieci?
Teksty jak najkrótsze
Jak zapewne sam zauważyłeś, z ekranu czyta się o wiele trudniej niż z papieru. Stąd teksty publikowane w internecie
powinny być o wiele krótsze niż te, które normalnie zamieszczasz w druku. Najlepiej publikować na WWW po prostu ich skróty.
Maksymalna przejrzystość
Strony przeładowane grafiką, kolorami i bajerami są nieestetyczne. Obowiązuje zasada prostoty rozwiązań. Zamieszczone teksty powinny być tak sformatowane, by na pierwszy rzut oka wiadomo było, o czym są, gdzie się kończą, jakiego tematu dotyczą.
W tym celu korzystaj z pogrubień tytułów, tworzenia śródtytułów i możliwości, jakie daje hipertekst. Gdy musisz już wrzucić tekst dłuższy niż 1300 znaków, podziel go na partie, łatwe w obsłudze dzięki „zakotwiczaniu” (pojęcie z języka HTML: chodzi
o wewnętrzne linki; po wstępnym kursie HTML z łatwością je wykonasz).
Czcionka bezszeryfowa
Strony WWW mają własną logikę estetyczną. W przeciwieństwie do druku tu najłatwiej czyta się tekst napisany czcionką bezszeryfową (typu Arial, Tahoma, Geneva, Verdana).
W internecie brzydko wygląda czcionka szeryfowa, do której należy popularny Times New Roman, Garamond czy Courier New.
Grafika jak najlżejsza
Wrzucając na stronę grafikę, należy pamiętać, by obrazki nie należały do ciężkich plików graficznych. Duże grono internautów
w Polsce wciąż stanowią „modemowy”, dla których grafika ładująca się godzinami jest zmorą. Standard wagi pliku to 10-15 Kb.
Wykorzystaj interaktywność
Internet zapewnia większą niż pozostałe media interaktywność, czyli łączność między nadawcami i odbiorcami. Podstawowe w sieci WWW kanały tej wymiany to poczta elektroniczna, czat, forum, grupy dyskusyjne. Możesz je wykorzystać na stronie gazetki. To sprawi, że ludzie będą chcieli ją odwiedzać choćby po to, by ze sobą dyskutować. Sieć daje wiele możliwości założenia za darmo własnego kanału czatowego (np. ).
Zgromadź sprzęt
Do prowadzenia i obsługi waszej strony oprócz komputera z łączem internetowym potrzebujesz jeszcze co najmniej kilku innych urządzeń. Niekoniecznie musisz na nie wydać fortunę.
* Przyda ci się skaner, a także choćby najprostszy aparat cyfrowy. Dzięki temu zadbasz o własną grafikę.
* Program graficzny. Dzięki niemu przygotujesz grafikę, która uatrakcyjni stronę. Wcale nie musi to być drogi program typu Photoshop, Micrografix Picture Publisher czy Corel. Świetnym programem jest zupełnie darmowy GIMP, istniejący także w polskiej wersji dla środowiska Windows. Możesz go za darmo ściągnąć z internetu (www.wingimp.org). Instaluje się go, korzystając z trzech plików instalacyjnych (każdy darmowy): pierwszy wprowadza komputer w środowisko graficzne GTK, drugi instaluje program GIMP, a trzeci to moduł LZW do obsługi plików gif. Gotowy GIMP jest dostępny na dołączonej do zeszytu płycie.
Anna Dobrzyniecka
Dziękuję za konsultacje Markowi Robakowi, wykładowcy technik internetowych w Instytucie Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
...
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plalter.htw.pl