Nie obrażaj więc mojej inteligencji poprzez czynione na pokaz zaniżanie własnej.
włoczka: oryginalnie użyto włoczki tzw. fingering ok 400 metrów w 100 gramach.
1) zaleca się rozpoczęcie robótki metodą Crochet cast-on: czyli robimy parę oczek łańcuszka i na środkowych oczkach,nabieramy trzy oczka i przerabiamy =/-12 rzędów oczkami prawymi, pamiętając o oczku brzegowym. chociaż jest to nieco uciążliwe, powinno ono być, bo w ten sposób tworzą się nam ładne "pętelki” do późniejszego nabierania oczek. po przerobieniu +/- 12 rzędów nabieramy wzdłuż dłuższego boku robótki 5 oczek, następnie prujemy łańcuszek i dwie pętelki “z dołu” robótki wkładamy na drut. w sumie mamy 11 oczek.
2) teraz robimy rząd lewymi. (oprócz początkowych i końcowych 3 oczek, które zawsze przerabiamy prawymi, bo będą one tworzyć bordiurę)
3)przerabiamy set up-chart jeden raz, autorka zaleca oznaczenie oczka “centralnego, środkowego” robótki dwoma markerami – po jednym z każdej strony. oczywiście nie zrobiłam tego, ale ja to leniwa jestem. po skończeniu set-up chart’u powinniśmy mieć w sumie 57 oczek
4) Flower chart powtarzamy 8 razy w celu uzyskania mniejszej chusty lub 13 razy i otrzymamy duzą chustę. uwaga: środkowe oczko przerabiamy jako oczko prawe przekręcone na prawej stronie, na lewej stronie na lewo. ten fragment można powtórzyć tyle razy ile się chce 4)border chart 1,2 lub 3 zaczynamy dziergać według border chart 1, zatrzymujemy się 12 oczek od oczka środka robótki, przerabiamy te 12 oczek border chart 2, środkowe oczko przekręcone, znowu 12 oczek border chart2 i dalej border chart 1. i bawimy się tak do ostatniego rzędu tego fragmentu wzoru co do chart 3 : to uproszczona wersja – jeśli zdecydujesz się na chart 3 to robisz go zamiast chart 1 i 2: cały rząd przerabiany jest tak samo, a środkowe oczko “znika” we wzorze 5)teraz edge chart przerabiamy 1 raz 6) zamykanie oczek. autorka zaleca: dołącz drugą nić i przerób dwa oczka na lewo, teraz te same oczka zamknij razem na lewo, teraz jedno na lewo i zamykamy na lewo z wcześniejszym oczkiem . i znowu: jedno na lewo i przerabiamy dwa na lewo z wcześniejszym oczkiem teraz trochę skrótów:
-knit on rs, purl on ws: przerabiać na prawo na prawej stronie robótki, na lewo na lewej -b – oczko przekręcone - yo – narzut - k2tog dwa oczka razem na prawo -ssk – to takie k2 tog tylko w drugą stronę – najlepiej zobaczyć - -k3 tog – trzy oczka na prawo - s2kp – zdejmij dwa jak do przerobienia k2tog, przerób jedno na prawo i to przerobione przeciągamy przez zdjęte – zobacz -sk2p – zdejmij jedno oczko, k2tog, przełóż przez nie zdjęte oczko -nupp- bąbelek robimy tak – na jednym oczku robimy 7 lub 9 narzutów i zostawiamy tak. na lewej stronie robótki przerabiamy to wszystko razem na lewo = p nupps together -2 into –9 dwa oczka przerabiamy razem ale nie zdejmujemy z drutu tylko robimy 9 narzutów -3- into –9 jak wyżej tylko narzuty na trzech oczkach przerobionych razem
jeśli coś jest niejasne- jest świetna strona z objaśnieniami skrótów:
i już, teraz tylko chowamy nitki i blokujemy
pozdrawiam CIEPŁO;))
ps. czy istnieje zamiennik dla tego piekielnego czarta? skoro już tak ładnie piszę “bordiura” to marzy mi się czarcik do kompletu:)
|
Menu
|