uproszczone opodatkowanie praca, Dokumenty- administracja

Nie obrażaj więc mojej inteligencji poprzez czynione na pokaz zaniżanie własnej.

Wiele osób przed założeniem własnej działalności gospodarczej powstrzymuje strach przed skomplikowanymi rozliczeniami podatkowymi, niewiele z nich wie, że może skorzystać z uproszczonej formy opodatkowania dochodów.

Zgodnie z przepisami ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, z uproszczonej formy opodatkowania dochodów mogą skorzystać osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą (z pewnymi wyłączeniami), jak również takie osoby uzyskujące dochody z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, a także osoby wykonujące wolne zawody i osoby duchowne. 

W szczególności nie mogą skorzystać z łącznego opodatkowania małżonkowie, osoby samotnie wychowujące dzieci i te dzieci, jeżeli chociaż jedna z tych osób (małżonek, osoba samotnie wychowująca dziecko lub jej dziecko) osiąga przychody, które są opodatkowane w sposób zryczałtowany.

1. RYCZAŁT OD PRZYCHODÓW EWIDENCJONOWANYCH

Co do zasady, do korzystania z ryczałtu ewidencjonowanego uprawnieni są podatnicy osiągający przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej. Taki sposób rozliczania może również dotyczyć podatników prowadzących działalność w formie spółki cywilnej osób fizycznych oraz spółki jawnej osób fizycznych. Z ryczałtu ewidencjonowanego mogą skorzystać również osoby osiągające przychody z tytułu najmu (oraz umów zbliżonych swoim charakterem do umów najmu).

W przypadku podatników rozpoczynających wykonywanie działalności gospodarczej w roku podatkowym, jeżeli nie korzystają oni z karty podatkowej, mogą oni zasadniczo opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych bez ograniczeń. W przypadku takich podatników, opodatkowanie ryczałtem ewidencjonowanym stosuje się od momentu uzyskania przez nich pierwszego przychodu podatnika. 

Natomiast jeżeli podatnicy prowadzili działalność gospodarczą w poprzednim roku podatkowym, mogą oni korzystać w następnym roku podatkowym z ryczałtu ewidencjonowanego w dwóch przypadkach:
• jeżeli ich przychody uzyskane z działalności prowadzonej wyłącznie samodzielnie nie przekraczały 250 tys. Euro;
• jeśli uzyskiwali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników osiąganych z tej działalności nie przekroczyła 250 tys. Euro.

Z ryczałtu ewidencjonowanego nie mogą skorzystać następujący podatnicy:

• opłacający podatek w formie podatkowej;
• korzystający, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia podatkowego;
• osiągający w całości lub w części przychody z tytułu prowadzenia aptek, działalności w zakresie udzielania pożyczek pod zastaw (prowadzenie lombardów), działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych, działalności w zakresie wolnych zawodów innych niż określone w przepisach oraz świadczeni niektórych usług
• wytwarzający wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;
• podejmujący wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem lub wykonywanej w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną przez jednego lub każdego z małżonków, a także wykonywanej samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną przez drugiego małżonka – jeżeli przed zmianą odprowadzany był podatek na zasadach ogólnych. 

Podatnik, który pragnie skorzystać z opodatkowania zryczałtowanego, jest zobowiązany do złożenia w urzędzie skarbowym pisemnego oświadczenia o wyborze ryczałtu. Oświadczenie składa się naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego. Przepisy nie przewidują szczególnej formy takiego oświadczenia. 

 

Podatnicy korzystający z opodatkowania zryczałtowanego są obowiązani do:

• prowadzenia odrębnie za każdy rok ewidencji przychodów (obowiązek ten nie dotyczy podatników osiągających przychody z najmu, jeżeli wysokość przychodów wynika z umowy zawartej w formie pisemnej);
• prowadzenia wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych;
• posiadania i przechowywania dowodów zakupu towarów;
• prowadzenia ewidencji wyposażania (nie dotyczy podatników osiągających przychody z najmu. W przypadku, gdy podatnicy równocześnie osiągają przychody z działalności gospodarczej, ewidencja wyposażenia obejmuje wyłącznie wyposażenie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą);
• sporządzania spisu z natury.

 

2. KARTA PODATKOWA             

Podatnicy mogą również rozliczać się w formie karty podatkowej. Z takiej formy rozliczania mogą skorzystać osoby prowadzące określone rodzaje działalności gospodarczej, jeżeli spełniają pewne warunki. Przede wszystkim będą to określone usługi, handel detaliczny żywnością, napojami (z wyjątkiem napojów o zawartości alkoholu przekraczającej 1,5%), wyrobami tytoniowymi, kwiatami, usługi transportowe wykonywane przy użyciu jednego pojazdu. 

W celu skorzystania z opodatkowania w formie karty podatkowej, konieczne jest łączne spełnienie następujących warunków: 

• złożenie wniosku o opodatkowanie w tej formie, we wniosku powinno nastąpić zgłoszenie prowadzenia działalności podlegającej rozliczeniu za pomocą karty podatkowej;
• nieskorzystanie z usług osób nie zatrudnionych prze siebie na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów (z wyjątkiem usług specjalistycznych);
• nieprowadzenie innych rodzajów działalności gospodarczej
• nieprowadzenie działalności w tym samym zakresie przez małżonka podatnika;
• niewytwarzanie wyrobów objętych podatkiem akcyzowym.

Ponadto, podatnik może korzystać z opodatkowania w formie karty podatkowej w dwóch przypadkach: 

• jeśli prowadzi działalność opodatkowaną na zasadach ogólnych w zakresie wytwarzania energii elektrycznej, w elektrowniach wodnych i wiatrowych o mocy oddawczej 5000 kW oraz wytwarzania biogazu; 
• w przypadku, gdy osiąga przychody z najmu, dzierżawy lub umów o podobnym charakterze, a przychody te są opodatkowane na zasadach ogólnych.

Podatnik jest zobowiązany do złożenia wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej (wniosek składa się wg ustalonego wzoru) w terminie do 20 stycznie roku podatkowego. Jeżeli podatnik rozpoczyna działalność w trakcie roku podatkowego, konieczne jest złożenie wniosku przed rozpoczęciem działalności. Jeżeli działalność jest prowadzona w formie spółki, wniosek o opodatkowanie kartą podatkową składa jeden ze wspólników. Brak zawiadomienia o likwidacji działalności gospodarczej oraz brak wyboru innej formy opodatkowania są uznawane za dalsze prowadzenie działalności w formie karty podatkowej. 

 

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • alter.htw.pl
  • Powered by WordPress, © Nie obrażaj więc mojej inteligencji poprzez czynione na pokaz zaniżanie własnej.