wawel notatki, Inżynieria Mineralna AGH, Mineralogia w ochronie zabytków

Nie obrażaj więc mojej inteligencji poprzez czynione na pokaz zaniżanie własnej.

Właściwości mechaniczne:

Gęstość wapienia górnego jurjaskiego: 2,28-2,6

Wytrzymałość na ściskanie: 28-162 Mpa (przy czym cegły budowlane mają 5-75 MPa)

Porowatość: 3,7-15,24 %

Nasiąkliwość: 0,5-7,4

- cienkopłytowe, uławicone i skaliste, drobnodetrytyczne, ale także pelityczne (]

Nową Hutę obarczano winą za zły stan powietrza w Starym Krakowie, za poszarzałe kamienice, brudny śnieg. Winę za taki stan rzeczy ponosi jednak nie Kombinat Metalurgiczny, lecz system grzewczy stosowany głównie przez mieszkańców starej części Krakowa. 60% związków powodujących zanieczyszczenie powietrza w Krakowie powstaje w prywatnych , w których spala się materiały różnego pochodzenia, w tym śmieci i węgiel. Przemysł jedynie w 10% odpowiada za  w mieście. W 30% odpowiedzialny za zanieczyszczenia jest ruch samochodowy. Nowa Huta ze swoim łatwo przewietrzanym układem , mnogością zieleni i faktem, że niemal w całości ogrzewana jest z, wpływa na poprawę stanu powietrza w Krakowie. Z  sporządzonej dla Krakowa wynika, że przeważająca część wiatrów pochodzi z kierunku zachodniego. Zatem wyziewy z kombinatu metalurgicznego w głównej mierze zabierane są w kierunku wschodnim i nie mają dużego wpływu na stan powietrza w najbardziej częściach miasta. Róża wiatrów była jednym z czynników warunkujących lokalizację kombinatu względem Starego Krakowa i Nowej Huty. Paradoksalnie, ze względu na przeważający wiatr zachodni, to Stary Kraków podtruwa Nową Hutę.

 

W10: Próbka pochodzi z muru działowego. Strona zwietrzała pokryta patyną, na świeżym przełamie widoczne rdzawa barwa i nacieki. Próbka narażona na nasłonecznienie i deszcz.

W11: prókna pochodzi z Bastei (z jej cokołu od strony północno-zachodniej) przy Bramie Herbowej. Próbka bardzo zwietrzała, ciemny nalot na wapieniu. Bardzo widoczne działanie czynników zewnętrznych, brak czystego świeżego przełamu w wapieniu. Próbka narażona na słońce, deszcz, wiatr oraz działanie spalin oraz zanieczyszczeń atmosferycznych.

W1: Przy Baszcie Złodziejskiej, od strony wschodniej, próbka pokryta patyną.

Patyna, śniedź, grynszpan szlachetny – produkt   i jej  w wilgotnym powietrzu. Powierzchniowa warstwa patyny tworzy powłokę koloru od jasnozielonego do szarozielonego. Jej głównym składnikiem (przy powstawaniu w niezanieczyszczonej ) jest  – [Cu(OH)]2CO3. Patyna jest powłoką trwałą, jako ostatni etap procesu . Cały proces pokrywania się powierzchni metalu nalotem patyny trwa kilkadziesiąt lat, choć pierwsze objawy mogą zacząć pojawiać się już po kilku miesiącach.

Sztuczne patynowanie można wykonać również metodami chemicznymi, np. w celach ozdobnych można to zrobić zanurzając przedmioty w roztworze na 12 godz. i potem susząc je na wolnym powietrzu. Na dużych, odkrytych powierzchniach patyna jest zjawiskiem pożądanym, traktowanym jako trwała powłoka ozdobna – np. na dachach krytych miedzianą blachą, oraz na pomnikach z  lub  (zob. np. ).

Patyna powstająca w atmosferze zawierającej  zawiera także  – [Cu(OH)]2SO4, a jej powłoka nie stanowi wtedy ochrony przed dalszą korozją.

Grynszpan (hydroksyoctan miedzi(II), Cu(CH3COO)2·Cu(OH)2) – , zasadowa   i . Powstaje w wyniku  miedzi w obecności kwasu octowego.

W temperaturze pokojowej jest to zielononiebieskie ciało stałe tworzące kryształy o wzorze Cu(CH3COO)2·Cu(OH)2·6H2O (). Dawniej był wykorzystywany jako  do farb (zieleń miedziowa, zieleń miedziana) oraz jako środek przeciwko szkodnikom. Odmiana zielona nazywana jest grynszpanem szwedzkim, a niebieska grynszpanem francuskim.

Tak zwany grynszpan szlachetny to , składająca się głównie z hydroksywęglanu miedzi(II).

Krzemień – , ,  (biochemiczna lub ), występująca w formie kulistych, bulwiastych, bochenkowatych lub soczewkowatych  w obrębie skał niekrzemionkowych takich jak , , . Konkrecje krzemienne mają ostre granice ze skałą otaczającą, co odróżnia je od . Zwykle jest pokryty jasną korą krzemionkową, bardziej miękką od samego krzemienia.

Przeważnie krzemienie są utworzone przez , ewentualnie z domieszką , rzadziej zaś przez chalcedon z domieszką . Niekiedy zawierają skrzemionkowane  różnych organizmów.

 

 

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • alter.htw.pl
  • Menu
    Powered by WordPress, © Nie obrażaj więc mojej inteligencji poprzez czynione na pokaz zaniżanie własnej.