warzywa kapustne, Ogrodnictwo UP Wrocław

Nie obrażaj więc mojej inteligencji poprzez czynione na pokaz zaniżanie własnej.

WARZYWA KAPUSTNE

Grupa obejmująca

·         Kapustę głowiastą

·         Kalafior

·         Brokuł włoski

·         Kapustę brukselską

·         Jarmuż

·         Kalarepę

lKapusta głowiasta (Brassica oleracea var.capitata)l

·         Wymagania klimatyczne – roślina strefy umiarkowanej. Min temp kiełkowania 6 stopni, wzrostu 5 stopni, max. Temp wzrostu 35 stopni.  Zakorzeniona rozsada wytrzyma nawet do -5 stopni. Zbyt długie hartowanie rozsady lub długotrwałe chłody mogą spowodować jarowizację i tworzenie pośpiechów.  Przy nadmiarze wody w glebie kapusta źle wiąże główki. Kapusta wymaga stanowiska otwartego, znosi  dobrze wiatry. Odmiany wczesne wymagają stanowiska słonecznego i ciepłego, a późne znoszą lekkie zacienienie. Kapusta jest rośliną dnia długiego, zapotrzebowanie na wodę jest duże.

·         Wymagania glebowe: Kapusta wymaga gleb żyznych, bogatych w składniki pokarmowe, zwłaszcza azot i potas

·         Stanowisko w zmianowaniu : nie ma dla kapusty wielkiego znaczenia. Może być uprawiana przez szereg lat, ale jeśli nie występują choroby. Przed kapustą późną można uprawiać przedplonowo szpinak, sałatę lub rzodkiewkę.

·         Nawożenie: Kapusty mają bardzo wysokie wymagania pokarmowe, zwłaszcza do azotu i potasu.

·         Rozsada: Uprawa warzyw kapustnych dzieli się na 2 okresy uprawowe

- Przygotowanie rozsady

-od posadzenia na miejsce stałe do zbioru

ü      Odmiany wczesne: sieje się do inspektu umiarkowanego tj. prowadzonego w temp. 12-15 stopni. Pora siewu zależy  od tego, czy zamierza się rozsadę pikować oraz od przypuszczalnego terminu sadzenia. Przygotowanie rozsady pikowanej trwa 8-9 tygodni a nie pikowanej 7-8 tygodni. Rozsadę sadzi się na miejsce stałe, gdy temperatura zewnętrzna umożliwia kapuście dalszy rozwój tj. około połowy kwietnia.

ü      Odmiany średnio późne i późne : Sieje się na rozsadniku, pierwsze w końcu marca, drugie do połowy kwietnia. Pora siewu kapusty późnej zależy od pory  sadzenia na miejsce stałe. Przygotowanie rozsady  kapust później trwa 6-8 tygodni.

·         Sadzenie: średnio późnej około 15 maja, późnej od 15 maja do 15 czerwca. Sadzenie późniejszej jest ryzykowne, gdyż kapusta może nie zdążyć zwinąć główek.

·         Przyspieszenie :  kapusty polega poza doborem odmiany na

ü      Wysiewie jesiennym i przezimowaniu rozsady

ü      Przygotowaniu rozsady w doniczkach  co przyspiesza zbiory

ü      Przykryciu rozsady posadzonej do gruntu

 

·         Pielęgnacja :

ü      Nawożenie pogłówne

ü      Obsypywanie

ü      Nawadnianie

ü      Odchwaszczanie

ü      Zapobieganie pękaniu główek

 

2.       KALAFIOR (Brassica oleracea var. capitata)

ü      Wymagania klimatyczne :  tem wyrównana I niezbyt wysoka.

ü      Kalafior jest zwykle wytrzymały na chłody które nie powinny być długo trwałe.  Temp poniżej optimum tj. 20 stopni powodują opóźnienie dojrzewania, obniżenie plonu. Wysokie temp kalafior znosi dość dobrze. Wymagania wodne większe niż u kapusty. Kalafior jest rośliną długiego dnia, co przyspiesza tworzenie się róż. Rozsada jest bardzo wrażliwa na niedobór światła

ü      Wymagania glebowe: gleby najlepsze, bogate w próchnicę

ü      Stanowisko w zmianowaniu:  w I roku po oborniku. Wczesne odmiany  na zbiór jesienny uprawia się poplonowo lub współrzędnie.

ü      Nawożenie: powinno być obfite ze względu na duże wymagania pokarmowe. Przenawożenie azotem powoduje nadmierny rozwój liści i mniejszą ścisłość róż.

ü      Przygotowanie rozsady: Na zbiór wczesny jak u kapusty. Siew w połowie lutego do inspektu ciepłego lub skrzynek w szklarni. Temp 12-15 stopni, nocą 2-3 stopnie niższa. Siewki pikuję się w rozstawie 6x6. Im większa jest rozstawa pikowania, tym większy i wcześniejszy uzyskuje się plon.

ü      Sadzenie  kalafiorów : wczesnych w drugiej połowie kwietnia po posadzeniu kapusty, ze względu na większą wrażliwość kalafiorów na przymrozki, i w rozstawie 50x50cm. Na średnio wczesny zbiór sadzi się odmiany wczesne w połowie maja, a od połowy maja do połowy czerwca na późny zbiór odmiany późne.

 

lBrokuł włoski  ( Brassica oleracea var.botyritis)l

ü      Wymagania klimatyczne: prawie takie same jak u kalafiora. Brokuły są mniej wrażliwe na zimno niż kalafiory i znoszą jesienią dość silne przymrozki.

ü      Wymagania glebowe: mniejsze niż u kalafiora i można je uprawiać na glebie gdzie uprawa kalafiora już się nie udaję.

ü      Uprawa, stanowiska: Przygotowanie rozsady przez wysiew nasion w marcu do inspektu umiarkowanego. Sadzenie w kwietniu lub maju w rozstawie 60-70 x 50 cm.

 

lKapusta Bruskelska ( Brassica oleracea var. Botrytis italica)l

ü      Celem uprawy są małe główki wyrastające w kątach liści.

ü      Wymagania klimatyczne: Kapusta brukselska i jarmuż są z kapustnych najwytrzymalsze na niskie temperatury. Szczególnie odporne są odmiany niskie, znoszą mrozy do 20 stopni.

ü      Wymagania glebowe: nieco mniejsze niż u pozostałych kapustnych. Gleby mogą być lżejsze, mniej zasobne w składniki pokarmowe.

ü      Stanowisko zmianowania: rzadko jako plon głowny w I roku po oborniku, zwykle jako poplon po roślinach na oborniku.

ü      Nawożenie: Uprawiana w I roku po oborniku nie wymaga nawożenia dodatkowego. W II roku jest ono konieczne w ilości 300 kg/ha NPK 2:2:3.

ü      Siew: odmian wysokich na rozsadniku w połowie kwietnia, niskich w połowie maja w ilości 3g/m2. Na obsadzenie 1 ha potrzeba 600 g nasion odmian niskich, 500g odmian wysokich.

ü      Sadzenie: odmian wysokich w końcu maja, początku czerwca w rozstawie 60x50 cm, niskich do 15 lipca 50x40 cm.

 

5.       Jarmuż ( Brassica Oleracea var.gemmifera)

ü      Wymagania klimatyczne, glebowe I nawozowe: najmniejsze z kapustnych. Znosi najsurowsze mrozy. Potrzebuje mniej wody i składników pokarmowych niż kapustne. Może być uprawian na glebach słabszych. Uprawiamy wyłącznie jako poplon.

ü      Uprawa: Przygotowanie rosady jak kapusty. Sadzenie w czerwu lub początku lipca w rozstawie 50x50 cm odmian niskich. 60x60cm średnich, a 70x70 cm wysokich. Pielęgnacja obejmuje spulchnianie i odchwaszczanie.

 

6.       Kalarepa (Brassica oleracea var. Acephala)

ü      Należy do warzyw najwcześniejszych I jest wczesną wiosną bardzo poszukiwana.

ü      Wymagania klimatyczne: podobne do kapusty. W razie chłodnej wiosny ni e tworzy zgrubienia , lecz pędy kwiatostanowe, które mogą być spowodowane przez nieodpowiedni materiał siewny. W skutek niedoboru wody kalarepa staje się zdrewniała i lykowata. Kalarepa może być uprawiana na stanowisku lekko zacienionym.

ü      Wymagania glebowe: nie są wysokie. Udaję się na każdej odpowiednio wilgotnej glebie, byle niezbyt ciężkiej. Wczesne odmiany uprawia się na glebach przepuszczalnych.

ü      Nawożenie: Ze względu na krótki okres wegetacji, kalarepa wymaga nawozów łatwo przyswajalnych.

ü      Przygotowanie rozsady: na zbior wczesny – siew do inspektu w lutym, sadzenie w czerwcu, na zbiór średnio wczesny odmian wczesnych – siew na rozsadniku w kwietniu, sadzenie w czerwcu, na zbiór późny odmian wczesnych – siew na rozsadniku w końcu czerwca lub na początku lipca, sadzenie w sierpniu, na zbiór późny odmian późnych – siew na rozsadniku w maju lub początku czerwca, sadzenie w lipcu.

 

 

lKapusta pekińska (Brassica pekinensis)l

ü      Wymaga gleby dobrej i zasobnej w przyswajalne składniki pokarmowe oraz słonecznego stanowiska.

ü      Siew w końcu lutego do inspektu lub skrzynek w szklarni w ilości 7g na 1 m2.

ü      Pikowanie w 3-5 x 3-5cm. Po zahartowaniu sadzi się w połowie kwietnia do gruntu w rozstawie 50x30 cm.

ü      Zbiór około 20 czerwca. Może być ścięta i użytkowanie prawie w każdej fazie swego rozwoju.

 

lChoroby warzyw kapustnychl

ü      Kiła kapuściana  - występuje u kapustnych rosnących na glebach zakwaszonych  podmokłych. Grzyb powoduje na korzeniach guzowate zgrubienia

ü      Sucha zgnilizna kapustnych- poraża we wszystkich fazach rozwoju. Na rozsadzie występują objawy czarnej nóżki.

 

lSzkodniki kapustnychl

ü      Pchełki

ü      Śmietka kapuściana

ü      Bielinek kapustnik

ü       

 

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • alter.htw.pl
  • Powered by WordPress, © Nie obrażaj więc mojej inteligencji poprzez czynione na pokaz zaniżanie własnej.