Nie obrażaj więc mojej inteligencji poprzez czynione na pokaz zaniżanie własnej.
ZAKŁADY ADMINISTRACYJNE
Zakład administracyjny jest to jednostka organizacyjna, która co do zasady nie posiada osobowości prawnej i której podstawowym celem jest zaspokajanie potrzeb użytkowników tego zakładu, są to przede wszystkim potrzeby o charakterze niematerialnym - w literaturze podmioty te nazywa się także zakładami publicznymi.
Przykładem zakładu administracyjnego są: przedszkola, szkoły, szkoły wyższe, biblioteki, muzea, zakłady karne, areszty śledcze, izby wytrzeźwień, szpitale, sanatoria.
Zakład administracyjny realizuje pewne cele publiczne - zazwyczaj jest to tzw. administracja świadcząca, ale może być też władcza. Pewne zakłady administracyjne posiadają kompetencje decyzyjne i mogą zmieniać sytuację prawną użytkownika zarówno wewnątrz, ale również poza zakładem.
Kierownikiem zakładu administracyjnego jest jedna osoba. Zazwyczaj w strukturze zakładu administracyjnego są podmioty o charakterze kolegialnym, które mają zadania opiniodawcze i doradcze. Istnieją także organy przedstawicielskie, czyli podmioty które występują w imieniu użytkowników.
W zakładzie administracyjnym ważni są użytkownicy, a więc adresaci tego świadczenia, ale oprócz tego są też pracownicy. Pracowników zakładu administracyjnego łączy z zakładem stosunek pracy, natomiast użytkowników z zakładem administracyjnym łączą więzi tzw. stosunku zakładowego (nazywanego również władztwem zakładowym), który przejawia się na kilku płaszczyznach norm prawnych, które kierowane są do użytkownika.
Stosunek między zakładem administracyjnym a użytkownikiem:
normy tworzące zakład administracyjny normy tworzone przez zakład administracyjny
normy abstrakcyjne i generalne
użytkownik normy konkretne i generalne
zakład
administracyjny
normy konkretne i indywidualne
Te wszystkie normy tworzą stosunek jaki zachodzi między zakładem administracyjnym a użytkownikiem.
Podstawą stosowania prawa przez zakład administracyjny są normy tworzące zakład administracyjny i normy tworzone przez zakład administracyjny.
· akty abstrakcyjne i generalne wynikają wprost z aktów tworzących albo tworzonych przez zakład administracyjny, mogą mieć charakter wewnętrzny i zewnętrzny;
· akty konkretne i generalne osadzone są w określonych realiach miejscowych i czasowych, zawsze mają wyłącznie charakter wewnętrzny;
· akty konkretne i indywidualne skierowane są do konkretnej osoby.
Akty tworzone przez zakład administracyjny mogą mieć: - charakter wewnętrzny - określają sytuację użytkownika w relacji zakład administracyjny - użytkownik; - charakter zewnętrzny - określają sytuację użytkownika poza zakładem administracyjnym.
Normy, które zawierają określone nakazy i zakazy mają sens, gdy istnieją sankcje. We wszystkich zakładach administracyjnych stosuje się sankcje, które są gwarancją wykonania tych nakazów i zakazów. Najczęstszą sankcją w większości zakładów administracyjnych jest skreślenie z listy użytkowników.
Według prof. Ochendowskiego zakładem administracyjnym jest ten zakład, który jest państwową albo samorządową jednostką organizacyjną. ... |
Menu
|