Urządzenia kopiujące, BHP, Instrukcje-Bezpiecznej Pracy

Nie obrażaj więc mojej inteligencji poprzez czynione na pokaz zaniżanie własnej.

1

 

INSTRUKCJA BEZPIECZNEJ PRACY

URZĄDZENIA KOPIUJĄCE

 

I. Postanowienia ogólne

 

Warunki dopuszczenia pracownika do pracy:

1.             Ukończone 18 lat (młodociany w ramach praktycznej nauki zawodu).

2.             Przejście odpowiedniego instruktażu zawodowego, zapoznanie się z instrukcją obsługi, przeszkolenie bhp i ppoż.

3.             Stan zdrowia odpowiedni do wykonywanej pracy potwierdzony świadectwem wydanym przez uprawnionego lekarza.

4.             Posiadanie wymaganych predyspozycji psychicznych i fizycznych.

5.             Ubrany w odzież roboczą przewidzianą dla danego stanowiska w zakładowej tabeli norm odzieży roboczej.

 

II. Podstawowe czynności pracownika przed rozpoczęciem pracy

 

Pracownik powinien:

1.             Pracę przy obsłudze urządzeń kopiujących (kserokopiarkach), jeżeli ma ona stały charakter, rozpoczynać zgodnie z ustalonym czasem pracy, będąc wypoczętym i trzeźwym.

2.             Dokładnie znać zasady obsługi urządzeń według określonej instrukcji podanej przez producenta danego rodzaju urządzenia kopiującego.

3.             Sprawdzić, czy urządzenie kopiujące jest sprawne technicznie:

a.              Po podłączeniu urządzenia do sieci zasilania włączyć przycisk uruchamiający maszynę.

b.             Wykonać próbną odbitkę normalną, zmniejszoną, powiększoną.

c.              Uruchomić przycisk wielokrotnego odbijania kopii.

d.             Uzupełnić papier powielaczowy w pojemniku, niezbędne odczynniki, w zależności od rodzaju urządzenia.

4.             Sprawdzić jakość kopiowania poprzez porównanie danych z czujnika pomiaru tła, właściwej czerni, odpowiedniej szarości, a także grubości linii z listwą wzorcową, wykonać próbne kopie.

5.             Skontrolować niezawodność układów wejścia i wyjścia papieru i kopii z urządzenia.

6.             Sprawdzić dodatkowo, czy urządzenie jest podłączone do gniazdka z uziemieniem, i to w sposób właściwy, solidny, a źródło prądu zgodne z podanym w instrukcji obsługi kopiarki.

7.             W zależności od rodzaju posiadanego urządzenia powielającego, znać podstawowe zasady bezpiecznej i właściwej obsługi z uwagi na ich wymogi techniczne, możliwości funkcji specjalnych, jak np. podłączenie kserokopiarki do sieci komputerowej czy zastosowanie sieciowego serwera skanowania dla możliwości zamiany dowolnego dokumentu w formie wydruku na plik cyfrowy i innych operacji.

8.             Wiedzieć, że kopiarki mają wiele możliwości kopiowania np. pliku dokumentów z przekładkami np. papierami kolorowymi, foliami, foliami zadrukowanymi itp.

9.             W przypadku dysponowania kopiarko – drukarką wiedzieć, że przy ich pomocy osiąga się możliwości edycji drukowanych dokumentów poprzez połączenie zróżnicowanych funkcji drukowania i jednocześnie ich wykańczania.

10.         Zapewnić dostępność do instrukcji obsługi kopiarki, aby w zależności od potrzeb skorzystać z zawartych w niej informacji.

11.         Po stwierdzeniu, że nie ma przeciwwskazań rozpocząć realizowanie otrzymanych poleceń przy kopiowaniu dokumentów.

12.         W przypadku stwierdzenia niewłaściwe-go funkcjonowania urządzenia lub powstania zagrożenia, nie rozpoczynać pracy, zawiadomić o tym fakcie swojego bezpośredniego przełożonego, który spowoduje usunięcie usterek i zagrożeń, nie mogących być zlikwidowanymi we własnym zakresie obsługi.

 

III. Zasadnicze czynności pracownika podczas realizacji pracy

 

Pracownik powinien:

1.             Obsługiwać urządzenia kopiujące tylko zgodnie z ich właściwą instrukcją obsługi.

2.             Kserokopiarkę, jako urządzenie reprodukcyjne, wykonujące kopie w procesie suchym, metodą fotoelektryczną, obsługiwać ze wszystkimi rygorami, jakie obowiązują przy maszynach elektrycznych.

3.             Wykonywać kserokopie tylko zlecone przez swojego bezpośredniego przełożonego lub według potrzeb, posiadając w tym celu odpowiednie przygotowanie i przeszkolenie.

4.             Nadzorować operacje wykonywania kserokopii, przez osoby zaznajomione z techniką wykonywania takich czynności.

5.             Do wykonywania odbitek stosować tylko materiały zalecane przez producenta urządzenia (papier, toner itp.), gdyż gwarantuje to właściwe i bezpieczne działanie kserokopiarki.

6.             W przypadku małych zahamowań w pracy urządzenia kopiującego, które dopuszcza producent, maszyny do usunięcia we własnym zakresie (np. trudności wychodzenia papieru z urządzenia itp.), każdorazowo wyłączyć kserokopiarkę spod napięcia.

7.             Podczas naświetlania oryginału dokumentu kopiowanego przykrywać go odpowiednią pokrywą, gdyż powstające tam światło może spowodować zagrożenie dla oczu obsługującego, tzw. „zjawisko olśnienia”.

8.             Podczas wykonywania czynności czasie reprodukcji, koncentrować całą swoją uwagę na realizowanych operacjach i nie rozpraszać się.

9.             Podczas pracy kserokopiarki obserwować proces wykonywania odbitek, a w razie zauważenia jakichkolwiek usterek w działaniu urządzenia, przerwać pracę i zawiadomić o tym fakcie swojego bezpośredniego przełożonego, który winien spowodować naprawę maszyny przez właściwe służby konserwatorskie.

10.         Pomocnicze materiały do kopiowania (np. papier, toner itp.) pozostawiać przy stanowisku tylko w niezbędnej ilości w danym dniu roboczym, a pozostałe magazynować w odpowiednio dla tego celu przeznaczonym pomieszczeniu.

11.         Obowiązkowo przestrzegać wszystkich zasad i przepisów dotyczących ochrony ppoż., uwidocznionych w ogólnie dostępnych instrukcjach.

12.         Obligatoryjnie zachować ład, porządek i czystość na stanowisku roboczym, co jest warunkiem bezpiecznej pracy.

13.         Zapewnić, aby w pomieszczeniu, w którym zainstalowana jest kserokopiarka, był stworzony tzw. „mikroklimat”, właściwy dla danego rodzaju urządzenia kopiującego, powielającego odbitki (temperatura, wilgotność powietrza, wentylacja, ruch powietrza, oświetlenie itp.).

14.         W przypadku nieużywania kopiarki przez czas krótki, wyłączyć główny przełącznik, gdy czas będzie dłuższy np. urlop, choroba, wyłączyć maszynę ze źródła zasilającego.

15.         Z chwilą dostania się do kopiarki przed-miotów obcych (np. guzika, spinacza, pinezki itp.), a także płynów (np. wody, soku itp.), urządzenie wyłączyć ze źródła zasilania, usunąć we własnym zakresie zbędne materiały, a jeżeli jest to niemożliwe, spowodować naprawę maszyny przez właściwy serwis.

16.         Jeżeli kserokopiarka nie działa prawidłowo np. wydziela dziwny zapach, zbyt silnie się nagrzewa, wydostaje się z niej dym, głośno pracuje lub wykazuje inne szczególne. objawy niewłaściwego działania, pracę natychmiast przerwać, maszynę wyłączyć ze źródła zasilania, wezwać pracowników serwisu.

17.         W celu przeprowadzenia konserwacji kserokopiarki lub ewentualnej wymiany określonej części (elementu maszyny) wezwać pracownika serwisu dla dokonania tych czynności.

18.         Często wietrzyć pomieszczenie, w którym wykonuje się kopiowanie, aby utrzymać właściwe warunki otoczenia, gdyż podczas pracy maszyny wydzielają się określone ilości ozonu, wprawdzie bez ujemnego wpływu na organizm ludzki, ale nieprzyjemne dla pracowników.

19.         Eksploatacyjne materiały przechowywać w ciemnym, chłodnym pomieszczeniu, a zużyty toner i jego pojemniki usuwać wyłącznie w sposób podany na opakowaniu.

20.         Bardzo ostrożnie obchodzić się z tonerem, a między innymi:

a.              Pobrudzone dłonie zmywać wodą z mydłem.

b.             Zaprószone oczy przemyć obficie wodą.

c.              W przypadku połknięcia tonera, wypić kilka szklanek wody.

d.             Nie palić go w żadnym piecu lub w innym miejscu, gdyż może to spowodować powstawanie niebezpiecznych iskier.

e.              Ściśle stosować się do uwag podanych przez producenta na opakowaniach.

f.               Skontaktować się z lekarzem, jeżeli istnieje sugestia niebezpieczeństwa dla organizmu ludzkiego.

21.         Przenosić lub podnosić kopiarkę, gdy zaistnieje taka potrzeba, tylko w obecności przedstawiciela serwisu, po wyłączeniu maszyny ze źródła zasilania,

22.         Przed czyszczeniem w kopiarce ładowarki głównej czy transferowej, koniecznie wyłączyć przełącznik główny.

23.         Zapewnić wokół kopiarki odpowiednią wolną przestrzeń oraz właściwą ilość wolnego miejsca (szczególnie z tyłu maszyny) dla ułatwienia cyrkulacji powietrza, które wydobywa się z urządzenia.

24.         Każdy zaistniały wypadek przy obsłudze kserokopiarki natychmiast zgłaszać swojemu bezpośredniemu przełożonemu, poszkodowanym udzielić pierwszej pomocy.

25.         Z chwilą zaistnienia pożaru urządzenia lub w pomieszczeniu, zachować spokój i postępować zgodnie zobowiązującą w takiej sytuacji aktualną instrukcją ppoż.

26.         W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, co do bezpiecznego obsługiwania urządzenia kopiującego (kserokopiarki), bezzwłocznie zwrócić się do swojego bezpośredniego przełożonego lub do serwisu o wytyczne do prawidłowego postępowania, oraz zastosować się do otrzymanych wskazówek.

 

IV. Czynności zakazane pracownikowi

 

Pracownikowi zabrania się przede wszystkim:

1.             Używania i obsługiwania urządzeń kopiujących bez znajomości instrukcji ich bezpiecznej, fachowej oraz właściwej eksploatacji.

2.             Palenia papierosów podczas wykonywania operacji kopiowania.

3.             Tolerowania, aby w pomieszczeniu nie były uwidocznione instrukcje ppoż.

4.             Dopuszczania do obsługi urządzeń kopiujących osób bez ich przeszkolenia i znajomości instrukcji eksploatacji.

5.             Magazynowania przy stanowisku roboczym zbyt dużej ilości materialów pomocniczych, co może utrudnić właściwe obsługiwanie urządzenia, a przez to stworzyć określone zagrożenia.

6.             Gromadzenia w pomieszczeniu jakichkolwiek rnaterialów łatwopalnych czy niebezpiecznych, zbędnych przy obsłudze urządzeń kopiujących.

7.             Wykonywania odbitek w sposób niechlujny, niedokładny, zamazany, niekompletny, co nie pozwala na ich właściwe wykorzystanie.

8.             Wykonywania na urządzeniach kopiujących innych prac niż pozwala na to ich konstrukcja i przeznaczenie.

9.             Dokonywania napraw urządzeń kopiujących we własnym zakresie, nie mając do tych celów odpowiedniego przeszkolenia i uprawnień.

10.         Stosowania niebezpiecznych metod pracy podczas obsługiwania urządzeń kopiujących, stwarzając zagrożenie dla siebie i otoczenia.

11.         Obsługiwania urządzeń kopiujących będąc pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.

12.         Usuwania jakichkolwiek napisów ostrzegawczych lub informacyjnych tak z urządzenia, jak też z pomieszczenia.

13.         Obsługiwania urządzeń kopiujących, jeżeli są one umieszczone:

a.              W miejscach o niewłaściwej wentylacji.

b.             Zbyt blisko okna lub w miejscach narażonych na działanie źródeł ciepła.

c.              Na przedmiotach o pochyłej powierzchni lub niestabilnych.

d.             W takich punktach, gdzie narażone są na wilgotność, zakurzenie, działanie kaloryferów, grzejników, drgania podłoża, dużych wahań temperatury.

14.         Otwierania przedniej pokrywy urządzenia podczas operacji kopiowania, a także wyłączania przełącznika czy przerywania dopływu prądu do maszyny.

15.         Umieszczania na urządzeniu ciężkich przedmiotów.

16.         Dotykania podzespołów elektrycznych bez żadnej potrzeby (np. złączy czy płytek drukowanych), gdyż elektrycmość statycma powoduje ich uszkodzenie.

17.         Umieszczania przedmiotów metalowych lub pojemników z płynami (wodą, kawą, herbatą, sokami itp.) na urządzeniu kopiującym.

18.         Zdejmowania pokrywy z urządzenia kopiującego.

19.         Podłączania urządzenia kopiującego (kserokopiarki) do innego napięcia niż podano w instrukcji obsługi.

20.         Przyłączania kilku innych urządzeń elektrycznych do gniazdka, do którego jest już przyłączona kserokopiarka.

21.         Podłączania wtyczki przewodu zasilającego mokrymi rękami.

22.         Wyjmowania wtyczki z gniazdka poprzez ciągnięcie za przewód zasilający.

23.         Niszczenia, przecinania lub naprawiania przewodu zasilającego.

24.         Niestosowania się do oznaczonych w instrukcji obsługi zaleceń dla bezpiecznego obsługiwania urządzenia kopiującego.

25.         Organizowania libacji alkoholowych na stanowisku roboczym, brania udziału w niebezpiecznych „zabawach” czy „żartach”, stwarzając zagrożenie dla siebie i otoczenia.

 

V. Czynności pracownika po zakończeniu pracy

 

Pracownik powinien:

1.      Wyłączyć wszystkie urządzenia kopiujące (kserokopiarki), zabezpieczając je przed ewentualnym włączaniem przez osoby niepowołane.

2.      Uporządkować całe stanowisko robocze, m. in. wyjmując papier z pojemnika i umieścić go w opakowaniu firmowym (oryginalnym), zabezpieczyć nie skopiowane dokumenty, usunąć wszystkie materiały pomocnicze i inne, pozamykać szuflady, szafy itp.

3.      Dokładnie skontrolować całe pomieszczenie pod względem bezpieczeństwa ppoż. oraz innych zagrożeń.

4.      Zabezpieczyć pomieszczenie, w którym zainstalowane są urządzenia kopiujące, zgodnie z obowiązującymi zasadami i przepisami.

5.      Upewnić się, że pozostawione urządzenia nie stworzą żadnych zagrożeń.

6.      Stanowisko opuścić zgodnie z ustalonym czasem zakończenia dnia pracy.

 

 

 

VI. Uwagi dodatkowe

1.      Zawsze dbać o higienę osobistą i schludny wygląd.

2.      Przestrzegać zasad i przepisów ujętych w niniejszej instrukcji.

3.      Wiedzieć, że w razie zaistnienia sytuacji nie wymienionej w wyżej podanej instrukcji przy obsłudze urządzeń kopiujących, należy bezzwłocznie zwrócić się do swojego bezpośredniego przełożonego lub do pracownika właściwego serwisu o wytyczne do dalszego bezpiecznego i fachowego postępowania przy kopiowaniu dokumentów na kserokopiarce.

 

W razie zaistnienia wypadku

1.     Udzielić poszkodowanemu pierwszej pomocy.

2.     W razie potrzeby wezwać pomoc lekarską.

...

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • alter.htw.pl
  • Powered by WordPress, © Nie obrażaj więc mojej inteligencji poprzez czynione na pokaz zaniżanie własnej.