wd 9 mechanizmy selektyny ok, Immunologia

Nie obrażaj więc mojej inteligencji poprzez czynione na pokaz zaniżanie własnej.

Selektyny i ich ligandy

– pierwsze cząsteczki adhezyjne, biorące udział w toczeniu się leukocytów

 

Ü      Selektyna L (leukocytarna) – na pow większości leukocytów, na wszystkich dziewiczych limf T oraz subpopulacji limf T pamięci.

Ü      Selektywa E (endotelialna) – pojawia się po aktywacji kom śródbłonka czynnikami takimi jak: TNF, IL-1, LPS.

Ü      Selektyna P (płytkowa, pojawia się również na po śródbłonka) – magazynowana w ziarnach alfa płytek krwi i w ciałkach kom śródbłonka. Niektóre cytokiny mogą indukować de novo syntezę tej selektywny. Cząsteczka pojawia się na powierzchni w kilka sekund po aktywacji np. histaminą lub trombiną.

 

Do ligandów dla selekty należą różnego rodzaju glikoproteidy i glikolipidy oraz ich modyfikowane pochodne. Można tu w budowie wyróżnić rdzeń białkowy lub lipidowy, do którego przyłączają się oligosacharydy Najdokładniej poznane są mucyny – glikoproteidy, do których cukry przyłączone są wiązaniami O-glikozydowymi.

 

Integryny - ścisła adhezja

Każda z integryn jest heterodimerem zbudowanym z dwóch podjednostek: alfa i beta, związanych niekowalencyjnie. Do tej pory poznano tylko 5 cząsteczek biorących udział w ścisłej adhezji do kom śródbłonka i są to trzy integryny beta2 oraz integryny alfa4beta1 i alfa4beta7. W interakcjach leukocytów z białkami macierzy pozakom główna rolę odgrywają integryny beta1.

Integryny leukocytów wiążą się z cząsteczkami Igpodobnymi kom śródbłonka.

...
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • alter.htw.pl
  • Powered by WordPress, © Nie obrażaj więc mojej inteligencji poprzez czynione na pokaz zaniżanie własnej.