w4 bez rys, Naika, stomatologia, Fizjoligia narządu żucia

Nie obrażaj więc mojej inteligencji poprzez czynione na pokaz zaniżanie własnej.

Sem. IV

 

Okresy rozwoju zgryzu:

§          okres płodowy

§          okres bezzębia niemowlęcego

§          okres uzębienia mlecznego

®       etap rozwoju uzębienia mlecznego

®       etap pełnego uzębienia mlecznego

®       etap przygotowania do wyrzynania pierwszych stałych trzonowców

§          okres wymiany uzębienia mlecznego na stałe (zgryzu mieszanego)

®       etap wyrzynania pierwszych trzonowców stałych i wymiany siekaczy

®       etap wymiany trzonowców i  kłów mlecznych na przedtrzonowce i kły stałe oraz wyrzynania drugich trzonowców stałych

§          okres  uzębienia stałego

 

OKRES PŁODOWY

Do trzeciego miesiąca tycia płodowego żuchwa jest cofnięte w stosunku do szczęki. W trzecim miesiącu na skutek intensywnego wzrostu żuchwa wysuwa się do przodu. W czwartym miesiącu znów intensywniej rozwija się szczęka i okolica nosowa twarzy prowadząc do dotylnej pozycji żuchwy w stosunku do szczęki i takie stosunki anatomiczne u płodu utrzymują się do urodzenia.

W życiu płodowym rozwój twarzy i narządu żucia zachodzą pod wpływem czynników genetycznych i środowiska wewnątrzmacicznego. Istotną rolę, szczególnie w rozwoju żuchwy, odgrywa w tym okresie język biorąc udział w wielokrotnie powtarzającej się czynności połykania wód płodowych. Jeżeli płód rozwija się prawidłowo, w narządzie rodnym matki występują warunki fizjologiczne, a ułożenie płodu przed porodem jest korzystne istnieją sprzyjające warunki, aby żaden patologiczny czynnik nie uszkodził narządu żucia dziecka w czasie porodu.

 

OKRES BEZZĘBIA NIEMOWLĘCEGO

Po urodzeniu warunki w narządzie żucia kształtują się głównie pod wpływem czynności fizjologicznych, jak: ssanie, połykanie, oddychanie krzyk. a w następnych okresach rozwojowych żucie i mowa.

W warunkach prawidłowych u noworodka występuje cofnięcie bródki będące wyrazem małych rozmiarów żuchwy i jej dotylnego położenia w stosunku do szczęki. Jama ustna właściwa ograniczona jest bocznie i od przodu przez niskie, półkoliste wały dziąsłowe szczęki i żuchwy, z tyłu zaś przez podniebienia miękkie. W czasie spoczynku szpara ustna jest zamknięta, dziecko oddycha przez nos. Żuchwa jest nieznaczne opuszczona, między wałami dziąsłowymi występuje niewielka szpara.

Język wypełnia całą jamę ustną niemowlęcia, dotykając wewnętrznej powierzchni policzków i warg. Podniebienie twarde jest płaskie, fałdy poprzeczne silnie zaznaczone. Przy zwarciu obu wałów dziąsłowych dolny jest cofnięty w stosunku do górnego o około 3.6 mm. Niekiedy wały są wyższe w odcinkach bocznych niż na przedzie, co powoduje występowanie w zwarciu niewielkiej szpary w odcinku przednim

 

WARUNKI ZWARCIOWE W BEZZĘBNEJ JAMIE USTNEJ NIEMOWLĘCIA

W odcinku przednim krawędź sieczna dolnego wału dziąsłowego kontaktuje z płaszczyzną sieczną szczęki.

W odcinkach bocznych wały dziąsłowe dolne stykają się z zagłębieniami po obu stronach szczęki zawartymi między wałami dziąsłowymi a podniebieniem.

W ciągu pierwszych miesięcy życia żuchwa dzięki ruchom doprzednim wykonywanym w czasie pobierania pokarmu i dzięki wzrostowi stopniowo wysuwa się do przodu. Język biorąc udział we wszystkich czynnościach narządu żucia działa pobudzająco na rozwój wałów dziąsłowych, na powierzchnie zewnętrzne wałów ma wpływ funkcja warg i policzków. Równowaga między czynnością języka, warg i policzków zapewnia prawidłowe warunki do przekształcania się wałów dziąsłowych w wyrostki zębodołowe, wzrastające równolegle z rozwojem, mineralizacją i dojrzewaniem zawiązków zębów mlecznych.

 

OKRES UZĘBIENIA MLECZNEGO

1. Etap wyrzynania siekaczy

Około 6 m.ż. rozpoczyna się wyrzynanie siekaczy mlecznych, jako pierwsze pojawiają się zazwyczaj siekacze centralne w żuchwie, w następnej kolejności siekacze górne. Powierzchnie wargowe siekaczy dolnych kontaktują z powierzchniami podniebiennymi siekaczy górnych. W odcinkach bocznych wały dziąsłowe są jeszcze niskie, wiec zachodzenie na siebie siekaczy tzw. nagryz pionowy jest zwiększony (ok. 3/4 wysokości koron). Wraz z wyrzynaniem się zębów rozwija się kość wyrostka zębodołowego i przyzębie, zmienia się czynność pobierania pokarmu, a funkcja żucia dostarcza nowych bodźców czynnościowych modelujących łuki zębowe i zgryz. W obu szczękach zachodzą intensywne procesy wzrostowe, zwiększa się wymiar i wysokość wyrostków zębodołowych, wysokość sklepienia podniebienia i pogłębia się przedsionek jamy ustnej. Na skutek wyrzynania się trzonowców mlecznych zmniejsza się nagryz pionowy.

 

2. Etap pełnego uzębienia mlecznego

W wieku 2,5-3 lat, tj. w pełnym uzębieniu mlecznym, ustala się zgryz o charakterystycznych dla tego okresu cechach:

§          kształt obu łuków zębowych jest zbliżony do półkola

§          nagryz pionowy siekaczy wynosi około 1/3 wysokości koron

§          guzki policzkowe trzonowców górnych nagryzają na zewnątrz guzków policzkowych trzonowców dolnych

§          linia środkowa między siekaczami przyśrodkowymi obu łuków leży w linii pośrodkowej ciała

§          zęby mleczne ustawione są obok siebie z zachowaniem punktów stycznych, czasami występują niewielkie wolne przestrzenie za kłami tzw. małpie szpary (cecha atawistyczna)

§          przeciwstawne zęby kontaktują ze sobą w tzw. triadach (każdy ząb kontaktuje z dwoma zębami przeciwstawnymi, z wyjątkiem dolnych siekaczy przyśrodkowych l górnych drugich trzonowców)

§          odśrodkowe powierzchnie drugich zębów trzonowych górnych i dolnych leżą w jednej płaszczyźnie, linia pionowa przebiegająca przez guzek kła górnego przylega do odśrodkowej powierzchni kła dolnego.

3. Etap poprzedzający wyrzynanie pierwszych trzonowców stałych

Około 5 r.ż. następnie intensywny wzrost szczęki i żuchwy, będący wyrazem przygotowania szczek do wyrzynania zębów szóstych. Dochodzi do stopniowej resorpcji korzeni zębów mlecznych, kształtowania i mineralizacji zawiązków zębów stałych i zmiany ich położenia w kościach szczęk.

Zachodzą następujące zmiany w zgryzie:

§          wzrost obu wyrostków zębodołowych na długość i na szerokość prowadzi do powstawania szpar (trem) między siekaczami, co stwarza warunki dla prawidłowego wyrzynania siekaczy stałych

§          zęby przednie ulegają starciu (szczególnie guzki kłów), co powoduje zmniejszenie nagryzu pionowego, ścierają się również guzki trzonowców

§          szczególnie intensywny wzrost żuchwy powoduje przesunięcie całego dolnego łuku zębowego ku przodowi, co może dawać obraz zgryzu prostego i powoduje załamanie płaszczyzny zatrzonowcowej do przodu

§          na obu wyrostkach zębodołowych, za drugimi trzonowcami mlecznymi pojawiają się szerokie płaszczyzny, w miejscach tych dojrzewają do wyrzynania zęby szóste.

 

OKRES UZĘBIENIA MIESZANEGO

1. Etap wyrzynania śle pierwszych trzonowców stałych i wymiany siekaczy

Okres wymiany charakteryzuje się duża labilnością fizjologiczną pod względem czasu i kolejności wyrzynania się poszczególnych zębów.

Łuki zębowe są w tym okresie szczególnie podatne na działanie szkodliwych czynników środowiskowych. Nieprawidłowa czynność mięśni, wczesna utrata zębów mlecznych, urazy, parafunkcje i dysfunkcje narządu żucia mogą prowadzić do powstawania wad zgryzu. Cechy charakterystyczne zgryzu w tym okresie to:

§          pogłębienie nagryzu pionowego do 2/3 wysokości koron siekaczy dolnych związane ze starciem trzonowców mlecznych l niepełną wysokością zębów szóstych

§          ustawianie się pierwszych trzonowców stałych w szczęce i żuchwie w pozycji guzkowej (jeśli nie nastąpiło wcześniejsze wysunięcie łuku dolnego do przodu), lub w pozycji, w której guzek policzkowy przyśrodkowy zęba górnego wchodzi w bruzdę międzyguzkową zęba dolnego.

2. Etap wymiany trzonowców l kłów mlecznych na przedtrzonowce i kły stałe oraz wyrzynania się drugich trzonowców stałych

Druga faza wymiany uzębienia zaczyna się około 9 r.ż.  po wyrżnięciu się zębów 6 i siekaczy stałych.  Kolejno wyrzynają się pierwsze przedtrzonowce, kły i drugie przedtrzonowce, co poprzedzone jest eksfoliacia odpowiedników mlecznych tych zębów. Po wyrżnięciu zębów przedtrzonowych i związanym z tym rozwoju wyrostka zębodołowego w odcinkach bocznych ponownie zmniejsza się nagryz pionowy siekaczy. Równolegle z wyrzynaniem drugich zębów trzonowych stałych (ok. 12-13 r.ż.) utrwalają się warunki zgryzowe charakterystyczne dla uzębienia stałego. Ostateczna postać zgryzu zależy od odziedziczonego wzorca genetycznego i sumy czynników środowiska wewnętrznego i zewnętrznego, które przez cały okres rozwoju organizmu dziecka oddziaływały na jego narząd żucia.

 

OKRES UZĘBIENIA STAŁEGO

W warunkach fizjologicznych zgryz w uzębieniu stałym ustala się około 13 r.ż. i charakteryzuje się następującymi cechami;

§          łuk zębowy dolny ma kształt paraboli, górny zaś elipsy

§          nagryz pionowy siekaczy wynosi 1/3-1/2 wysokości siekaczy dolnych

§          guzki policzkowe zębów bocznych górnych pokrywają guzki policzkowe zębów bocznych dolnych

§          linia środkowa pomiędzy siekaczami centralnymi szczęki i żuchwy pokrywa się z linią pośrodkową ciała

§          w zwarciu centralnym zachowane są triady czynnościowe (z wyjątkiem dolnych zębów 1 i górnych ostatnich trzonowców)

§          zachowane są punkty styczne pomiędzy zębami sąsiadującymi w łukach • guzek policzkowy przyśrodkowy górnego pierwszego trzonowca styka się z bruzdą międzyguzkową pierwszego trzonowca dolnego.

Wyrzynanie trzeciego zęba trzonowego w warunkach prawidłowego zgryzu nie zmienia panujących warunków zwarciowych.

 

ZMIANY W ZGRYZIE ZWIĄZANE Z WIEKIEM

W wieku dojrzałym łuki zębowe i przyzębie, biorące stale udział w czynnościach narządu żucia, podlegają działaniu dużych sil wywieranych przez układ mięśniowy. W wyniku tego dochodzi do:

§          różnego stopnia starcia guzków zębów trzonowych i przedtrzonowych (w zależności od sil żucia l rodzaju pożywienia)

§          w mniejszym stopniu również starcia brzegów siecznych siekaczy i guzków kłów

§          skrócenia koron anatomicznych zębów l zmniejszenia nagryzu pionowego siekaczy

§          starcia wypukłych powierzchni stycznych zębów, co prowadzi do powstawania kontaktów płaszczyznowych zamiast punktowych i skrócenia łuków zębowych (ok. 1 cm w wieku 40 lat)

§          pochylenia ku przodowi trzonowców w żuchwie i zmiany płaszczyzny zgryzowej na skutek starcia guzków.

 

Zadanie regulacji ogólnoustrojowej spełnia, obok ośrodkowego układu nerwowego, układ hormonalny.

Hormony niebiałkowe pełnią rolę induktorów odpowiednich genów:

§          hormony steroidowe kory nadnerczy

§          hormony steroidowe gonad

§          hormony tarczycy

Hormony białkowe działają bezpośrednio na daną czynność metaboliczną:

§          polipeptydowe hormony przedniego płata przysadki mózgowej

§          insulina

§          parathormon

 

Gruczoły wydzielania wewnętrznego działają na trzech poziomach:

§          l poziom - mózg i podwzgórze

§          II poziom - przedni płat przysadki:

®       STH - hormon wzrostu

®       TSH - hormon tyreotropowy

®       ACTH - hormon kortykotropowy

®       FSH, LH, LTH - hormony gonadotropowe

§          III poziom - tarczyca, kora nadnerczy, jądro, jajniki

Objawy dysfunkcji układu hormonalnego wynikają z nadmiernego lub zbyt małego wytwarzania jednego, lub kilku hormonów.

Hormony oddziałują wyraźnie na narząd zębowy i jamę utną, przy czym oddziaływanie to może dotyczyć ogólnego rozwoju morfologicznego zarodka, kośćca twarzy i szczęk, tworzenia zawiązków zębów, wpływać na budowie zębów, przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej.

 

PRZYSADKA MÓZOOWA

Cześć nerwowa przysadki wydziela wazopresynę i oksytocynę.

Cześć gruczołowa wydziela: gonadotopiny (FSH - folitropina, LH- luteotropina, STH lub GH - somatotropina), adrenokortykotropina ACTH, tyreotropina TSH i melanotropina.

 

 

NIEDOCZYNNOŚĆ PRZYSADKI

U dzieci występuje na skutek uszkodzenia przedniego płata przysadki lub ośrodków podwzgórzowych. Dochodzi do zahamowania wzrostu i niedorozwoju płciowego.

§          słabe wykształcanie części twarzowej czaszki

§          twarz drobna, bródka cofnięta

§          słabo rozwinięte szczęki, szczególnie żuchwa

§          zaburzenia zgryzowe, stłoczenia zębów, podniebienie gotyckie

§          opóźnione wyrzynanie zębów  mlecznych, resorpcja ich korzeni i eksfoliacja

§          znacznie niższy wiek zębowy

§          opóźnione  kształtowanie zębów stałych, szczególnie ich korzeni

§          obszerne komory i szerokie kanały korzeniowe, otwory wierzchołkowe zamykają się późno

§          hypodoncja

§          zanik kości wyrostka zębodołowego i rozrost dziąseł

 

 

NADCZYNNOŚĆ PRZYSADKI

Zwiększone wydzielanie hormonu wzrostu może prowadzić do gigantyzmu przed pokwitaniem, a do akromegalii po pokwitaniu.

Gigantyzm podwzgórzowy wrodzony:

§          nadmierna długość ciała (53-70 cm)

§          przyspieszony rozwój fizyczny przy upośledzeniu umysłowym

§          duża głowa, wydatne guzy czołowe i luki brwiowe

§          hiperteloryzm (szerokie rozstawienie gałek ocznych)

§          antymongoidalne ustawienie szpar powiekowych

§          pogrubienie rysów twarzy, przerost chrząstek nosa i uszu

§          duże ręce i stopy

§          zaburzenia neurologiczne

§          szeroka szczeka, żuchwa wysunięta do przodu

§          podniebienie gotyckie

§          przyspieszone ząbkowanie

 

 

Akromegalia - nadmierny rozrost kości i tkanek miękkich

§          pogrubienia rysów twarzy

§          wystające guzy czołowe i kości jarzmowe, wydatne łuki brwiowe

§          szeroki i gruby nos

§          beczkowata klatka piersiowa

§          duże ręce i stopy

§          prognacja żuchwy utrudniająca żucie

§     &#...

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • alter.htw.pl
  • Powered by WordPress, © Nie obrażaj więc mojej inteligencji poprzez czynione na pokaz zaniżanie własnej.