ust- ubezp społ, WSB GDA, Ubezpieczenia społeczne

Nie obrażaj więc mojej inteligencji poprzez czynione na pokaz zaniżanie własnej.

Ustawa z 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. nr137) dotyczy pracowników w szerokim tego słowa znaczeniu oraz innych osób, np. prowadzących poza rolniczą działalność gospodarczą.
Ubezpieczenia społeczne obejmują:
· ubezpieczenie emerytalne, polegające na dożywotniej miesięcznej wypłacie pieniędzy dla osób, które osiągnęły wiek emerytalny (dla kobiet 60 lat, dla mężczyzn 65 lat),
· ubezpieczenie rentowe, polegające na wypłacie pieniężnej dla osób z tytułu nie zdolności do pracy, ich szkolenia i pielęgnacji oraz dla rodziny zmarłych ubezpieczonych,
· ubezpieczenie

Podobna praca 60%

chorobowe, polegające na wypłacie zasiłków w razie choroby i wynagrodzeń za urlop macierzyński,
· ubezpieczenie wypadkowe, polegające na wypłacie odszkodowań i zasiłków z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
Ubezpieczeniami społecznymi z wszystkich przysługujących tytułów podlega się od dnia nawiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego albo nabycia prawa z innych przyczyn do dnia ich ustania, na podstawie zgłoszenia. Zgłoszeń dokonuje tzw. płatnicy składek ubezpieczeniowych, którymi są pracodawcy w stosunku do szeroko pojętych pracowników i ubezpieczony zobowiązany do opłacenia składek na własne ubezpieczenia społeczne (osoba prowadząca działalność gospodarczą).
Stopy procentowe składek na ubezpieczenia społeczne wynoszą:
· 19,52% podstawy wymiaru na ubezpieczenia emerytalne,
· 13% podstawy wymiaru na ubezpieczenie rentowe,
· 2,45% podstawy wymiaru na ubezpieczenia chorobowe,
· od 0,40% do 8,12% podstawy wymiaru na ubezpieczenie wypadkowe.
W latach 1999 i 2000 wszystkich płatników obowiązuje jednakowa stopa procentowa na ubezpieczenie wypadkowe przyjęte na poziomie 1,62% podstawy wymiaru.
Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych ustala następujące zasady finansowania składek na ubezpieczenia społeczne:
· składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe finansują z własnych środków w równych częściach ubezpieczeni i płatnicy składek,
· składki na ubezpieczenie chorobowe finansują z własnych środków ubezpieczeni,
· składki na ubezpieczenie wypadkowe finansują z własnych środków płatnicy składek.
Ponieważ osoby prowadzące działalność gospodarczą są równocześnie płatnikami i ubezpieczonymi, finansują oczywiście w całości, z własnych środków składki na ubezpieczenia społeczne.
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi głównie przychód ubezpieczonego w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dla pracowników, w szerokim tego słowie znaczeniu, jest to wynagrodzenie (płaca uposażenie).

 

Istota i rodzaje ubezpieczen. Ludziom i posiadanym przez nich dobrom zagrazaja rozne wydazenia losowe, ktore moga spowodowac smierc, uszczerbek na zdrowiu lub ubytek albo strate majatku. Wywoluje to uzasadniona sklonnosc do tworzenia wspolnych zasobow przeznaczonych na wyrownanie powstalych szkod materialnych lub na lagodzenie nastepst zdarzen losowych. Najczesciej spotykana forma tworzenia wspolnych zasobow pienieznych jest ubezpieczenie.
Istota ubezpieczenia jest gromadzenie kapitalu powstajacege ze skladek ubezpieczeniowych podmiotow, przeznaczonego na wyrownanie uszczerbku materialnego lub lagodzenie nastepstw spowodowanych okreslonymi zdarzeniami losowymi.
Ubezpieczenie

Podobna praca 100%

zwiazane jest z ryzykiem, gdyz zdarzenie powodujace straty moze, ale nie musi, nastapic i nie mozna z gory okreslic wysokosci powstalej szkody. Stopien ryzyka jest rozny w poszczegolnych rodzajach zdarzen losowych i jest glownym czynnikiem wplywajacym na wysokosc skladki ubezpieczeniowej. Skladka ubezpieczeniowa, ktora ubezpieczajacy placi instytucji ubezpieczeniowej, powinna pokryc wyplate przewidzianch odszkodowan w danym okresie (te czesc nazywa sie skladka netto) oraz koszty dzialalnosci instytucji ubezpieczeniowej, jej zysk i dzialalnosc prewencyjna polegajaca na zapobiwganiu powstawianiu i rozszerzaniu sie niepomyslnych zdarzen losowych powodujacych szkody. Slakdka netto lacznie z czescia pokrywajaca koszty stanowi skladke taryfowa placona zakladowi ubezpieczeniowemu. Generalne zalozenie ubezpieczeniowe, stanowiace ze skladka netto powinna pokryc wyplate odszkodowan nosi nazwe zasady rownowaznosci skladek
i swiadczen lub zasady ekwiwalentosci.
W stosunku ubezpieczenia wystepuja dwie lud trzy osoby (prawne lub fizyczne):
-ubezpieczajacy, ktory zawiera z instytucja ubezpieczeniowa umowe ubezpieczenia i placi ustalona skladke oraz jest uprawniony do otrzymania odszkodowania ubezpieczeniowego, przy czym to uprawnienie moze przekazac na rzecz osoby trzeciej;
-ubezpieczony, czyli osoba, ktorej dobra sa objete ochrona ubezpieczeniowa i ma z tego tatulu prawo do odszkodowania, jezeli wystapi szkoda;
-ubezpieczaciel, ktorym jest instytucja (zaklad, towarzystwo, przedsiebiorstwo) prowadzaca dzialalnosc ubezpieczeniowa, zwana rowniez asekuracyjna, pobierajaca skladki ubezpieczeniowe i wyplacajaca odszkodowanie.
Wszystkie trzy wspomniane osoby wystepuja np. w ubezpieczeniu spolecznym pracownikow, w ktorym pracodawca zawiera umowe z ubezpieczycielem oraz placi skladki
i jest w tym wypadku ubezpieczajacym, pracownik otrzymujacy z tego tatulu swiadczenia
w razie niezdolnosci do pracy, bedacy ubezpieczonym, oraz Zaklad Ubezpieczen Spolecznych jako ubezpieczyciel wyplacajacy te swidczenia. Czesto w stosunku ubezpieczenia moga ucuestniczyc tylko dwie osoby, np.

Pojęcie i klasyfikacja ubezpieczeń

Ludzie, a także siły wytwórcze i środki konsumpcji są narażeni na różne sytuacje występujące w życiu oraz niebezpieczeństwa klęsk żywiołowych żywiołowych wypadków. Właściwie gospodarowanie wymaga, więc stosowania środków i metod mających na celu przeciwdziałanie ujemnym skutkom występującym w życiu oraz nieprzewidzianym zjawiskom zakłócające procesy produkcyjne obrotu i konsumpcji. W tym celu tworzy się specjalne rezerwy w postaci funduszu ubezpieczeniowych, których podstawowym zadaniem jest pomoc w różnych sytuacjach życiowych oraz naprawienie szkód wyrządzonych przez wypadki losowe.

/>
Ubezpieczenia polegają na gromadzeniu funduszu przeznaczonych na wspieranie działań ludzkich w różnych trudnych sytuacjach życiowych oraz wyrównanie strat i zaspokojenie potrzeb wywołanych przez zdarzenia losowe to jest przez klęski żywiołowe i nieszczęśliwe wypadki. Fundusze ubezpieczeniowe powstają ze składek ubezpieczeniowych wnoszonych do zakładów ubezpieczeń. Składka ubezpieczeniowa musi być wyliczona w takiej wysokości, aby wpływy od wszystkich ubezpieczonych starczały na pokrycie odszkodowań oraz kosztów działalności zakładów a także na prowadzenie przez zakłady ubezpieczeń działalności prewencyjnej. Rozróżniamy następujące rodzaje ubezpieczeń: społeczne, zdrowotne oraz majątkowe i osobowe.
Prawo o ubezpieczeniach społecznych
Ubezpieczenia społeczne obejmują:
Ubezpieczenie emerytalne polegające na dożywotniej miesięcznej wypłacie pieniężnej dla osób, które osiągnęły wiek emerytalny ( dla kobiet 60 lat, dla mężczyzn 65 lat)
Ubezpieczenie rentowe polegające na wypłacie pieniężnej dla osób z tytułu niezdolności do pracy ich szkolenia i pielęgnacji oraz rodzin zmarłych osób ubezpieczonych.
Ubezpieczenia chorobowe polegające na wypłacie zasiłków w razie chorób chorób chorób wynagrodzeń za urlopy macierzyńskie
Ubezpieczenia wypadkowe polegające na wypłacie odszkodowań i zasiłków z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych
Ubezpieczenia te regulują m.in. następujące ustawy:
Ustawa z 13.10.1998r. systemie ubezpieczeń społecznych (dz.U.Nr 137)
Ustawa z 17.12.1998r. o emeryturach i rentach z funduszu ubezpieczeń społecznych (Dz.U. nr 162)
Ustawa z 20.12 1990 r. o ubezpieczeniach społecznych rolników (Dz.U. nr 7 z 1998 r.)
Ustawa z 28.08.1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (Dz.U. nr 139)
Ustawa z 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych pieniężnych ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. nr 60)
Prawo o ubezpieczeniach społecznym ustala zasady:
Polegania ubezpieczeniom społecznym ustalania ich składek i podstawy ich wymiaru oraz opłacania
Zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych prowadzenia ewidencji ubezpieczeniowych

wych ustalania składek
Ustalenia świadczeń z ubezpieczeń społecznych towarzystw emerytalnych emerytalnych ich funduszy
Prawo odmiennie reguluje system ubezpieczeń społecznych dla
Pracowników w szerokim tego słowa znaczeniu i innych osób oraz ich rodziny
Rolników indywidualnych oraz ich rodzin
Generalnie ubezpieczenia społeczne są obowiązkowe. Dobrowolne dotyczą np. obywateli polskich wykonujących pracę za granicą, rolników o obszarze użytków rolnych poniżej 1 ha przeliczeniowego.
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi głównie przychód ubezpieczonego w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym

od osób fizycznych. Dla pracowników pracowników szerokim tego słowa znaczeniu jest to wynagrodzenie.
Stopy procentowe składek na ubezpieczenia społeczne dla pracowników pracowników innych osób wynoszą:
19,52 % podstawy wymiaru na ubezpieczenie emerytalne
13 % podstawy wymiaru na ubezpieczenia rentowe
2,45 % podstawy wymiaru na ubezpieczenia chorobowe
od 0,40 % do 8,12 % podstawy wymiaru na ubezpieczenia wypadkowe ( w latach 1999, 2000 1,62 %)
ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych ustala następujące zasady finansowania tych składek na ubezpieczenia społeczne pracowników:
składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe finansują z własnych środków w równych częściach ubezpieczeni i pracodawcy
składki na ubezpieczenia chorobowe finansują z własnych środków ubezpieczeni
składki na ubezpieczenie finansują z własnych środków pracodawcy
pracodawcy są tzw. Płatnikami składek, którzy są zobowiązani do obliczania składek ich potrącania z wynagrodzenia i przekazywania do ZUS-u. Natomiast ubezpieczone osoby prowadzące działalności gospodarczą i ubezpieczeni rolnicy opłacają składki z własnych środków.
Główne

Nowy system emerytalny dla pracowników pracowników innych osób urodzonych po 31 grudnia 1968 r. ustala, że środki na emerytury pochodzą z trzech źródeł stanowiący filaru systemu.
Pierwszy filar to emerytura minimalna wypłacająca jak dotychczas z ZUS, finansowana z zebranego ze składek kapitału emerytalnego
Drugi filar to emerytura z otwartych pracowniczych prywatnych funduszu emerytalnych, które powstają z części składek na ubezpieczenie emerytalne, gromadzonych na indywidualnych kontach ubezpieczeniowych korzystnie i bezpiecznie lokowanych na różnych funduszach inwestycyjnych
Trzeci filar to

emerytura z dobrowolnych składek wynikających z zakładowych i branżowych pracowniczych programów emerytalnych organizowanych przez pracodawców lokowanych w towarzystwach ubezpieczeń wzajemnych lub dobrowolnych ubezpieczeń osobowych.
Środki na emerytury w pierwszym i drugim filarze powstają z obowiązujących składek na ubezpieczenie emerytalne w wysokości 19,52 % podstawy wymiaru odprowadzanej przez płatników do ZUS na indywidualne konta ubezpieczonych.
Cześć tej składki wynosząca 7,3 % podstawy wymiaru odprowadzana jest przez ZUS do wybranego przez ubezpieczonego otwartego funduszu emerytalnego prowadzonego przez różne powszechne lub pracownicze towarzystwa emerytalne organizowane w formie spółek akcyjnych.
Renta przysługuje ubezpieczonym z tytułu niezdolności do pracy lub uprawnionym członkom rodziny ubezpieczonego w przypadku jego śmierci. Rozróżnia się renty z tytułu niezdolności do pracy, inwalidzkie, rodzinne.
W razie choroby i macierzyństwa oraz śmierci przysługują ubezpieczonym następujące zasiłki: chorobowy, wyrównawczy, porodowy, macierzyński, opiekuńczy, pogrzebowy. Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy nie dłużej jednak niż przez 6 miesięcy. Wysokość zasiłku wynosi 80 %.

Powszechne ubezpieczenia zdrowotne

Ubezpieczenie zdrowotne obejmuje świadczenia udzielane w razie choroby lub urazu, ciąży, porodu i połogu powszechnej akcji zapobiegania chorobom oraz konieczności dokonania oceny stanu zdrowia. Świadczenia te na terenie RP są powszechne i obowiązkowe oraz gwarantowane przez państwo. Osoby te są objęte ubezpieczeniem zdrowotnym z dniem zgłoszenia się dowodem objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym jest karta identyfikacyjna ubezpieczenia zdrowotnego.
Warunkiem ubezpieczenia zdrowotnego jest uiszczenie składki. Składkę na ubezpieczenie zdrowotne oblicza i opłaca płatnik składki ubezpieczenia społeczne a za rolników KRUS.
Dla wszystkich objętych systemem ubezpieczeń społecznych wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 7,5 % podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne pomniejszone o kwotę składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe, potrącone przez płatnika składek ze środków ubezpieczonego.

kobieta i płodem w okresie ciąży i porodu oraz opieka nad noworodkiem
z zakresu stomatologii
zaopatrzenie w leki materiały medyczne
lecznictwa uzdrowiskowego uzdrowiskowego opiekuńczo-lecznicze
przewozy środkami transportu sanitarnego

Świadczenia te udzielane

są przez lekarzy i zakłady opieki zdrowotnej, z którymi Kasy Chorych zawarły umowy o udzielenie świadczeń z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego.
Wśród lekarzy główną role w zakresie ubezpieczenia zdrowotnego wykonuje lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, tzw. Lekarz rodzinny, który zapewnia stałą opiekę lekarską na ubezpieczonym.

Zakład opieki zdrowotnej jest wyodrębnionym organizacyjnie zespołem osób i środków majątkowych powołanym do udzielenia świadczeń zdrowotnych zdrowotnych promocji zdrowia. Do zakładów opieki zdrowotnej zalicza się:
szpitale, zakłady lecznice, pielęgnacyjne, rehabilitacyjne, sanatoria, prewentoria
pracownie diagnostyczne
pogotowie ratunkowe
żłobki
Każdy ubezpieczony ma prawo do:
wyboru kasy chorych według miejsca zamieszkania lub pracy
wyboru lekarza rodzinnego, lekarza specjalisty
pokrycia przez kasę chorych wydatków poniesionych w razie nagłej potrzeby na świadczenia z tytułu ubezpieczonego zdrowotnego świaczeniodawców.
Żądania przeprowadzenia przez lekarzy Kasy Chorych kontroli jakości udzielonych świadczeń zdrowotnych.

Ubezpieczenia majątkowe i osobowe
Poza ubezpieczeniami społecznymi i zdrowotnymi, które są powszechne i w zdecydowanej przewadze obowiązkowe istnieją główne dobrowolne ubezpieczenia majątkowe i osobowe. Ubezpieczenia te zwane też gospodarczymi polegają na objęciu nimi ryzyka, jakie przedmioty lub podmioty ubezpieczone mogą być narażone.
Ubezpieczenia te reguluje ustawa z 28 lipca 1990 r. o działalności ubezpieczeniowej, (Dz.U. nr 11 z 1996 r.).
Ubezpieczenia majątkowe obejmują w zasadzie wszelkie dobra majątkowe, np. budynki, urządzenia, materiały, towary, gotówkę, zwierzęta, czyli odnoszą się do poszczególnych elementów mienia osoby ubezpieczonej.
Zakres ubezpieczeń osobowych jest zbliżony do zakresu ubezpieczeń społecznych a ich przedmiotem jest życie, zdrowie i zdolności człowieka do pracy oraz całość i sprawność jego ciała np. artysty, sportowca.
Umowa ubezpieczenia zawierana jest między ubezpieczającym a zakładem ubezpieczeń. Jej treść stanowi zobowiązanie zakładu ubezpieczeń spełnienia określonego świadczenia w razie zaistnienia będącego przedmiotem ubezpieczenia wypadku oraz zobowiązanie ubezpieczającego do uiszczenia określonej składki.
Przy ubezpieczeniu majątkowym świadczenie zakładu ubezpieczeń polega na zapłacie określonego odszkodowania za szkodę powstałą na skutek przewidzianego w umowie wypadku. Przy ubezpieczeniu osobowym na zapłacie umówionej sumy pieniężnej, renty lub innego świadczenia w razie zajścia przewidzianego wypadku z życiu osoby ubezpieczonej.
Umowę ubezpieczenia można także zawrzeć na rzecz osoby trzeciej. Obowiązki z niej wynikające obciążają ubezpieczającego. Ubezpieczającego zasadzie umowa ubezpieczenia zostaje zawarta z chwilą doręczenia przez zakład ubezpieczeń ubezpieczającemu dokumentu ubezpieczenia. Zakład ubezpieczeń jest obowiązany podać w dokumencie ubezpieczenia tekst ogólnych warunków ubezpieczenia stanowiących podstawę zawartej umowy.

W naszym referacie chciałybyśmy przedstawić, wyjaśnić na czym polega i jak się dzieli System Ubezpieczeń Społecznych. Ponadto napiszemy też o pracy w ZUS i czego ona dotyczy. Przy pisaniu tego referatu pomogło nam to że odbyliśmy miesięczną praktykę zawodową w ZUS.
Na początku zaczniemy od wyjaśnienia pojecia ZUS. ZUS czyli Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest to państwowa jednostka organizacyjna posiadająca osobowość prawną, zajmująca się gromadzeniem składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne obywateli oraz dystrybucją świadczeń (np. emerytur, rent, zasiłków chorobowych

Podobna praca 60%

lub macierzyńskich) w wysokości i na zasadach ustalanych w przepisach powszechnie obowiązujących.
ZUS powstał 24 października 1934 r. w wyniku decyzji prezydenta Ignacego Mościckiego o scaleniu pięciu wcześniej działających państwowych izb ubezpieczeniowych. Od chwili powołania jest jedną z najnowocześniejszych i najlepiej zorganizowanych tego typu instytucji na świecie.
Obecnie z usług ZUS korzysta około 20 mln klientów. Środki Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, których dysponentem jest ZUS, stanowią około 50 proc. zasobów pieniężnych państwa. Zakład nie może samodzielnie ustalać wysokości składek lub świadczeń, gdyż zgodnie z Konstytucją pozostaje to w kompetencji parlamentu.
ZUS zarządza również środkami Funduszu Rezerwy Demograficznej, który - dzięki trafnym przewidywaniom zarządzających - osiąga wyniki porównywalne z najlepszymi komercyjnymi funduszami inwestycyjnymi w Polsce (w 2007 r. stopa zwrotu z inwestycji wyniosła 5,5 procent).
Do zakresu działania ZUS, określonego w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74 z późn. zm.), należy m.in.:
1) realizacja przepisów o ubezpieczeniach społecznych, a w szczególności:
a) stwierdzanie i ustalanie obowiązku ubezpieczeń społecznych,
b) ustalanie uprawnień do świadczeń z ubezpieczeń społecznych oraz wypłacanie tych świadczeń, chyba że na mocy odrębnych przepisów obowiązki te wykonują płatnicy składek,
c) wymierzanie i pobieranie składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
d) prowadzenie rozliczeń z płatnikami składek z tytułu należnych składek i wypłacanych przez nich świadczeń podlegających finansowaniu z funduszy ubezpieczeń społecznych lub innych źródeł,
e) prowadzenie indywidualnych kont ubezpieczonych i kont płatników składek,
f) orzekanie przez lekarzy orzeczników Zakładu oraz komisje lekarskie Zakładu dla potrzeb ustalania uprawnień do świadczeń z ubezpieczeń społecznych
2) opiniowanie projektów aktów prawnych z zakresu zabezpieczenia społecznego
3) realizacja umów i porozumień

 

ych w dziedzinie ubezpieczeń społecznych
4) wystawianie osobom uprawnionym do emerytur i rent z ubezpieczeń społecznych imiennych legitymacji emeryta-rencisty, potwierdzających status emeryta-rencisty
5) dysponowanie środkami finansowymi funduszów ubezpieczeń społecznych oraz środkami Funduszu Alimentacyjnego
6) opracowywanie aktuarialnych analiz i prognoz w zakresie ubezpieczeń społecznych
7) kontrola orzecznictwa o czasowej niezdolności do pracy
8) kontrola wykonywania przez płatników składek i przez ubezpieczonych obowiązków w zakresie ubezpieczeń społecznych oraz innych zadań zleconych Zakładowi
9) wydawanie Biuletynu Informacyjnego
10) popularyzacja wiedzy o ubezpieczeniach społecznych.
Zakład wykonuje również

Ustawa z 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. nr137) dotyczy pracowników w szerokim tego słowa znaczeniu oraz innych osób, np. prowadzących poza rolniczą działalność gospodarczą.
Ubezpieczenia społeczne obejmują:
- ubezpieczenie emerytalne, polegające na dożywotniej miesięcznej wypłacie pieniędzy dla osób, które osiągnęły wiek emerytalny (dla kobiet 60 lat, dla mężczyzn 65 lat),
- ubezpieczenie rentowe, polegające na wypłacie pieniężnej dla osób z tytułu nie zdolności do pracy, ich szkolenia i pielęgnacji oraz dla rodziny zmarłych ubezpieczonych,
- ubezpieczenie

Podobna praca 60%

chorobowe, polegające na wypłacie zasiłków w razie choroby i wynagrodzeń za urlop macierzyński,
- ubezpieczenie wypadkowe, polegające na wypłacie odszkodowań i zasiłków z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
Ubezpieczeniami społecznymi z wszystkich przysługujących tytułów podlega się od dnia nawiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego albo nabycia prawa z innych przyczyn do dnia ich ustania, na podstawie zgłoszenia. Zgłoszeń dokonuje tzw. płatnicy składek ubezpieczeniowych, którymi są pracodawcy w stosunku do szeroko pojętych pracowników i ubezpieczony zobowiązany do opłacenia składek na własne ubezpieczenia społeczne (osoba prowadząca działalność gospodarczą).
Stopy procentowe składek na ubezpieczenia społeczne wynoszą:
- 19,52% podstawy wymiaru na ubezpieczenia emerytalne,
- 13% podstawy wymiaru na ubezpieczenie rentowe,
- 2,45% podstawy wymiaru na ubezpieczenia chorobowe,
- od 0,40% do 8,12% podstawy wymiaru na ubezpieczenie wypadkowe.
W latach 1999 i 2000 wszystkich płatników obowiązuje jednakowa stopa procentowa na ubezpieczenie wypadkowe przyjęte na poziomie 1,62% podstawy wymiaru.
Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych ustala następujące zasady finansowania składek na ubezpieczenia społeczne:
- składki na ubezpieczenia emerytalne i r...

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • alter.htw.pl
  • Powered by WordPress, © Nie obrażaj więc mojej inteligencji poprzez czynione na pokaz zaniżanie własnej.