Nie obrażaj więc mojej inteligencji poprzez czynione na pokaz zaniżanie własnej.
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu Wydział Melioracji i Inżynierii Środowiska
Studium uwarunkowań i kierunków przestrzennego zagospodarowania gminy wsie Szczytniki i Kamionki gmina Kórnik
Anna Graś Kaszuba Magdalena St. Niestacjonarne III r. Rok Akad 2007/2008 1. POŁOŻENIE OBSZARU OPRACOWANIA W UKŁADZIE PRZESTRZENNYM WYŻSZEGO RZĘDU
SZCZYTNIKI
Szczytniki to wieś położona w północno-zachodniej części gminy (520 18’ N; 17001’E), w dolinie Michałówki, przy drodze z Gądek do Poznania, w odległości 11 km od Kórnika. Pierwsze wzmianki o Szczytnikach pochodzą z 1386 roku. Właścicielami wsi byli wówczas Szczytniccy. Po kilkukrotnej zmianie właścicieli wieś weszła w skład majątku kórnickiego. Obecnie wieś rozciąga się na powierzchni 271 ha, z czego ok. 75% zajmują użytki rolne. Znaczny udział w powierzchni mają także tereny przeznaczone pod budownictwo. Wieś jest obszarem intensywnego osadnictwa – głównie mieszkańców z Poznania. Obecnie we wsi znajduje się kompleks działek letniskowych.
KAMIONKI
Kamionki to wieś położona w zachodniej części gminy (520 17’ N; 16059’E) w dolinie Głuszynki, rozciągająca się wzdłuż drogi nr 548 na odcinku ok. 3km, odległa o ok. 8km od Kórnika. Najstarsza wzmianka o Kamionkach pochodzi z 1296 roku. Ówczesny biskup poznański Jan przeznaczył dziesięcinę z Kamionek na utrzymanie nowo założonej kolegiaty w pobliskiej Głuszynie. W 1637 roku Kamieniewscy sprzedali Kamionki Grudzińskim, a później kupił je Działyński włączając je w skład dóbr kórnickich. W XVIII wieku istniał w Kamionkach gościniec oraz wiatrak służący również gospodarzom z innych wsi. W końcu XVIII wieku znajdowały się tutaj 24 domy zamieszkane przez 135 osób. Pod konie XIX wieku w Kamionkach mieszkało już 496 osób, w większości wyznania ewangelickiego. Obecnie następuje dynamiczny rozwój miejscowości. Kamionki są największym sołectwem gminy – 2095ha, z czego niemal 70% zajmują lasy. Walorem wsi jest otaczający ją duży kompleks leśny. W środkowej części wsi, po południowej stronie drogi nr 548, zachowały się pozostałości XIX-wiecznego cmentarza ewangelickiego.
2.CHARAKTERYSTYKA WARUNKÓW PRZYRODNICZYCH:
a)warunki klimatyczne
Stosunki klimatyczne na terenie gminy Kórnik są w dużej mierze determinowane przez napływające masy powietrza. Najczęściej jest to powietrze polarnomorskie napływające z zachodu i północy (średnio 60% w ciągu roku). Przeważają wiatry zachodnie i południowo-zachodnie. Rzadziej, bo w 30 % występują suche masy powietrza kontynentalnego napływające ze wschodu i południa. Znikomy udział mają masy powietrza arktycznego – 6 % i zwrotnikowego – 2 %. Najwyższe temperatury powietrza notuje się w lipcu (średnia – 18,9 °C), a najniższe w styczniu (–2,0 °C). Średnie roczne sumy opadów wynoszą 541 mm dla wielolecia. Długość okresu wegetacyjnego (temp. powyżej 5ºC) wynosi 215 dni, a okresu dojrzewania (z temp ponad 15 ºC) od 97 do 105 dni. Dni mroźnych jest 90 przy zaleganiu pokrywy śnieżnej przez 50-60 dni. Najczęstsze wiatry wieją z zachodu i południowego – zachodu. Najsilniejsze wiatry występują zimą z zachodu, jedynie w marcu przeważają wiatry wschodnie. Emisja zanieczyszczeń pyłowo – gazowych związana jest z centralizacją przemysłu rejonu Poznania, Lubonia i Środy. Średnia suma opadów na terenie gminy Kórnik wynosi przeciętnie 527mm. Największa zanotowana suma roczna stanowi 731mm., zaś najniższa jedyne 317mm. Następuje nieznaczny spadek sum opadów średnich rocznych z zachodu na wschód.
b)rzeźba terenu
Według podziału Wielkopolski na jednostki morfologiczne (B. Krygowski) cały obszar gminy Kórnik leży w obrębie obszaru zwanego Wysoczyzną Gnieźnieńską i w jego podregionie – Równinie Środkowej. Równina, na której leżą Szczytniki i Kamionki, stanowi dość płaską lub łagodnie pofałdowaną powierzchnię wysoczyzny polodowcowej, rozciętą rynną jezior kórnickich oraz równolegle przebiegającą do niej doliną Strugi Średzkiej. Część północno – wschodnia zbudowana jest od powierzchni z glin zwałowych silnie spiaszczonych. Równina położona na południowy – zachód od jezior kórnickich jest bardziej wyrównana i płaska, przechodzi w taras górny Warty bez żadnego załamania. Tą część równiny budują głównie piaski wodnolodowcowe. Lokalnie z zachodniej części gminy występują wydmy porośnięte lasem. Krawędź wysoczyzny rozcięta licznymi i płytkimi dolinkami erozyjnymi znajduje się na wysokości 11-15m nad zwierciadłem wody w jeziorach. Najwyższe wzniesienia na terenie gminy nieznacznie przekraczają 80,0m n.p.m., co przy rzędnej wody w jeziorach kórnickich 64,0m n.p.m. daje niewielkie różnice poziomów rzędu 15-18.
c)warunki glebowe i wodne
Szczytniki to wieś, której ponad połowę powierzchni stanowią użytki rolne bo aż 75%, a 20% powierzchni stanowią tereny komunikacyjne. Część wsi to piaski i skały lite silnie uszczelnione o średniej przepuszczalności. Północno-wschodnią część wsi stanowią grunty organiczne o średniej przepuszczalności, natomiast północna i północno-wschodnia część to zróżnicowane grunty antropogeniczne. Przez Szczytniki przepływa rzeka Kropla, która jest po Warcie najważniejszym ciekiem na terenie gminy. Na terenie Szczytników znajduje się też udokumentowane złoże kruszywa naturalnego – piaskowo – żwirowe, na którym zaniechano wydobycie. Teren poeksploatacyjny został częściowo zrekultywowany na stawy rybne. Charakter rolniczy oraz walory środowiska przyrodniczego stanowią barierę dla rozwoju i funkcjonowania przemysłu w całej gminie Kórnik..
Kamionki są największym sołectwem gminy – 2095 ha, z czego niemal 70% zajmują lasy. Wieś otacza kompleks leśny. Środkową i północną część wsi stanowią gliny i pyły o słabej przepuszczalności. Południowa część to grunty antropogeniczne o zróżnicowanej przepuszczalności, pozostała część wsi to piaski, żwiry i skały lite silnie uszczelnione o przepuszczalności średniej. W pobliżu wsi przepływają rzeki Kopla, i jej dopływy i Michałówka. Na terenie sołectwa znajduje się ujęcie wiejskie z dwiema studniami czwartorzędowymi o głębokości 53,5-55m, z zasobami eksploatacyjnymi Q = 92 m3/h, pozwoleniem na pobór 60,0 m3/h i wysokim poborem średnim dobowym dochodzącym do 700 m3 Podobnie jak na terenie Szczytników w Kamionkach również występuje udokumentowane złoże kruszywa naturalnego: piaskowe – jest to złoże wyeksploatowane i całkowicie zrekultywowane. Kamionki leżą w wielkopolskiej dolinie kopalnej, która jest głównym obszarem występowania zasobnych wód podziemnych w utworach czwartorzędu. Parametry hydrogeologiczne doliny kopalnej
Miejscowość Głębokość [m ppt] Miąższość [m] Litologia Q [m3/h] S [m] q [m3/hm] Nadkład
Litologia Miąższość [m] Żerniki 37,5–58,2 20,7 pospółka 60,0 1,6 37,5 glina 34,3 Borówiec – PAN 28,4–45,0 16,6 piasek drobny + żwir 21,3 9,3 2,3 glina 18,0 Kamionki 36,0–53,0 17,0 piasek drobny + żwir 138,4 15,3 9,1 glina 27,0 Koninko 22,0–36,0 > 14,0 piasek drobny 72,0 10,3 7,0 glina 18,0
Wody doliny kopalnej są bardzo mętne, zabarwione, o zapachu roślinnym, lekko zasadowe, twarde, z niskimi stężeniami azotynów, azotanów, chlorków, a niekiedy siarczanów, o zróżnicowanej mineralizacji i składzie bakteriologicznym. Zdecydowane jest zanieczyszczenie organoleptyczne i chemiczne znacznymi ilościami związków żelaza, manganu i niekiedy amoniaku.
Minimalne miesięczne stany wody występują od sierpnia do października, maksymalnie w lutym i marcu. Cechą charakterystyczną przebiegu hydroadiabaty na analizowanym obszarze jest ich współkształtność w stosunku do rzeźby terenu. Rytm wahań wód podziemnych jest zmienny, ale e niewielkim stopniu. Następuje przeobrażenie stosunków wodnych .
Na rozpatrywanym obszarze gleby chronione posiadają udział nie tylko wśród gruntów ornych, ale wśród pozostałych form użytkowania powierzchni.
3. STAN UŻYTKOWANIA I WŁADANIA ZIEMIĄ STRUKTURA UŻYTKOWANIA GRUNTÓW gmin Szczytniki i Kamionki Szczytniki Rodzaj użytkowania Powierzchnia ha ... |
Menu
|